| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за феритни сърцевини  (Прочетена 1131 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Въпрос за феритни сърцевини
« -: 27 Юни, 2022, 17:10:04 »
Въпросът е за ферити от отклонителна система на кинескоп. Запазил съм няколко броя такива ферити и се питам дали да ги пазя и по-нататък. За ова питам дали има някой, който е успял да употреби успешно такива сърцевини в някакво изделие и какво е то?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Въпрос за феритни сърцевини
« Отговор #1 -: 27 Юни, 2022, 18:55:42 »
Те са с голяма магнитна проницаемост. На времето когато беше кризата на такива сме навивали трансвертери за палене на луминисцентна лампа с акумулатор. Някакво генераторче може да се измиали с тях или трансфертер за нещо.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Въпрос за феритни сърцевини
« Отговор #2 -: 28 Юни, 2022, 20:18:40 »
Въпросът е за ферити от отклонителна система на кинескоп. Запазил съм няколко броя такива ферити и се питам дали да ги пазя и по-нататък. За ова питам дали има някой, който е успял да употреби успешно такива сърцевини в някакво изделие и какво е то?

Здравейте,
До колкото съм чувал от колеги радиолюбители, ползват ги за навинане на импедансни трансформатори, покриващи късовълновите обхвати. Аз лично никога не ми е попадал такъв, че да го пробвам.

Поздрави,
lz3sf

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за феритни сърцевини
« Отговор #3 -: 28 Юни, 2022, 22:00:53 »
Ферита на по старите лампови чернобели телевизори е сравнително високочестотен между 400 и 1000.По нататък на транзисторните стигат до към 5000 10000.Някога като нямаше големи ферити и от тхо на Опера ставаха за балуни.Тези от отклонителните системи само за кофата.

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Въпрос за феритни сърцевини
« Отговор #4 -: 29 Юни, 2022, 22:30:30 »
Ферита на по старите лампови чернобели телевизори е сравнително високочестотен между 400 и 1000.По нататък на транзисторните стигат до към 5000 10000.Някога като нямаше големи ферити и от тхо на Опера ставаха за балуни.Тези от отклонителните системи само за кофата.

Здравей,
Ако 400-1000 е мю-то, няма проблеми, дори до 5000 мю не би трябвало да е проблем. За сведение - 43 Матерял на ферайт е с мю 800, матерял 73 е 2500 - и двата са идеални за широколентови КВ трансформатори. Матярял 31, който е добър за чокове, е само 1500. Така че, е по-важно какво е съдържанието на смесите във ферита. За съжаление, мю-то не е единствената харектеристика на феритите, която трябва да се гледа. Феритите са просто цяла една отделна наука, която си иска изучаване, на който му се налага да се оправя с тях.


Поздрави,
lz3sf


Неактивен коко

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Берковица
Re: Въпрос за феритни сърцевини
« Отговор #5 -: 07 Февруари, 2023, 21:38:06 »
Въпросът е за ферити от отклонителна система на кинескоп. Запазил съм няколко броя такива ферити и се питам дали да ги пазя и по-нататък. За ова питам дали има някой, който е успял да употреби успешно такива сърцевини в някакво изделие и какво е то?
Не ги хвърляй!!!от такива ферити ( еднакви по размери ) може да се направи феритна антена ( RX и TX ) с убийствена ефективност , за честоти под 1  мегахерц .по-качествени са феритите от компютърни монитори .за подробности- аз съм на 0988881054 .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |