| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: батериен тулан  (Прочетена 38107 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #135 -: 06 Май, 2017, 12:06:13 »
Още няколко малки стъпки към сглобяване ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #136 -: 06 Май, 2017, 12:48:06 »
Само за информация - криво изрязания плат няма да остане така, лепилото е пресно и се притеснявам да не го отлепя, ще го изрежа след 2-3 дни с макетен нож. Потенциометъра е полу-готов, т.е. самия потенциометър го разглобих на съставни части и е почистен, смазан и тестван, работи безупречно. Двоиния ключ чака да направя на струга 2 нитчета за да го сглобя и ще е готов за монтаж. Така и така съм отпоил разделителния кондензатор на решетката на крайната лампа, ще го тествам преди да го запоя.

Мислех си - може би ще е адекватно при първите опити за оживяване да подам анодно през някакъв резистор, батериите са способни да отдадат 5 и повече ампера и се чудех каква ли стойност ще е разумна?


Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #137 -: 07 Май, 2017, 17:20:07 »
 :---    :drinks:

Чух му гласа. По ирония първата станция която хвана беше китайска, следващата турска. Не работи добре, когато сигнала е по силен криви, диод-триода DAC21 прекъсва при размърдване, презапоих цокъла (на лампата), сякаш се пооправи но за кратко. Хептода DK21 работи с аноден ток 1ма при спецификация 1.5ма, проверих само волтажа на 4-та решетка, при разстройване е -0.2В, при силен сигнал стига -0.6В. Май забавлението тепърва започва :)

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #138 -: 07 Май, 2017, 18:00:23 »
Малка промяна - след смяна на утечен прехвърлящ кондензатор на входа на крайната лампа звука се подобри. Което обаче е само малка стъпчица....

Друг сериозен проблем е че живея в павлово и гледам към копитото, фона е ужасен, освен десетките рутъри и прочее устройства, които чувам, в късовълновия обхват избиват и хоризонт и христо ботев от укв-излъчването.

Можете ли да ми дадете акъл за изработка на антена с филтрация, подходяща за градска среда? или такова животно няма?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: батериен тулан
« Отговор #139 -: 07 Май, 2017, 18:51:20 »
Можете ли да ми дадете акъл за изработка на антена с филтрация, подходяща за градска среда? или такова животно няма?

Има такова нещо  :) антишумова антена Олуша.Руснаците я хвалят.
http://sezador.radioscanner.ru/radio/solan-10.html
http://sezador.radioscanner.ru/articles/solan-t.html
http://rforum.tm.rinet.ru/arb/?fm=44&act=msg&topic=6843

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #140 -: 07 Май, 2017, 19:25:58 »
Не съм сигурен че е редно Тулан-а да лови УКВ станции колкото и силно да е полето. Честотите са твърде различни. Поне така си мисля. Иначе браво за напредъка! Много добре се получава.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #141 -: 07 Май, 2017, 23:16:16 »
И аз не съм сигурен. Вероятно има още доста неща извън параметри, но всичко изглежда доста крехко и пипам внимателно. Калпачето на първата лампа е екранирано, свързано с екраниран кабел който е яден от мишки, а всъщност това е четвърта решетка на хептода, което е входния кръг. Дотук добре, но при мърдане на кабела или въртене на калпачето чувствителността се мени драстично, което може да се дължи на утечка между екрана и жилото или на промяна в капацитета, така или иначе е нещо за ремонт. Освен това има още няколко хартиени кондензатора, които макар да са между еквипотенциални точки са ми съмнителни.... 

Вероятно ще напредвам бавно, но ще пиша като има развитие. Важното е да се бием до победа ;)

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #142 -: 08 Май, 2017, 21:30:11 »
Последното ново е че сутринта изрових от гаража ролка симетричен кабел, масивна стоманена кука от въже за теглене и след няколко неуспешни замятания и риск да счупя витрината на магазина на партера успях да прехвърля антена до дървото срещу балкона ми, нещо като десетина метра. Прекарах кабела през прозореца, включих го в радиото и невероятно - ефира се изпълни с музика. Посред бял ден на СВ хващам относително чисто Видин, 2 румънски станции, една сръбска и една руска слабо, разпределени равномерно в целия обхват. На КВ целият свят влезе в хола. На ДВ странно във високия край се чува радиофара, но нищо друго, а по спомен имаше един румънски предавател, който се чуваше ясно, но Тулана не го хваща.

Доволен съм ;)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: батериен тулан
« Отговор #143 -: 08 Май, 2017, 22:20:40 »
На ДВ румънската станция мисля, че се чува в определени часове, не постоянно. Също така, от време на време (скоро не съм ги чувал) имаше и една руска станция. Иначе, браво  :good: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #144 -: 08 Май, 2017, 23:42:23 »
Антена Сателор в ниската част на ДВ в София се чува 24/7/365 така че вероятно има изместване на обхвата или друг проблем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #145 -: 09 Май, 2017, 05:51:51 »
В ниската част на дългите изчезва и шума, вероятно не са спрегнати добре, изключвам проблем с променливия кондензатор след като другите 2 обхвата са от-до. Доколкото си спомням (поправете ме където греша) спрягането се правеше с настройка на кондензаторите във високата част на обхвата, когато променливия е отворен и с малък капацитет, и с промяна на индуктивностите в ниския при голям капацитет?
Ако не греша то каква за бога трябва да е логиката при този приемник, всички бобини са "перманентни", твърдо навити, без променливи сърцевини????

Лошото е че нямам ВЧ генератор и гадая.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #146 -: 09 Май, 2017, 20:38:05 »
Спрягането се прави с тримерите в една точка. Вероятно средата на обхвата.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #147 -: 09 Май, 2017, 20:52:23 »
Аха. А дали е възможно това че го ползвам без заземяване (т.е. неправилно) да оказва влияние в този случай, т.е. за най-ниските честоти да липсва "затворена верига" ?

Лошото е че всички тръби са полипропилен.... вече.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: батериен тулан
« Отговор #148 -: 10 Май, 2017, 13:09:07 »
Ако имаше честотомер вече щеше да си се ориентирал.
Защо не помолиш някой колега София за помощ.
Ако беше в Пловдив вече да съм те поканил.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #149 -: 10 Май, 2017, 14:00:27 »
Не е проблема в липсата на земя, макар че е желателно да има такава (за по-малко смущения). Трябва да поразгледам схемата на Тулан и може да дойдеш при мен да настройваме, разполагам с добър сигналгенератор. Проблема е че в близкия месец не разполагам с никакво време имам много ангажименти и една командировка. Ако искаш евентуално началото на Юни може да заповядаш. То лошото е че не е само настройката а и някои неизправности вероятно ще излязат.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |