| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE  (Прочетена 3335 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #15 -: 12 Януари, 2017, 22:00:59 »
Ще ще пробвам тази рецепта........хареса ми резултата накрая :good:

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #16 -: 12 Януари, 2017, 22:48:12 »
 :hi: :alko:  В събота и аз запрятам ръкави   :master2:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #17 -: 12 Януари, 2017, 22:59:59 »
Горещо ви съветвам да намерите същите продукти, особенно брашното! В тези брашна е ключа към здравословността, вкуса. На сайта им има списък с магазини в цялата страна, където се продава. goldib, в Повдив имаше куп магазини:
http://www.ecosem.bg/bg/a-6/%D0%BA%D1%8A%D0%B4%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #18 -: 12 Януари, 2017, 23:23:30 »
 :drinks: :hi:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #19 -: 13 Януари, 2017, 08:11:29 »
 :bravo: :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #20 -: 13 Януари, 2017, 12:23:27 »
Браво за видеото и майсторлъка!
Аз правя опити с хлебопекарна, но не съм на 100 % удовлетворен от резултата. Трябва да пробвам маята от видеото.
Маслото каква роля играе? Пробвал ли си без масло и със смес от брашна?

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #21 -: 13 Януари, 2017, 12:31:02 »
  :good:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #22 -: 13 Януари, 2017, 13:14:46 »
Лично мнение - хлебопекарките са боклук. Не защото не вършат това, за което са проектирани. А защото в името на бързината и спестяването на усилия се изменя тотално техниката на печене на хляба. Проблемите за мен са 2:
1) Липса на пространство. То води до контактно изпичане. Каните им рядко са иноксов метал, обикновенно ги замазват с някаква "незалепваща" боя, която да не я започвам нея... А контактното изпичане, не с инфрачервено излъчване, както е във фурната, води до безкислородно овъгляване (да, и позлатяването на кората е степен на овъгляване!), което довежда до наличие на канцерогенни съединения.
2) Задържане на влага в хляба, защото реално със свободното пространство към вентилационните отвори контактува само една малка част от площта на хляба. И обикновенно тя прави плътна кора, която е непреодолима бариера за влагата, поне за скоростите, с които се пече на тия машинки. Поради тази причина когато се пече във фурна, не само, че имам място тестото да добухне и да се разлее, но и има място да се разтворят нарезите, които правя - те НЕ СА декоративни, необходимост са за нормалното изпичане.

Не ползвам други брашна. Няма да захващам темата за състава на брашната, ще стане малко като с пастата за зъби. С две думи - не пипвам други брашна. Пълнозърнест хляб се прави с добавяне на до 15-18% пълнозърнесто брашно в моята рецепта.

Позвам само филтрирана вода! Системата у дома е тази - http://www.aquaphor.bg/shop/filtri-s-aktiven-vyglen/kristal/ Само такава се пие, с такава се готви. Това, което тече от чешмата е просто потресаващо. Отварял съм сменени филтри... Водата е толкова важна за качеството на хляба, колкото е важна за качеството на бирата и уискито.

Маслото слагам по желание. Оригинално пробвах с 2 супени лъжици хубав шарлан (студено пресован слънчоглед). С него стана твърде ароматно и установих, че за тези брашна трябва малко повече мазнина, за да стане хубав хляба. След 10-тина итерации с мазнините се спрях на това количество краве масло. Пробвал съм и без мазнина, но хляба става малко... абе не ми е по вкуса. Освен това като направя сухари за бебето от хляба и после ги накисна във вода сутрин да поемат и да омекнат, за да направя попара, става супер ароматна попарата така. Не че не слагам още малко масълце, хех, бебка е страшен фен. И на зеленчуци, пържоли, кюфтета, кашкавал, кисело мляко, люто, кисело... пък хич не обича сладко!  :D
« Последна редакция: 13 Януари, 2017, 13:21:02 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #23 -: 13 Януари, 2017, 13:45:18 »
Не бях се съмнявал в изчерпателността и професионалния подход на отговора, но мисля, че той прави темата референция за правене на хляб в националното уеб пространство! 
:drinks:

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #24 -: 13 Януари, 2017, 19:54:23 »
интересно как се прави тесто за пици

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Домашен хляб от Билян, LZ1SWE
« Отговор #25 -: 13 Януари, 2017, 21:14:37 »
Това е правилната рецепта, сверено с неаполитанец преди няколко години - http://www.kentsofcornwall.com/2016/11/21/proper-italian-pizza-dough-recipe/ Само дето е на английски, но преводача трябва да се справи супер. Но тестото е въпрос на вкус все пак! Аз обичам дебели основи за пица например, а това хич не е в стила на пра-пра-пра-пра внучето на фокачата от Гаета. Може някой път с моето тесто да направя пица, мерси за идеята. :) Иначе начинът на приготвяне в този линк (по-долу) е наистина оригиналния!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
70 Отговора
18623 Прегледи
Последна публикация 29 Октомври, 2016, 17:30:31
от lz2lx

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |