| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12  (Прочетена 12805 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен MorskiBG

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Здравейте приятели!
Ето малко снимки на моя "ретро" часовник. Дизайнът е повлиян от радио ¨Philco  42-350¨.  Корпусът  е  от орех и е изработен от мой приятел дърводелец, а от мен електрониката и софтуерът.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #1 -: 19 Октомври, 2013, 00:11:42 »
Забележително красив.

Може ли да споделиш подробности: Снимки вътре, схема, каквото решиш, че е интересно?

Има ли будилник, аларма де?

ПП. Още един колега от форума има такова творение, но ще го оставя сам да се издаде ако желае.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #2 -: 19 Октомври, 2013, 00:37:58 »
От доста време се каня да си направя подобна красота но все не ми остава време.
Частите стоят в готовност в една кутия.
Харесва ми как си го направил.
 :hi:

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #3 -: 19 Октомври, 2013, 00:48:23 »
Забележително красив.

Може ли да споделиш подробности: Снимки вътре, схема, каквото решиш, че е интересно?

Има ли будилник, аларма де?

ПП. Още един колега от форума има такова творение, но ще го оставя сам да се издаде ако желае.

Онзи от форум има доста такива творения ( май 5 различни станаха ) но му куцат дървените ( и не само ) кутии та не са за показване ;) .

Този определено е красив.

Инвертора как си го направил ( траф или дросел ) , динамично ли ги управляваш или статично , ИД1  или транзистори , МЦУ или TTL-ки ( щом има софтуер значи MCU ) , Power saving за лампите през ноща ?
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #4 -: 19 Октомври, 2013, 10:51:46 »
Мдаа, много красиво, моята забележка е че му липсват две глимки за разделително двуеточие между часовете и минутите. Може и да се храни директно от мрежата и да няма инвертор :) Наистина тока през лампите трябва да се намалява нощем, защото 100 хиляди часа са си 11 години нон-стоп (никак не е много според мен), а тези лампи мисля че им даваха по-кратък живот. Аз също много отдавна съм замислил такъв часовник, обаче по-интересен:
http://wwwhome.ewi.utwente.nl/~ptdeboer/ham/neonclock/
Иначе и със стандартна CMOS или TTL логика също е интересно, с контролер тръпката я няма.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен MorskiBG

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #5 -: 19 Октомври, 2013, 20:23:49 »
Малко снимки отвътре - не съм се престаравал , тъй като е в непрозрачна кутия. Две платки - на долната са чиповете а на горната куплунзите на индикаторите и енкодерът за настройка на времето. Процесорът е PIC 18F4520 а за получаване на високо напрежение - стандартен импулсен регулатор изграден от MC34063 и вънншен мосфет транзистор(IRF740) с допълнителен PNP към гейта му, вместо стандартния резистор, за по-добро превключване.  За прецизността на времеизмерването се грижи RTC чипът - DS3231. За сега показва забележителни резултати. Индикациата е динамчна, за дешифратор използвам руската К155ИД1 (74141), а катодите ги превлючвам чрез оптрони. Поради ограниченито място и нежеланието ми да вкарвам 220V в кутията, ползвам 12V външен адаптор.
 Благодаря на всички за хубавите думи!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #6 -: 19 Октомври, 2013, 23:11:06 »
Всичко е ясно ,  само не разбрах защо са ти оптроните .

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен MorskiBG

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #7 -: 19 Октомври, 2013, 23:44:47 »
За оптроните - другият вариант беше NPN PNP ключове, че и няколко резистора наоколо, така че определено с оптрони ми се струва по-удачно. Идеята за намаляне на интензитета на светене през ноща е хубава и  смятам да я приложа. Благодарско!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #8 -: 20 Октомври, 2013, 00:00:23 »
За оптроните - другият вариант беше NPN PNP ключове, че и няколко резистора наоколо, така че определено с оптрони ми се струва по-удачно. Идеята за намаляне на интензитета на светене през ноща е хубава и  смятам да я приложа. Благодарско!
По добре изключвай конвертора на високото да пестиш часове на лампите .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #9 -: 20 Октомври, 2013, 09:47:14 »
По добре изключвай конвертора на високото да пестиш часове на лампите .
Малко трудно биха могли да се скапят тези ламби, като цяло веднъж запалени при подходящо подбрано захранване са вечни!
Омраз!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #10 -: 20 Октомври, 2013, 10:59:27 »
Много красив часовник се е получил. Отлична идея, браво. Сега остава да направиш серийно производство и да си купим и ние :)

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #11 -: 20 Октомври, 2013, 11:24:45 »
Малко трудно биха могли да се скапят тези ламби, като цяло веднъж запалени при подходящо подбрано захранване са вечни!
Не  е точно така при условие че дори производителя има дава на тези специално 5000 часа явно има някакъв ресурс , да не говорим че ми се е случвало ( не толкова рядко ) както си работи лампата и някоя от цифрите да откаже и след това да не може да се запали на напрежението и тока на останалите .Също така със течение не времето им намалява интензитета
особено на ползваните такива ,така че има защо да се гасят когато никой не ги гледа .На моите часовници има функция в която задаваш от колко до колко часа да е изгасен , при натискане на бутон се събужда и показва времето.Също се регулира яркостта от околната осветеност, показва температурата , възможност за сверяване по GPS или LAN , Аларма , RGB подсветка на всяка лампа която се регулира отделно .... все глезотии.

П.С
  Не го приемай това като спор . Просто си изказвам мнението си породено от опита който съм понатрупал с годините ползвайки такива лампи .

П.С 1
  Естествено е че има начин и да се възстановяват лампите но не е ли по-добре да не се стига до там.
 
« Последна редакция: 20 Октомври, 2013, 11:30:13 от TheHungry »
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен MorskiBG

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #12 -: 20 Октомври, 2013, 11:58:42 »
Да, наистина им дават минимална наработка от 5000 часа, но предполагам че това е при статичен режим. Бърза консултация с чичко гоогъл показа, че основната болест на тези индикатори е "cathode poisoning" - натрупване на разпрашен материал от работещите катоди върху неработещите, като така се получават зони с по-високо съпротивление, т.е тъмни петна при светене. Явлението зависи от моделът на лампата и избрания ток. ИН12 са сравнително малки и вече 5 месеца не забелязва този ефект.

Неактивен ian

Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #13 -: 20 Октомври, 2013, 14:11:31 »
...На моите часовници има функция в която задаваш от колко до колко часа да е изгасен...

Колега, би ли показал и твоите часовници, моля?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори ИН12
« Отговор #14 -: 20 Октомври, 2013, 19:06:51 »
Да, отравянето на катодите е единият им проблем, а другия също сериозен проблем е че същото това разпрашаване на катодите води до метализация на стъклото отпред, което води до все по-малка прозрачност и респективно намален интензитет. Виждал съм такива лампи след дълга работа с абсолютно метален блясък на стъклото отпред, изобщо не можеш да видиш какво има вътре. Така че е основателно намаляването на интензитета и изключване на лампите в определени часове. Също да не се карат на предписания ток, който е максимален, а на по-нисък който осигурява приемлива яркост, и естествено, не може да очакваш да се вижда при пряко попадение на слънчева светлина.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
26526 Прегледи
Последна публикация 11 Февруари, 2023, 05:01:00
от bir4o
0 Отговора
1518 Прегледи
Последна публикация 29 Април, 2013, 17:01:52
от Pichaga933
3 Отговора
7297 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
6947 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4479 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |