| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 25263 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #90 -: 10 Юли, 2018, 15:10:17 »
Не се втелясвай в дреболии. Термистор в първичната на лампов усилвател си е абсолютно безсмислено, а дори да решиш после да го добавиш, то няма проблем всички опити да минат без него.
Опроводяването на масата също е препоръчително, и не е толкова критично как ще се направи. Така че пускай първо на обемен монтаж, да видиш че ти харесва какво излиза, и после ще гласиш кутията. Че да не стане красива кутия, ама схемата не работи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #91 -: 10 Юли, 2018, 15:30:39 »
Е поне кутия ще имам  8) Ще пиша пак като гръмне нещо  :master:
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #92 -: 10 Юли, 2018, 21:09:12 »
Пратил съм ти схема на скайп.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #93 -: 11 Юли, 2018, 09:51:27 »
Молба от следящите темата.
Показвайте схемите , които пускате на лични или по скайпа за да може да следим развитието и ние.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #94 -: 11 Юли, 2018, 20:16:10 »
Молба от следящите темата.
Показвайте схемите , които пускате на лични или по скайпа за да може да следим развитието и ние.

Схемата е относно разположението на филтровите кондензатори с цел изграждане на къса звеза маса, в тоя случай черта дълга 5-6см, на която да зазвездява всички маси. В случая той механично ще си реши къде точно да го дене блока от филтрови електролити който се получава.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #95 -: 12 Юли, 2018, 10:50:14 »
Интересно четиво :) http://www.oestex.com/tubes/index.html
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #96 -: 12 Юли, 2018, 18:17:20 »
Последно преди да дупча. Проблем ли е че дросела е ориентиран по посока на захранващия? Другия вариант е да го завъртя на 90 градуса, съответно да врътна и изходните.
Mithrandir

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #97 -: 12 Юли, 2018, 19:32:49 »
Недей бърза да дупчиш. С въртенето се прослушва да няма брум. Не е само до гатаделство, че всичко като го монтираш ще е точно. Най важно е да помислиш за да няма проблеми е правилно  опроводяване на отоплението, разводка на масата, разводка на захранването, монтаж на електролитни кондензатори. Да няма предпоставки за някои затворени (loop) контури, в които може да се индуцират мрежови и други смущения. Защо си оставил това празно поле оградено в червено?
Има и друго гледката погледа ,като го погледнеш усилвателя лампите да се виждат, да радват окото. Така както си ги наредил, задните са скрити. Големия трансформатор назад, да не изпъква. Индикаторната най отпред в средата. Ето примерно разположение.
« Последна редакция: 12 Юли, 2018, 19:54:57 от didov »

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #98 -: 12 Юли, 2018, 20:54:31 »
Лампите са 4 на брой. Другото е копчето за усилване. В червеното поле, но отдолу ще са филтровите кондензатори, греца, платката за индикаторната лампа, отоплителните проводници и т.н. Лампите са 4 на брой, едното е копчето за усилване. С това разположение ще мога да си разположа симетрично елементите от двете страни на Ел84. Ще имам максимално къси проводници от потенциометъра до ецц83 и до входа. Четох и много противоречиви мнения относно дросела затова реших да питам. Някъде пише че не оказвал такова влияние, другаде че оказвал. Захранващия по този начин е и максимално отдалечен от изходните трафове, лампите и аудио сигнала. Благодаря за предложението.

Всъщност въпроса е дросела ако е така както съм го сложил ще пречи ли на захранващия и ако го обърна на 90° ще пречи ли на изходните (той си е далече от тях). Съгласен съм и на предположения :D
« Последна редакция: 12 Юли, 2018, 21:02:58 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #99 -: 12 Юли, 2018, 22:45:13 »
Съгласен съм с колегата Didov.
Захранващият траф е голям, размени му мястото с дросела. Лампите наистина трябва да се виждат. Измести крайните леко на ляво и дясно. Отпред по средата между тях сложи драйверната. Индикаторната я дай силно наляво, където е тоя червения квадрат. И без това там ще ти е платката с нейното управление. Потенциометъра да е на предния панел, с хубава врътка. Така отгоре няма да е ОК.
Виж как съм правил подобна схема. Е, нямам индикаторка, но има кенотрон. Забележи, че като погледнеш усилвателя отпред, всички лампи се виждат.  ;)

98316-0 98318-1

Ето как е и отдолу. Това ми беше 2-рия лампов и можеше да е по-добре, но за новобранец е перфект.  :D :drinks:

98320-2

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #100 -: 13 Юли, 2018, 00:40:29 »
Понеже бързах да свърша нещо и предния си пост го оставих недовършен, както и начертаната схема. Идеята на Eltehno е  добра. И аз съм на мнение, потенциометъра и ключа да бъде на предния панел, отпред. Като  цяло, усилвателя е да има още една лампа за индикаторната  ЕМ 84 тя е пак ECC 83. Двете ECC 83 в средата, като от края са крайните EL 84. Да няма платка с елементи. Всичко да е обемен монтаж. Схемата която съм правил за EM 84 e тази. Няма транзистор, работи с плавни свивания но важното е ,че се открояват импулсите, няма замазване на баса. Гледам трансформатора от Хармонията ще понесе още едно отопление за лампата ECC83.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #101 -: 13 Юли, 2018, 01:37:24 »
Как ще го съветвате да доближава захранващия до изходните, я се засрамете.

Добре си ги е нарисувал човека, раздалечени.

Втора ЕЦЦ може да сложи ако иска да кара   индикатора без транзисторната схема, ама той вече я подкара транзисторната схема. И за индикатора не му е нужен ецц83 ами какъвто и да било триод, може и единичен даже , и тия 2-та диода от горната схема са тотално ненужни, по схемите на производителите на индикатори, никой не орязва честотно с диоди. Тия диоди ги слагат по схемките само като нямаш пред-усилавтелно стъпало и сигнала е прекалено слаб, тука имаш цял триод та 2ката диоди са напълно излишни.

И какво толко сте му се наточили на танзистора за  индикатора, пък ако знаете какви хубави диоди е барнал за греца на анодното....
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #102 -: 13 Юли, 2018, 15:55:08 »
Как ще го съветвате да доближава захранващия до изходните, я се засрамете.

Засрамваме се само ,че повечето хора така ги правят. Дори тука в темата има линк как изглежда усилвателя.
http://users.triera.net/zupanbra/elektronke/yell_box.html
Ето и още една снимка. Важно е опроводяването, не зависи само да се търси най далечно разстояние в края на плочата да се згъчкат един до друг изходните. Както наблегнах, визията е това което отваря усилвателя. Като го погледнеш погледа се спира на работещите лампи. Не на празно, има и тънкост лампите да се монтират така че да се вижда колкото се може по вече отоплението им. Едни от красиво изглеждащите лампи са "кукувиците" Имах направен усилвател с тях, но човека който го купи го хареса именно точно как работят лампите, как свири и как изглежда като цяло. За ЕМ 84, съм я правил и без диоди само с триода. Но не ми хареса как се движат лентите и ,като цялостния сигнал постъпва на триода. Не на празно хората казват ,че всеки си има собствен вкус как ще работи индикаторната. На мен ми харесва с диодите. Все пак  bluelemon, си решава как да му се движи индикаторната. Ти налагаш едно мнение ,че с диодите не става ,което не е вярно. Напиши сега каква е точно функцията на диодите, за какво се използват в схемата, щото не съм съгласен с теб?
« Последна редакция: 13 Юли, 2018, 16:21:03 от didov »

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #103 -: 13 Юли, 2018, 16:49:20 »
Пропуснах снимката, кажете сега дали е красив усилвателя или не хваща окото.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #104 -: 13 Юли, 2018, 18:42:50 »
Спор няма че е хубав, но защо мислиш че както аз съм го решил няма да е хубав. :) Както спомена всеки има различно виждане за нещата. Peace! Както се казва. Скоро очаквайте включване.
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |