| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Асансьорите на старите сгради  (Прочетена 3767 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #15 -: 15 Януари, 2024, 20:10:16 »
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #16 -: 15 Януари, 2024, 21:07:23 »
Radist
На асансьорното табло в машинното помещение е монтирано гнездо където се слага батерия 4,5V и се захранва най-обикновен електрически звънец на същото напрежение само че с постоянен ток и се монтира в шахтата на първият етаж.Замислено е пътника който е заседнал да не вика и клопа ми да звъни на звънеца докато падне батерията и живущите да сигнализират вече на сервиза...

Ако са разчитали само на тази батерия, убеден съм, че в повечето случаи тази сигнализация се е оказвала неработеща. Или "майсторът" няма да е сменил батерията - или деца ще са я изтощили или ще се е изтощила от старост. Явно е било замислено, като изгасне токът, да има сигнализация, но тези батерии са слабички.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #17 -: 15 Януари, 2024, 23:23:05 »
Ако са разчитали само на тази батерия, убеден съм, че в повечето случаи тази сигнализация се е оказвала неработеща.
Точно заради този проблем инженерите модернизират схемата на аларменият сигнал.При наличие на мрежово напрежение звънеца се захранва от двата оперативни трансформатора който захранват асансьорната уредба,а при прекъсване на захранването звънеца се захранва от батерията.Самото превключване се осъществява от два контактора чиито предназначение е да следят наличието на три фази и част от контактите им е точно за сигнализацията.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #18 -: 20 Януари, 2024, 07:25:17 »
В четвъртък сутринта слушах отново интервю по БНР колко опасни са били старите асансьори и как трябвало незабавно да се сменят всичко.

Ето и статията плюс и звуков файл https://bnr.bg/horizont/post/101936415/nad-90-hil-sa-opasnite-asansyori-u-nas

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #19 -: 20 Януари, 2024, 14:01:38 »
Първият асансьор построен в България е в Русе. Той е втория функционирал в Княжеството след този в двореца. Сградата която е обслужвал е запазена, в нея са се помещавали хотел, ресторант и модна къща. Точно тук е бил монтиран асансьора. Разбира се, тогава градът не е бил електрифициран и задвижването е ставало ръчно от няколко здрави мъже. Асансьорът е стигал до покрива, където е била лятната градина на ресторанта.
https://www.desant.net/show-news/48157
« Последна редакция: 20 Януари, 2024, 14:28:42 от малкия »
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #20 -: 20 Януари, 2024, 16:40:07 »
Макет на произведения в Русе асансьор.
Активирал се е с помощта на "разговорно устройство " което след 120 години прогрес, чак сега е задължително за да се пусне в употреба съвременен асансьор. Пак сме изпреварили времето, а сега то нас.  :D
« Последна редакция: 20 Януари, 2024, 17:11:35 от малкия »
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #21 -: 21 Януари, 2024, 14:09:21 »
Доста интересен макет.
А сигурно преди да се създаде асансьорният завод електрическите табла и разни други електрически съоражения са правени в завод "Ворошилов".Лошото е че няма кой да снима нещо старо да си оплакнем очите с някой старо функциониращо табло.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #22 -: 21 Януари, 2024, 18:18:46 »
Асансьорът е типично повдигателно съоръжение, към което има стандартни изисквания за безопасност. Безотказността и комфорта (и други "екстри") по време на експлоатация са отделен въпрос. Лично аз платих около 3500 лв. за смяна на таблото на нашия асансьор (А5-АА-9, ЦЕП) с модернизирано такова, с честотен инвертор за плавно потегляне и спиране, помнене на спирките в двете посоки. Машината е от най-големите български боклуци - прост червячен редуктор, шум и дискомфорт на макс. Екстрата е, че в момента кабината спира точно на нивото на спирките, спирачката става практически вечна, живота на карето (зацепващо ел. двигателя с редуктора) се удължава, предполага се, че щади и самата машина. За асансьорните техници просто не ми се говори.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #23 -: 22 Януари, 2024, 09:02:20 »
Лично аз платих около 3500 лв. за смяна на таблото на нашия асансьор (А5-АА-9, ЦЕП) с модернизирано такова
Предполагам това е асансьор от тези с решетката в кабината и плаващ под.Имаш ли снимки на старото табло което е е свалено или е дадено на отпадъци.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #24 -: 23 Януари, 2024, 10:51:51 »
Предполагам това е асансьор от тези с решетката в кабината и плаващ под.Имаш ли снимки на старото табло което е е свалено или е дадено на отпадъци.

Най-обикновен български асансьор с кабина от ламиниран шперплат. Старото табло го оставихме в машинното отделение. Имам и снимки, но трябва да ги потърся къде съм ги запазил.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #25 -: 26 Януари, 2024, 16:30:53 »
Лично аз платих около 3500 лв. за смяна на таблото на нашия асансьор (А5-АА-9, ЦЕП) с модернизирано такова, с помнене на спирките в двете посоки
В нашият блок който е на 6 етажа или общо 18 апартамента е монтиран асансьор А9+АВ1-t който представлява събирателно управление посока надолу.Помни абсолютно всички кабинни и етажни заявки.Има опция в схемата да се изключи събирателното управление за кабината с цел децата да не натиснат всичките бутони и асансьора да пътува сам нагоре надолу.При интерес мога да сканирам и публикувам и схемата му която е при мен с цел да се запази.Да наистина схемата му е морално остаряла и таблото изглежда голямо и грубо но пък всичко по него си е автентично и работи безотказно.Единствено табелките на командният пулт които са били залепени с некачествено лепило са паднали и изгубени.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #26 -: 27 Януари, 2024, 09:38:07 »
При интерес мога да сканирам и публикувам и схемата му която е при мен с цел да се запази.
Защо си мислите,че няма да има интерес към принципната му схема.При търсене на ел.схема на асансьор в Гугъл търсачката ще излезе линк от нашият форум.За мен ще е интересно да разгледаме схемите.Ако имате възможност направете и снимка на цялото електрическо табло

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #27 -: 31 Януари, 2024, 14:14:54 »
В нашият блок който е на 6 етажа или общо 18 апартамента е монтиран асансьор А9+АВ1-t който представлява събирателно управление посока надолу.Помни абсолютно всички кабинни и етажни заявки.Има опция в схемата да се изключи събирателното управление за кабината с цел децата да не натиснат всичките бутони и асансьора да пътува сам нагоре надолу.При интерес мога да сканирам и публикувам и схемата му която е при мен с цел да се запази.Да наистина схемата му е морално остаряла и таблото изглежда голямо и грубо но пък всичко по него си е автентично и работи безотказно.Единствено табелките на командният пулт които са били залепени с некачествено лепило са паднали и изгубени.

В блока на родителските тела мисля, че е със същото табло, двускоростен, 1 m/s, събирателно надолу (качва се до най-високата заяка и след това ги събира надолу).

Защо си мислите,че няма да има интерес към принципната му схема.При търсене на ел.схема на асансьор в Гугъл търсачката ще излезе линк от нашият форум.За мен ще е интересно да разгледаме схемите.Ако имате възможност направете и снимка на цялото електрическо табло

Една гола схема няма да свърши почти никаква работа, защото не е ясно какви означават обозначенията на всеки елемент. Затова, като бях по-мераклия преди, си купих двете книги за асансьори (синята и оранжевата, за техникуми ако не се лъжа), където са описани повечето стандартни БГ схеми с принцип на работа и легенда на всеки номер контакт, краен изключвал, реле и пр.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #28 -: 01 Февруари, 2024, 12:21:12 »
Все пак ми е любопитно да видя електрическа схема на асансьор.Ще помоля колегата когато има възможност да я сподели за да я видим.Самите елементи как са означени в схемата,че трудно се разчитат?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #29 -: 01 Февруари, 2024, 22:00:27 »
Тая вечер се разрових из търсачките в интернет за схеми на асансьори и абсолютно нищо не успях да открия.Това ме води на мисълта,че изобщо е рядкост някъде да има запазена заводска схема а не снимана от някой си учебник.Така,че съм сигурен че споделянето на каквото и да е ще е полезно ако не за членовете от форума то поне за гостите на него.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |