| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Olx ми блокира профила и ми изтри обявите - внимавайте!  (Прочетена 1202 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Познатият на повечето от Вас сайт за полу-безплатни обяви - olx - ми изтри профила и обявите със следното основание: "Профилът ти е блокиран поради съмнение за измама." Ето и хронологията на събитията:

1. Повдигам изтичаща обява за компютърна кутия.
2. Веднага получавам лично съобщение от бот "sara0234905" със съдържание: "Наличен ли е". В олх е пълното с ботове и това се случва често.
3. Решавам да отговоря за майтап със следното "Наличен е, сарче"
4. Веднага получавам отговор "Може ли да бъде изпратен с ЕКСПРЕС ПЛАТЕЖ чрез ЕКОНТ"
5. Казвам си, тука ще падне шоу с бота и отговарям: "Винаги изпращам с ЕКСПРЕС ПЛАТЕЖ чрез ЕКОНТ"
6. След буквално 5 секунди виждам, че всичките ми обяви са деактивирани и при следващото цъкване направо ме изхвърли и пише, че профилът ми е блокиран. Това е някакъв автоматизиран процес, по всичко личи.

Писах на поддръжката, не очаквам нищо смислено. Обявите са чао, заедно със всички потенциални заинтересовани страни, които ги наблюдаваха, многократно съм ги промотирал с платените опции, имам (имах) и наличен кредит. И 100% положителен рейтинг от реализираните сделки. Затова Ви съветвам да внимавате с този сайт, аз лично смятам да го напускам, защото с това отношение просто не си струва усилието, времето и парите.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Малко развитие - профилът ми е възстановен, обявите - изтрити.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
а какъв е смисъла на блокирането  ? това според тях забранено ли е ... изпращане през еконт ? аз не съм на ясно какво е този експрес платеж в интерес на истината
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Отдавна не използвам ОЛХ, прецакаха сайта от всякъде.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
а какъв е смисъла на блокирането  ? това според тях забранено ли е ... изпращане през еконт ? аз не съм на ясно какво е този експрес платеж в интерес на истината

Предполагам, че са направили речник с думи и изрази, по които да хващат ботове и други измамници. И който употреби такава дума - чао. Безапелационно.

В крайна сметка ми възстановиха профила - било "техническа грешка" блокирането... Обаче почти всички наблюдаващи обявите ми ги няма и ползата от промотирането на обявите отиде на вятъра. Поисках обещетение - не искат да чуят. Единствено ми ресетнаха ограничето за публикуване на обяви, за да мога поне да ги активирам. Изводът е - никога да не ползвате речника на ботовете и други съмнителни потребители, защото секирата не подбира...

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
...
Изводът е - никога да не ползвате речника на ботовете и други съмнителни потребители, защото секирата не подбира...

И коя от използваните думи които си цитирал по-горе е според теб в речника на ботовете?

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Залагам на изразът "експрес платеж".

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Мисля че нещата са в пъти по-комплексни. OLX използват сървис на Amazon AWS, който им позволява да залагат многоженство сложни правила: цък!

Някой просто е сбозясал някое от тях.  ???

Не мисля че има достатъчно информация да се спекулира каква е причината. Може да е поради капитализацията, може да е точното копиране на това което бота ти е казал, може и да е нещо друго от безброй неща. Ако пък го прекарват и през AI, забрави!

Мисля че единствената поука която може да се извлече е когато си сигурен че е бот, просто да не му отговаряш.
« Последна редакция: 27 Октомври, 2023, 10:23:33 от CVT »

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Мисля че единствената поука която може да се извлече е когато си сигурен че е бот, просто да не му отговаряш.

Да, именно.

Неактивен k_stavrev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
За съжаление няма как по едно съобщение "Наличен ли е?" да си СИГУРЕН, че това е бот. Някои пъти е така, друг път - не е. Затова аз винаги отговарям, но накратко. Например "да" или "да, наличен е". С това като продавачи даваме пълен и изчерпателен при това и СМИСЛЕН отговор на въпроса, без да правим нещо подозрително. Не знам каква е "далаверата" на тези ботове - т.е. ако е бот - какво може да ни се случи като продавачи? А ако не е - има вероятност да имаме реална сделка.
Почти 100% съм сигурен, че в оригиналния пост "ЕКСПРЕС ПЛАТЕЖ" е ключовата фраза, причинила проблемите. Според мен, този бот е бил Руско-езичен (заради фразата - лично мое предположение).

Наистина в последните години зачестиха подобни съобщения като "Наличен ли е?" - на които след моя отговор, не следва абсолютно нищо - т.е. комуникацията спира. Това се случва предимно в OLX, който сайт според мен има доста явни руски или украински корени. Интерфейсът е 100% копиран от там, а вероятно е и собственост на руска или украинска компания. В Базар МНОГО по-рядко ми се случва нещо подобно, въпреки че там пускам малко повече обяви.

Според вас - каква е "далаверата" на тези ботове - т.е. какво печелят тези, които ги пускат? И има ли някакъв риск за продавачите при подобна нормална, но доста кратка комуникация с тях?

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Преди 2-3 месеца синът ми пусна една клавиатура в ОЛХ. Веднага го налази такъв бот. Ползваше пак подобни безумни изрази, които ги няма в българският език като "експрес платеж" и някакви скрийшоти от уж общи условия на Еконт. Почна да намирисва и аз продължих разговора, като след бота се включи някакъв измамник. Веднага се разбра разликата в стила на писане. Накрая се напсувахме и всеки от където е :D

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Собственост е на Нидерландска фирма и е тотален боклук от софтуерна гледна точка. Bazar.bg е в пъти по-добър.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Седалището и регистрацията са в Нидерландия, но вероятно собственикът няма нищо общо. Българската версия на сайта се отваря най-тегаво - имам чувството, че го хостват на Луната. Румънска, полска, украинска работят по-пъргаво. Модерацията също е пълна отврат, особено в секция Електроника - трябва едва ли не атом по атом да предлагаш в отделни обяви.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Седалището и регистрацията са в Нидерландия, но вероятно собственикът няма нищо общо. Българската версия на сайта се отваря най-тегаво - имам чувството, че го хостват на Луната. Румънска, полска, украинска работят по-пъргаво. Модерацията също е пълна отврат, особено в секция Електроника - трябва едва ли не атом по атом да предлагаш в отделни обяви.

Собственика е Просус - публична нидерландска компания, на която пък мажоритарния собственик е Наспърс - още по-голяма публична мултинационална компания със хиляди собственици базирана в Южна Африка. Нищо общо нямат с Русия или Украйна, с изключение на това че са купили месните "продавалници" заради клиентите, както в България и още един куп други страни.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |