| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио "ПИОНЕР М456"  (Прочетена 8819 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Радио "ПИОНЕР М456"
« -: 02 Февруари, 2016, 20:25:25 »
Здравейте колеги. Днес си купих това българско радио, дървено е, отпред има бакелитова маска. Не е в много добро състояние, липсва задният капак и една лампа. Състава на лампите е разнороден, явно са слагали каквото са имали навремето. Първата лампа е с изтрит надпис, американска някаква, отдолу на цокъла пише на английски, трябва да е 6А8 според мен. Втората е руската 6К7, третата липсва, но цокъла и е като на крайната, с 6 пина, мисля, че това са американски лампи. Крайната (беше поставена на неправилно място), е сякаш тетрод доколкото успях да проследя електродите в балона. Кенотрона е миниатюрната руска 6Ц4П. Схемата му няма вероятно нищо общо с тази схема:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_pioner/sch_rx_pioner_m_456.pdf
Значи липсва американската с 6 крачета и качулка която трябва да е детекция и предусилвател на НЧ, ето го радиото:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #1 -: 02 Февруари, 2016, 20:26:34 »
Още малко снимки  :) :

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #2 -: 02 Февруари, 2016, 21:25:20 »
                       Честито, не бях виждал и чувал такъв модел. Интересно през кои години е произвеждано, има ли информация?

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #3 -: 02 Февруари, 2016, 21:29:31 »
Радиото сигурно предшества разпространеният бакелитов модел. Има само средни вълни, настройва се с копче отпред, а от двете страни е по едно копче за усилване и за тонкоректор.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #4 -: 02 Февруари, 2016, 22:00:32 »
Честито! Не е често срещано радио. Този екземпляр  е леко модифициран. Оригинално  е само с две копчета и изглежда така:
« Последна редакция: 02 Февруари, 2016, 22:09:26 от PDM »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #5 -: 02 Февруари, 2016, 22:38:28 »
Страхотно старо радио, честито!!! Стискам палци за реставрацията, ако случайно мога да съм полезен с нещо ще се радвам.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #6 -: 02 Февруари, 2016, 22:45:00 »
Може и да е модифицирано още в завода производител, не знам  :unknown: . Иначе, иска ми се да разбера коя е липсващата лампа, предполагам диод-триод, за да я търся. Също така, каква е крайната лампа?

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #7 -: 02 Февруари, 2016, 23:11:20 »
Модификацията си е домашна, а не заводска. Има добавена допълнителна платка и други промени. Схемата е накрая след  моите снимки, но се вижда само името на файла. Има я на сайта на силистренските радиолюбители.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #8 -: 02 Февруари, 2016, 23:17:33 »
Не знам, може и да е "домашна" преработката. Кое ли е наложило да се изкара отпред копчето за настройка, да се промени кинематичната схема, да се добави тон-коректор, други лампи и т.н. промени. Или пък, да не е тон-коректор, а с допълнителната платка да е добавен и още един обхват, примерно ДВ, не знам.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2016, 07:46:20 от Валери »

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #9 -: 03 Февруари, 2016, 07:29:31 »
Поздравления за придобивката и успех в реставрацията!

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #10 -: 03 Февруари, 2016, 20:33:03 »
Както и предполагах, дясното копче не е тонкоректор, а вълнов селектор, т.е. сменя обхватите, най-вероятно СВ и КВ. Доста професионално е направено, много се чудя дали да не го оставя така. Не мога да разбера, защо са употребили други лампи, все пак руските не са толкова дефицитни, може би само AZ1 е по-рядка. Не знам, не знам, пак си мисля дали да не го върна в оригинален вид. Някой да има двете странични копчета?

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #11 -: 03 Февруари, 2016, 21:22:41 »
Ако всички необходими неща от оригинала са на лице, то най-добре го възстанови в напълно оригинален вид. Така радиото запазва автентичност и стойност. Колегата ти е дал доста добри снимки по които може да извършиш възстановяването. Едва ли ще го слушаш на къси вълни, каквато е била идеята, най-вероятно да слушат Свободна Европа в онези времена. Относно лампите, може би е преправяно от любител който е сложил каквото е имал. По време на соца довоенните приемници са изполвани като донори за части.

Относно врътките, ако никой няма да ти даде може да си направиш. Колега който разполага с такова радио ти изпраща една врътка за модел (след това му я вртщаш), правиш калъпче и отливаш с епоксидна смола. Ако държиш на 100% да е автентично.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #12 -: 03 Февруари, 2016, 21:26:19 »
Убедихте ме колега, ще го възтановя както е било по схемата:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_pioner/sch_rx_pioner_m_456.pdf

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #13 -: 03 Февруари, 2016, 22:07:43 »
Още малко снимки в различни ракурси. Когато стигнете до копчето, пишете.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио "ПИОНЕР М456"
« Отговор #14 -: 04 Февруари, 2016, 10:18:00 »
Много ми е полезна информацията от последните снимки. Тъкмо щях да искам снимка на кинематичната схема, но сега ми стана ясно. Благодаря Ви колега. Копчетата две еднакви ли трябва да са, т.е. като това което се вижда на една от предните снимки ли. Съответно, нямам такива копчета, ако не намеря, ще трябва да приспособя някои други.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6941 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4452 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18305 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3308 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
3 Отговора
2963 Прегледи
Последна публикация 19 Февруари, 2016, 00:32:16
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |