| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на хард диск  (Прочетена 3547 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен KrumecaHg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Ремонт на хард диск
« -: 27 Декември, 2016, 16:46:08 »
Искам да попитам възможно ли е да ремонтирам този хард диск използвайки посочените компоненти? Идеята е само да извлека информацията от него.
Според вас какво би станало ако премахна изгорелия компонент или да свържа двата края без него?









Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #1 -: 27 Декември, 2016, 16:58:19 »
Трябва да е някакъв филтражен кондензатор.пробвай без него,ако не тръгне поне няма да се скапе повече.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #2 -: 27 Декември, 2016, 17:18:59 »
Най-вероятно е диод във веригата на захранването -премери го с оммер в двете посоки , ако е пробил трябва да се смени. Ако е предпазен или ограничителен може да работи и без него . Дай снимка на диска от горната страна ,за да се прочете модела. Дефектна електроника може да се смени със здрава от работещ диск за да се прочете и свали информацията.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #3 -: 27 Декември, 2016, 17:44:57 »
Да, мисля че е вид ограничителен диод това - някакъв трансил. Може и без него мисля, обаче проблема е че платката ми изглежда доста опечена около него и трябва да се проследи дали няма прекъснати писти и други проблеми по пътя на захранващото напрежение. И не на последно място както са ти казали, може да се потърси електроника от същия харддиск но работеща с цел снемане на информацията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #4 -: 27 Декември, 2016, 17:47:11 »
Тук в тази тема Хард диск с дефект сме коментирали подобен род дефекти, прочети, може да ти е от полза.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #5 -: 27 Декември, 2016, 18:05:35 »
Тия двупосочни/предпазни/ограничителни диоди  ми попаднаха в ръцете през 1982-ра, когато пускахме руската телемеханика в завода. Бяха ги накичили на всички линии, малко карикатурна история беше, защото самият диод представлява малък паралелепипед с леко заоблени по-къси стени с аксиални извои. размери примерно 5х3х3 мм. Утре мога да ровна в архивите да ги снимам. КС 147А и КС162А имаше, мислехме ги за обикновени ценери. Те и си работеха като такива, правил съм линейни стабилизатори с тях. По-късно се сдобих с един руски справочник за техни транзистори и диоди и ми стана ясно за какво иде реч- с тия диоди са защитавали сигналните линии от пренапрежения.... Ама сега разбирам че имат и декларирана мощност. Ха, лека изненада- GOOGLE ми дава съвсем друга информация! Явно ще се рови св сандъците, белким намеря де съм ги прибрал, да снимам и да уточня за какво става дума. Погледнах темата, защото вчера се натъкнах на един хард във видеорекордер за камери, който през 2-3 минути се рестартираше. Помислих отначало че захранването дава фира, но се оказа хардът. Та мисля да го почопля. Иначе отстраняването на тия защитни диоди според мен няма да наруши работата на устройството, а и си мисля за варисторче, ако не се намери такава екзотика.....
Нали съм инат, не ме домързя да сляза до гаража :D  Направих и снимки, излезе и информация от мрежата. В PDF-а, който е на ето тоя линк:      http://lib.chipdip.ru/505/DOC001505251.pdf      КС147А не фигурира, но съм абсолютно убеден, че ги имам и такива, просто сега изрових ето тия трите от снимките, а те са вадени явно от платки. Ония, другите, бяха тикнати в пластмасови кутийки с размери примерно 35х20х5-6мм., с да извода от калайдисана медна ламарина с отвори 4 мм. за винтчета... Та ето и снимки:

« Последна редакция: 27 Декември, 2016, 18:28:18 от ditronix »
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #6 -: 27 Декември, 2016, 18:36:03 »
Не ще успеете да подкарате контролера на диска на 99%, но поне направете нещо полезно, споделяйки тук конкретният модел на диска или поне дайте снимка на "етикета"  му - повярвайте, че ако имам такъв ще Ви бъде подарък електрониката, каквито доста пъти съм правил ( и поне 3 диска съм спасил със същата процедура - най-вече в пловдивският www.bulfor..m.com и старият www.lapt.p.bg където пишех преди )  или някой друг ще Ви предложи !

 :good:

ПП. Между другото във всеки компютърен сервиз ще Ви подарят някой проблемен диск от чиято електроника бихте свалили подобни компоненти в захранващата част ...почти идентични са, че пазара на твърди дискове, въпреки марките се създава от няколко фирми производители !
« Последна редакция: 27 Декември, 2016, 18:45:58 от cmdj7 »

Неактивен KrumecaHg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #7 -: 27 Декември, 2016, 19:01:23 »
Ето го диска в цялата му прелест.
Между другото поръчах тези от eBay. Дано свършат работа.
http://www.ebay.com/itm/10pcs-5V-400W-SMAJ5-0CA-E3-61-TVS-SMD-Transient-Diode-/181154726510?hash=item2a2da9c26e:g:6Q4AAOxyE-dRy5d-





Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #8 -: 27 Декември, 2016, 19:20:30 »
Ето го диска в цялата му прелест.
Между другото поръчах тези от eBay. Дано свършат работа.
Това е трансил,служи основно за защита от пренапряжение.Махаш го и пробваш.Ако тръгне диска е супер,купуваш само ако техниката проработи без него.Само за всеки случай диска го включи на друго захранване от компютър.Трансила гори при проблем с захранването.Слагам ги редовно по какви ли не схеми.Засега нямам изгорели такива.Ако е изгорял трансила,рядко нещо проработва(освен ако не е вътрешен дефект в трансила).Той изгаря доста над максимални зададени параметри,а щом се е изпържил значи е спасявал за максимално време(колкото да изгори бушона преди него,рядко има такъв).Руските КС  ги забрави,те са за по-малки мощности и имат по лоши стойности.
« Последна редакция: 27 Декември, 2016, 19:26:59 от lz1tka »
73!

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #9 -: 27 Декември, 2016, 23:02:08 »
И на моят харддиск му изгора същият елемент /диска е абсолютно същият / Мислих си  че е обикновен диод Пуши пуши и накрая се изпуши  Чудих се какво да правя -включих го отново позамириса малко и още работа с него   :master2:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #10 -: 28 Декември, 2016, 08:22:17 »
Руските ги дадох само като пример. А иначе и дискът, който направи проблем е точно от същата марка. Преди години бях купил такъв за компютъра у дома и се скапа веднага след като изтече гаранцията му- тогава беше една година. И оттогава  не ги купувам. HITACHI е първият ми избор вече много години,  напоследък обаче трудно се намират и вземам WD или TOSHIBA. Направо не ми стига акълът как е възможно при толкова сложна и безумно прецизна механика в тия устройства гафове да прави електрониката!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #11 -: 28 Декември, 2016, 10:32:52 »
Трансил е.Някакви стотинки бяха.Диска беше Хитачи.И сега си работи.Лошото е че се набутах от лакомия да купувам дефектни  хитачита ама друг с такъв дефект не срещнах.Всичките  след тоя бяха умрели.

Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #12 -: 31 Декември, 2016, 08:04:55 »
Още една тема, която може да е полезна за четене преди операциите върху повреден диск с важни данни:

> Смяна на HDD глави?
-= All our life, we are beta testers =-

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #13 -: 31 Декември, 2016, 10:09:08 »
Солено ценообразуване имат “ИТЕМА-В”, но ако е наистина важно...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Ремонт на хард диск
« Отговор #14 -: 31 Декември, 2016, 16:21:26 »
Да солено е. Извличането на информацията не е проста работа. Ако няма повреда в херметичната част е по лесно, с настройката на новото дъно към главите. Но ако трябва да се вадят плочите и монтират на друг диск, тогава наистина е много трудно, сложно и скъпо.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |