| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Siemens 12 GW  (Прочетена 25552 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #15 -: 21 Декември, 2012, 23:31:32 »
Там е работата, че аз не съм от отбора на разбиращите. Да, лампата е 12V 0.1A но основно ме интересуваше дали оригинално свети по време на работа на радиото защото при мен угасва още в началото и повече не светва. По принцип радиото освен шум, друго нищо не издава, като пипна с пръст крайната лампа, шума става съвсем леко по-силен, но на нито един обхват не хващам станция.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #16 -: 21 Декември, 2012, 23:32:47 »
Излиза ти едно съобщение че някой е публикувал докато си писал съобщението,нищо не се губи или трие.Просто Софтуера е малко по интелигентен от този на стария сайт и те предупреждава че някой е публикувал докато си писал.Нищо повече.Съобщението което си писал остава.

Относно лампата,аз в предния пост писах по инерция...............ама не е така.Има една индуктивност там във веригата на анодното.Бобина на реле или нещо такова,когато тръгне по голям аноден ток контактите се затварят и лампата угасва.Защо са го направили така.Малко ще е неудобно да настройваш с угасена скала :)

Хе хе хе........................и на мен сега ми го написа "Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше. "

Натискаш "Публикувай" и работата е готова
« Последна редакция: 21 Декември, 2012, 23:41:27 от lz2xl »

Неактивен Dakev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 24
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #17 -: 22 Декември, 2012, 15:39:16 »
Дросела за анодното напрежение служи като реле, на което има нормално затворен контакт, свързан паралелно на скалната крушка. Тоест радиолампите в радиото при първоначално пускане, работят с по голям ток на отоплението, след което, при протичане на ток през кенотрона, съответно през анодния дросел, от създалото се електромагнитно поле, нормално затворения контакт се отваря, отоплението на трите радиолампи вече преминава през скалната крушка.
И да, в първия момент докато лампите загреят, скалната крушка не свети, след щракването на електромагнита би трябвало да свети постоянно, без промяна в яркоста й.


Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #18 -: 22 Декември, 2012, 16:43:51 »
А колко е времето до щракването на електромагнита ? При мен след като лампата плавно загасне още в началото, повече изобщо не светва. Означава ли това, че радиолампите не се отопляват ?

Неактивен Dakev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 24
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #19 -: 22 Декември, 2012, 18:21:02 »
Времето за което електромагнита щраква е около 30 секунди, преди които може да видиш и самите радиолампи дали имат отопление.
Не би трябвало скалната крушка да светва и след това да намаля силата си на светене, докато съвсем спре?
Обърни по специално внимание на този резистор:

Също така провери отоплението на всяка една радио лампа, хубаво е да ги измериш напреженията, също така провери за утечка между анодното напрежение и маса.

П.с - Внимавай много при работата по шасито, докато радиоапарата е включен в мрежата, възможно е да тече фаза по шасито.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #20 -: 22 Декември, 2012, 18:35:18 »
Шасито е текстолитово....

Кенетрона и Крайната лампа на тъмно като ги погледнеш отгоре ще видиш, че светят... Всичките етс. могат да се премерят, но само едно отопление ако не работи всчиките отопления няма да работят-последователно са навързани...

Този резистор за който споменава колегата, не беше монтиран на единия апарат а на другия съм го свалил и е в кашона...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Dakev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 24
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #21 -: 22 Декември, 2012, 18:39:59 »
Шасито е текстолитово, но това не прави работата по него безопасна  ;)
Също така не се знае дали лампите са оригиналните и отоплителните напрежения на тези които са в радиоприемника са такива, каквито трябва.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #22 -: 22 Декември, 2012, 18:47:53 »
За това шаси крайната лампа не е неговатата( неговата беше заминала) а кенеторна е чистак нов... :)

Иначе са си U-серията както е по схема.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Dakev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 24
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #23 -: 22 Декември, 2012, 18:53:02 »
Не знам....например UCL11 е с отоплително напрежение 60 волта и консумиран ток 100mA, докато на по съвременния вариант UCL82 отоплителното напрежение е 50 волта, отново 100mA, мисля че не е за подценяване, също така не каза каква е точно крайната лампа която използвате.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #24 -: 22 Декември, 2012, 18:59:08 »
Дискусията  започва да ми харесва, а аз сега ремонтирам Концерта. Крайната лампа е UCL11, но в момента не мога да меря защото съм го събрал. А въпросния резистор ще го монтирам пак като го отворя на ново.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #25 -: 22 Декември, 2012, 19:25:18 »
Въпросния резистор беше на моя екземпляр... И като го монтираш, времето за пускане се удължава още повече...  :)

Други ефекти няма върху схемата, той  е ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН да е пред кенетрона към мрежата.

НА схемата от пълната документация е сложен на различно място и там разгледай...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #26 -: 23 Декември, 2012, 20:58:39 »
Не издържах и отворих Сименса. На първо четене видях не добре запоен кондензатор, запоих го но още не съм пускал радиото.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #27 -: 24 Декември, 2012, 10:43:52 »
Започнах да меря напреженията.
На UCH11 на 4-ти крак имам 63 волта, а на 8-ми крак 51 волта. По схема трябва да са 200 и 100. На кенотрона трябва да имам 212V а аз имам 77. Ще меря пак но мисля, че има проблем с кенотрона.

Включих и пак мерих, напреженията са спаднали още, 4-ти крак 47 волта, 8-ми крак 40 волта, кенотрон 51 волта. Лоша работа.
« Последна редакция: 24 Декември, 2012, 11:07:37 от mano »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #28 -: 24 Декември, 2012, 12:29:51 »
Е остави го малко време да мине да вдигне напреженията...

ПП Кенетрона е чистак нов ,  но никога не достигат лампите   номиналните напрежения, с Диода на другото шаси също е така...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Siemens 12 GW
« Отговор #29 -: 24 Декември, 2012, 12:45:50 »
Провери колко волта има тук,ако е повече от 10-12 волта търси утечка някъде.Ако не е провери кондензаторите 32 мкф и 16 мкф за ликаж и загуба на капацитет.Провери ли съпротивлението 125 ома след кенотрона.Колко волта има на анода на кенотрона,колко волта има на предпазитела 0.06 А след дросела на плюса на 16 мкф
Успех :)
« Последна редакция: 24 Декември, 2012, 12:49:16 от lz2xl »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
7815 Прегледи
Последна публикация 28 Юли, 2013, 21:58:34
от Валери
2 Отговора
1531 Прегледи
Последна публикация 24 Януари, 2014, 09:13:48
от ever20102
1 Отговора
1231 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2014, 18:02:07
от Bengata
3 Отговора
1260 Прегледи
Последна публикация 12 Август, 2014, 12:24:17
от simo_
1 Отговора
1213 Прегледи
Последна публикация 04 Февруари, 2015, 21:55:12
от ludma

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |