| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиограмофон "Сакта"  (Прочетена 1279 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Радиограмофон "Сакта"
« -: 18 Ноември, 2021, 19:47:51 »
Здравейте колеги. Преди време ми бяха подарили този радиограмофон (за да не го изхвърлят  8) ), който не мислех да реставрирам. Но, гледайки едно клипче в една друга тема, реших да се захвана с него. Радиограмофона, или радиола както казват руснаците, е доста тежък апарат, радиото има УКВ, с три говорителя е. Е, ето го как изглежда:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон "Сакта"
« Отговор #1 -: 18 Ноември, 2021, 22:21:36 »
Е, к'во пък Валери? Не виждам с какво ще ни изненадаш, знаем те! Ще го повъргаляш насам-натам и ще стане като нов, голяма работа...?! :D
Това беше по български, майтапа си е майтап, но ще очаквам с интерес как ще го пребориш?!
Чакам подробности, заслужава си, нищо че беше един от масовите съветски радиоли и все още се срещат напълно запазени. Но, нали това е хобито ни?
Успех!
0888981645, 072365106

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиограмофон "Сакта"
« Отговор #2 -: 19 Ноември, 2021, 08:11:05 »
Аз на Сакта, така и не успях да пренастроя УКВ. Само с приставка стана при мен.
Иначе са красиви.
Игличката на грамофона също е голяма мъка. Ако не се счупи кристала, може да се намаже със сребърен лак и става като нов.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радиограмофон "Сакта"
« Отговор #3 -: 19 Ноември, 2021, 19:50:54 »
Търся двете предни копчета, както се вижда от снимките, сложени са от българско радио "Акорд". Също така и едно копче за високи/ниски честоти. Може и друго да се появи.
 ???

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон "Сакта"
« Отговор #4 -: 21 Ноември, 2021, 19:13:49 »
Да, тези приемници са с много труден за пренастройка УКВ. Вероятно връзка с това има ниската междинна честота, а при някои от тях смесването става и на втора хармонична на хетеродина. То общо взето уви руските лампови май са отписани за пренастройка на УКВ, но и с приставка става, макар, тогава кефа да не е пълен. :) Следя развитието на темата с интерес, сигурен съм, че Валери ще го направи като ново!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радиограмофон "Сакта"
« Отговор #5 -: 10 Януари, 2022, 20:53:52 »
От няколко дни радиограмофона е готов, свири добре на обхватите с АМ, но на УКВ нищо, дори и не шуми. Шум има когато отпоя УКВ-блока, правих безуспешни опити, но накрая се отказах, сякаш това радио не направено да му работи УКВ-то. Другата част е добре, включително и грамофона, дозата се представя сравнително добре. Кутията я третирах само с ленен безир, без лак. Много бавно изсъхна това масло, все оставаше по ръцете при пипане, дори платът го напоих с него. Благодаря на колегата lager, който ми подари липсващите копчета и запазена емблема. Е, това е, ако някога се навия, отново ще прегледам УКВ-то. Все пак да кажа, че не смених нито един елемент, дори електролитните кондензатори са си оригиналните, и са добре. Другите са едни порцеланови, никакви утечки, дори прехвърлящия. Ето:

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Радиограмофон "Сакта"
« Отговор #6 -: 10 Януари, 2022, 21:23:48 »
...и аз имам едно подобно. Много грозно макар с грамофон, май само грамофона ми харесва. И почти изпразнено от чаркове. Без говорители.
ВЕФ Акорд.
Седя поне пет години на тавана докато не го преселих в гаража на влажно. Не вярвам да ми стигне волята да го правя някога. Много ми е квадратно и тежи полловин тон. Май ще го ръси попа, ще видим...
Иначе ти ми пълниш душата -  правиш ги на конвейер!😁
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радиограмофон "Сакта"
« Отговор #7 -: 10 Януари, 2022, 21:28:46 »
 :drinks: Имам готово и едно "AEG 69WK", но още не съм го снимал.
 :)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4481 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18338 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4339 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6437 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
2 Отговора
3304 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2021, 20:02:13
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |