| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся някой да налепи една схема  (Прочетена 980 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Търся някой да налепи една схема, да я 'оживи' и да ми я изпрати в работещо състояние. Аз правя вече 2 опита, но не ми се получават нещата.

https://www.homemade-circuits.com/dog-barking-preventer-circuit/

168357-0

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1621
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #1 -: 13 Юни, 2023, 23:47:42 »
От наблюденията си, които имам от работата на "кучегоните", използвани докато работех съм забелязал, че действат резултатно при по-младите кучета. Изглежда, както и при хората, с увеличаването на годините чуваемата горна гранична честота и при тях намалява. :-[

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #2 -: 14 Юни, 2023, 06:44:16 »
Авторът пише, че С2 трябва да бъде 1uF.
Има някои особености за успешната работа на тази схема, които са коментирани в коментарите  :D.   

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #3 -: 14 Юни, 2023, 07:04:16 »
Ако съм разбрал правилно туй чудо се задейства от микрофона. Демек кучето трябва да лае за да се задейства, тъпо според мен. Доближи микрофона до говорителя да стане микрофония и ще тръгне мисля. Или пусни по силна музика на микрофона и гледай с осцилоскоп на изхода.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #4 -: 14 Юни, 2023, 08:20:59 »
Ако съм разбрал правилно туй чудо се задейства от микрофона. Демек кучето трябва да лае за да се задейства, тъпо според мен. Доближи микрофона до говорителя да стане микрофония и ще тръгне мисля. Или пусни по силна музика на микрофона и гледай с осцилоскоп на изхода.

Трябва ми точно такова, което се задейства когато кучето лае. Няма да стане микрофония, коментирано е под публикацията.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1301
  • Населено място: София
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #5 -: 14 Юни, 2023, 08:47:10 »
Абсурд тази схема с два 555 таймера да разпознае кучешки лай. За целта трябва микроконтролер с памет в която да се запишат няколко вида лаене и да се сравнява със звука който идва от микрофона. Това както е направено най-вероятно се активира при всякакъв звук над определено ниво и под определена честота.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #6 -: 14 Юни, 2023, 15:37:25 »
Абсурд тази схема с два 555 таймера да разпознае кучешки лай. За целта трябва микроконтролер с памет в която да се запишат няколко вида лаене и да се сравнява със звука който идва от микрофона. Това както е направено най-вероятно се активира при всякакъв звук над определено ниво и под определена честота.

Не разпознава лай, трябва да се задейства при шум над определено ниво, не знам точно.

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #7 -: 14 Юни, 2023, 18:11:31 »
Не съм чел коментарите, но тази схема ми се струва сбъркана. Защо трябва кучето да лае с определен тип лай и ниво, като може директно да те заръфа? Схемата трябва да се задейства принудително, пък после да се определя нивото от електретния микрофон. Примерно таймера да се настрои на килохерц, за да се избегне  употребата на осцилоскопи.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3533
  • Населено място: Варна

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #9 -: 14 Юни, 2023, 19:37:08 »
Знаещите препоръчват резонансни излъчватели на 23 килохерца имали по голямо звуково налягане. Налагаше се но не ми остана врме да майсторя купих готово у-во. Сработва при силен звук има копче за регулиране на чувствителността. При проби лениво лежащо куче неохотно става и си тръгва явно му е неприятен звука и има ефект. За щастие наоколо вече не са много поне в непосредствена близост. Ама ги кътам за трудни времена.
Аз се чудя колко бос трябва да е човек за да върже доберман примерно под спалното помещение на съседа си.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #10 -: 14 Юни, 2023, 21:17:13 »
Да, нямам против да си разсъждаваме по темата, но все пак тя има друга насока.

За тези, които се интересуват, тук не става въпрос за куче, което идва срещу теб и те лае, пък ти искаш да го изгониш. Става въпрос за обучаване на куче да не лае нощем, за да можеш да спиш.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Хасково
Re: Търся някой да налепи една схема
« Отговор #11 -: 13 Септември, 2023, 19:29:41 »
Във връзка с условието, което е поставено за предназначение на апаратурата, ми дойде идея и я споделям.
Продават противолаещи нашийници.  Когато кучето почне да лае, пускали достатъчно силен ултразвук. Може би имат възможност да се изключват по желание или намалят силата на сигнала. Къде се продават и колко струват сигурно има инфо в нета.
Дали обаче си заслужава приложението им, сами преценете.
Горното за сведение, може и да се заинтересуват някои, които имат проблем с кучето си.
Който може, го може.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |