| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Дозиметър АНРИ-01-02  (Прочетена 3583 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #15 -: 23 Май, 2020, 22:07:13 »
Да проверяваш циферблатите на старите светещи часовници да се ползва може.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #16 -: 23 Май, 2020, 22:22:23 »
Да проверяваш циферблатите на старите светещи часовници да се ползва може.

Да опредлено съм го ползвал да тествам уреди сваляни от изтребители и си лъчаха ...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #17 -: 23 Май, 2020, 22:28:24 »
Полезно е да имаш такъв прибор ако събираш стари часовници.

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #18 -: 24 Май, 2020, 10:31:18 »
В един друг форум имаше подобна тема и там спореха двама участника за ползата от любителските дозиметри, независимо от това дали са заводски или самоделки. Единият беше непрофесионалист и меренето на радиация му е нещо като хоби, а другият професионалист. Така и не разбрах защо професионалистите отричат всичко извън техните среди. Всеки дозиметър има някакъв датчик и измерва такава редиация, каквато може да измери този датчик. Останалото са изчисления. Тук вече идва професионализмът-от получените измервания да се направят правилните изводи.
Моето мнение е, че е полезно всеки, който се занимава със стара техника, да притежава дозиметър, защото излизат достатъчно артефакти.
Ето още няколко любителски дозиметри.Аз правих този от осмата тема.
https://www.radiokot.ru/search/
В първото поле трябва да напишете дозиметр.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #19 -: 24 Май, 2020, 12:07:08 »
Добре де как Мери професионалния, с какъв датчик? То ако датчика е същия значи и точноста ще е същата ама за много пари. Аз не съм специалист в тази област, но ми е любопитно каква е разликата. Иначе съм съгласен, че изводи от измерване с такъв уред не се правят. А и ако стигне до там, да показва уреда критични нива, да не дава Бог, къде ще се денеш.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #20 -: 24 Май, 2020, 14:11:42 »
Има професионални,а за такива смятам и военните,които са със СБМ20 или СТС5 датчици,като на твоя уред.Разликата е в това че се сертфицират в лаборатория и уредите могат да се използват като измерителни а не само като индикаторни.На един любител му е достатъчно да си свери уреда с друг сертифициран, или с някакъв радиоактивен материал на който се знае точното излъчване.Каквито радиоактивни източници имат в ЗИП-а си военните уреди. С твоя уред може да мериш само гама и бета лъчение защото датчика това може да мери. Има датчици и за алфа лъчи и неутрони, а най-точните уреди са със сцинтилатор, с който може да измериш спектъра и да определиш какъв е радиоактивният елемент.
Ето един урок по физика от цяла поредица, която си заслужава да се изгледа.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #21 -: 24 Май, 2020, 20:20:16 »
..................... Единият беше непрофесионалист и меренето на радиация му е нещо като хоби, а другият професионалист. .................

Колега нали знаеш,Ноевия ковчег го е правил аматьор...........Титаник професионалисти :)
За професионалиста има някакви канони които понякога трудно се разчупват.....за аматьора те не съществуват.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #22 -: 24 Май, 2020, 20:29:53 »
... и като отчетеш колко пъти на колко опита аматьорите удрят греда...
Не, недейте да убеждавате хората, че посредствеността е верният начин.

Може да се спори дълго и напоително, като рано или късно аматьорите получават "истерия", заради вкарването им в "когнитивен дисонанс".

Ако нещо случайно ти се е сторило, че е ОК, то това само ти се е сторило.

Стара народна мъдрост.
73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #23 -: 24 Май, 2020, 20:58:55 »
Попов,Маркони,Тесла,Сикорски и т.н............са започнали като аматори :) Професионализма е дошъл от после.
Та да не се отклоняваме,аз моя дозиметър го подкарах.Как да го проверя обаче.Модела е КРБГ-1

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #24 -: 24 Май, 2020, 21:48:33 »
Краткият оговор е - никак.
Дългият... Какво искаш да мери? Гама излъчване, бета частици, от каква до каква честота?

Ако е само гама, то е достатъчно да видиш за твоя регион какви са обичайните фонови стойности и да го накараш да показва нещо подобно.

Ако искаш да мери бета, то това е просто брояч на разпади, един вид, честотомер... Там е лесно.

Ако искаш да мери нещо конкретно, то трябва ... не нямам идея, но ще ти трябва течен азот, германиев датчик и т.н.
73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #25 -: 24 Май, 2020, 22:36:46 »
Бета и гама излъчване мери.Това не е ширпотреба,прибора е сериозен.Ще видим нататък.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #26 -: 24 Май, 2020, 22:39:38 »
Само моля! да не се взимат решения на базата на показанията на този "сериозен" прибор.


Има си институции, те следят нещата, ще се погрижат и за вас, при нужда.
73 de LZ2VL

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #27 -: 24 Май, 2020, 22:43:40 »
Само моля! да не се взимат решения на базата на показанията на този "сериозен" прибор.


Има си институции, те следят нещата, ще се погрижат и за вас, при нужда.

Хич не се и надявам сериозните институции със супер сериозните си уреди РР-51 да ме спасяват защото точно с това разполагат 99% и няколко НАТО-вски уреда които се пазят и ще ги извадят когато вече ще е все тая ...

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #28 -: 24 Май, 2020, 23:06:54 »
Все тая за теб, ОК за системата.

Не подценявайте възможностите на рдиоекологичния мониторинг.

Само за пример, ще ви дам "рутениевата" криза.

Повярвайте ми на думите, в час съм с нещата на световно ниво.

Та по повода с рутения. Появи се в някакво количество. Оказа се, че е отчетен по дати за стандартно отчитане. Във връзка с това една оркганизация си купи огромен по дебит филтър. За да хваща всичко при първи изявления от други организации.


Т.е., не се спи, работи се.

А как точно ще реагирате вие, когато вече според вас е късно, е дълбока загадка за мен.

Напомням. Лице от обхвата на лицензионня персонал съм в експлоатацията на ядрено съоръжеи.

Мога да гарантирам, че аз ще съм последният, който ще неглежира каквото и да е отклонение. Много труд и знания съм отделил за своя здравен статус, за да си правя ебавки с него.
« Последна редакция: 24 Май, 2020, 23:12:36 от Vaklin »
73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #29 -: 24 Май, 2020, 23:19:59 »
Значи така,от тук нататък моля без спам.Ако някой го напъва словесна диария има съответните сайтове за чешене на езици и заяждане.
Смятайте го за модераторско предупреждение!
Въпроса ми беше кратък и ясен,как мога да го проверя.Реално ли е по циферблат с радиева боя от времето кога бяха на мода да се направи измерване с точен прибор и да се провери след това по него и моя.Точно ли ще бъде тестирането?Имам колекция от стари измервателни системи няколко будилника от преди почти 80-90 години с светещи циферблати.Искам да разбера до колко са опасни.Възможно ли е,моля отговори по същество.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |