| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel  (Прочетена 87707 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #285 -: 03 Юли, 2018, 22:44:31 »
@slavi
Ако погледнеш първото мнение, ще видиш, че аз съм му сменил заглавието, като темата и колекцията му почна да се разраства, преди години.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #286 -: 03 Юли, 2018, 23:02:40 »
Ето клипче на мъника:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #287 -: 29 Юли, 2018, 21:16:56 »
Още едно DKE 38 при мен!
Беше изтървано и от кутията липсваше парче в горния десен ъгъл. Дросела беше наранен и намотките прекъснати. VCL11 е пострадала при удара, защото минута- две след като проговори и загубва глас.  :)
След моята намеса радиото си заработи, е колкото е възможно за този тип приемници.  :)
Ето го:

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #288 -: 29 Юли, 2018, 22:00:33 »
Браво колега Стършел!

радиото изглежда като произведено днес, не преди 70-80 години! Много професионализъм в реставрацията, свалям шапка за труда  :hi:

пп: Трудно ли намери лампа?
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #289 -: 29 Юли, 2018, 22:11:24 »
Еех, аз още си нямам мрежово ДКЕ. Иначе, браво, супер изглежда  :bravo: ..

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #290 -: 03 Август, 2018, 20:41:06 »
Новото ми бижу!!!
Беше много запазено, с оригинален захранващ блок, на мястото на анодната батерия. D-серия лампи, без нито един хартиен кондензатор. Сменен само един електролит. Тръгва да работи, като тарнзисторен приемник, веднага с подаване на захранването, явно заради малкия отоплителен ток и директното отопление. Чист звук, висока чувствителност, възхитен съм!  :)
Ето го:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #291 -: 03 Август, 2018, 22:12:40 »
Пак браво и честито! Аз лично не съм и чувал за тези ГДР-йски машини (е, не можем всичко да знаеме). Кои години е правен модела? Любопитно ми е покрай моите лампови грундици, но и при тях ми прави впечатление бързото тръгване с D лампите, почти като транзисторни приемници. Пък и е любопитно боричкането между изтока и запада в онези години?!
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #292 -: 04 Август, 2018, 07:33:11 »
Радиото вероятно е произведено през 1957, макар че на електролита стоеше 56та. Това е скромно радио, не еконкуренция на Грундиг. Има си и доста недостатъци. Заради малкия обем, не всичко е оптимално разположено. За да се извадят 2 от лампите, трябва да се демонтира феритната антена, а за достъп до междинните кръгове за настройка се сваля говорителя... Но аз си го харесвам!  :)

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #293 -: 04 Август, 2018, 17:38:46 »
Колега, как да не си ги харесваме, те са ни като деца! Не говоря за търговците, а за истинските колекционери! И аз си ги харесвам, въпреки че моите са доста немощни, може би от възрастта (един 1949, друг 1951 г. и те като мен). Ако не ги изкарам на "чист въздух", далече над града показват, че са живи, но в апартамента едва дишат. То вярно и другите, доста по-млади и модерни на СВ и ДВ не са много по-добре в центъра на града. Така, че според твоите думи "нашите германски другари" добре са се представили пред колегите си от Грундиг! Вярно е и че е сравнително по-млад (на датите по електролитите може да се вярва), колкото и да е, технологиите са се развивали, но по отношение на обемните монтажи, както разправяш, май не много. Моите преносими, лампови грундици, правени м/у 49-та и 59-та, също са, меко казано "неприятни" за ремонт. Впрочем, не ми е известно ГДР кога прави първият си транзисторен приемник? Защото съм сигурен,че едни други, на които социализма не попречи много да се работи както трябва през 1958-ма показват на пазара Tesla t2800 (или t58)!
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #294 -: 30 Октомври, 2018, 20:20:26 »
Ново при мен. Огромно руско чудовище! Има си всичко и май не е отваряно. Огромен траф и говорител, от снимките не се разбира. Всичи кондензатори са или слюдени или херметични, само електролитите ще сменя!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #295 -: 30 Октомври, 2018, 21:29:52 »
Не бързай да сменяш електролитите, на моята Рига, си бяха наред. Иначе, честито, много добро радио е  :good: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #296 -: 31 Октомври, 2018, 09:52:51 »
Точно така, не е задължително електролитите да са за смяна. Съветските електролити с голям размер (като тези) обикновено се представят отлично дори след 50 години престой. Естествено внимателно с включването, да не думне някой ако се е получила утечка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #297 -: 11 Ноември, 2018, 18:02:49 »
Ама е задължително да се тестват. Моите бяха тоталка. От 30 микро станали 190 нано.
Залети са със смола вътре и херметично затворени  ама електролита липсваше..

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #298 -: 17 Ноември, 2018, 19:49:16 »
Ригата  е готова. Доста ме озори, особено с преместването.  :D
Това беше едно много желано от мен радио, главно заради високия клас, че и красиво ми се виждаше. Сега не мога да кажа, дали е толкова атрактивно със своите 24 кила, или е прекалено семпло за претенциите в описанието му.
Създаде ми много грижи, които ще опиша за да предпазя колеги от загуба на време в търсене на проблеми. Единствено ми беше спестено смяната на хартените кондензатори, тъй като всички са херметични и нямаше дефектни.
Първия проблем беше с говорителя. Гофрата почти липсваше и шпулата дереше в магнита. Гората я поръчах и смених лесно, но проблема със шпулата беше по-тежък. Отворите за стягане на магнита към корпуса се разминаваха и създаваха наптежение , което беше изместило трептилката и шпулата. Може да са били пробити неточно или корпуса излят от цинкова сплав с времето се е деформирал. Разпробих планката на магнита с по-големи отвори и успях да центровам шпулата.
Втория голям проблем, беше жичния резистор за  преднапрежение на лампите, който беше грял силно и разтопил всички проводници излизащи от захранващия траф. Причината е била окъсилия електролит който филтрира преднапрежението и така крайните лампи са дигнали ток, като едната 6П6С си беше заминала. След като възстанових пораженията и резистора, се оказа че всичките 6 филтрови електролита в захранването са абсолютно сухи. Смених и електролитите и реших да пробвам. За съжаление радиото не пожела да тръгне, само на КВ2 имаше някаква генерация на хетеродина, но не и прием. Реших да се насоча към превключвареля за обхватите, за съжаление документацията е така направена, че само врачка може да каже кой контакт къде е. Първата галета има 7 контакта, втората 10, третата 6 и така до последната само с 2 контакта, а табличката има само цифри от 1 до 51, върви разбери кое къде е!!! Накрая реших че проблема не е в превключвателя тъй като на грамофон се превключваше и работеше.
Тогава реших че има късо е в кръговете и чак тогава видях под едни бакелитени капачета, че има голямо количество тример кондензатори от "филипсов" тип. Започнах да ги развивам и се оказаха спекли. Изработени от цинкова сплав, силно корозирали. Проблема се оказа в тях, след това радиото тръгна. С това завърших работата по електрониката. това което съм направил по кутията, плата, пластмасите, се вижда на снимките.
Радиото работи много добре, през деня на дълги вълни се хваща освен антена сателор и полската станция, която с други апарати хващам само вечер. На средни през деня слушам хоризонт от Видин, със задоволително качество.
Ето как изглежда радиото сега:





Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #299 -: 17 Ноември, 2018, 19:51:44 »
Още снимки:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
4912 Прегледи
Последна публикация 20 Май, 2014, 23:13:34
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |