| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Unitra g602 обороти и спиране  (Прочетена 3323 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Unitra g602 обороти и спиране
« -: 10 Януари, 2021, 13:10:17 »
Вчера си взех една унитра г602, уж от техник, с профилактика, дрънци...От 20 пускания, поне 2 имат проблем, като пуснеш рамото и спира да върти диска. После, оборотите играят, изключително чувствилен потенциометър. Освен потенциометъра, който мисля да сменя или поне да видя, друго на какво да обърна внимание за оборотите?

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #1 -: 10 Януари, 2021, 13:25:34 »
Смени фоторезистора, който следи оборотите. Оригиналните се скапват след известно време.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #2 -: 10 Януари, 2021, 19:02:25 »
Смени фоторезистора, който следи оборотите. Оригиналните се скапват след известно време.
Спирането може ли пак заради него да се получава

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #3 -: 10 Януари, 2021, 20:53:23 »
Колега , започни от по елементарните повреди . Провери ремъка , може да е разхлабен . Намажи го с прах от стрит колофон и пробвай . Може да е двигател . Извади и почисти оста на диска . Провери стабилизатора . Чак тогава мини към електрониката ако до тук нищо не помогне . Имай предвид , че тези шасита се командват с няколко модификации регулатори . Зависи твоето шаси с каква е . Мисля , че във форума имаше схема на регулатора . Натиска на рамото е 2.5 грама едва ли това ще е причина да спира диска .

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #5 -: 11 Януари, 2021, 07:07:25 »
Най-вероятно са износени пластините на колектора на двигателя или четките. Има положение на ротора, при което липсва контакт между колектора и четките.

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #6 -: 11 Януари, 2021, 09:44:37 »
Колега , започни от по елементарните повреди . Провери ремъка , може да е разхлабен . Намажи го с прах от стрит колофон и пробвай . Може да е двигател . Извади и почисти оста на диска . Провери стабилизатора . Чак тогава мини към електрониката ако до тук нищо не помогне . Имай предвид , че тези шасита се командват с няколко модификации регулатори . Зависи твоето шаси с каква е . Мисля , че във форума имаше схема на регулатора . Натиска на рамото е 2.5 грама едва ли това ще е причина да спира диска .
Ремъка е нов, всичко е смазано. Сега ще погледна потенциометъра и ще видя другите неща. За фототранзистора видях, че не се произвеждат, с нов като характеристики идеи? Темите ги прочетох от форума свързани с унитра,, тъкмо намлязох в Ригонда-та, това ново 20  :---
Продавача ми каза, че кондензатора се бил разпоил преди време от пътуване и го е запоявал наново, ще го видя и него

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #7 -: 11 Януари, 2021, 10:48:11 »
Този силикон е станал целия на конци, вероятност да оказва влияние? Не съм сигурен, но мисля, че не му е там мястото

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #8 -: 11 Януари, 2021, 10:54:19 »

Мисля че е мотора . Всички симтоми  , карат кьм него . Пусни му 12 волта директно ,  и ще разбереш .  Силикона няма общо с проблема

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #9 -: 11 Януари, 2021, 12:57:21 »
Фоторезистор със съпротивление на светло 2-3-5Килоома и на тъмно над 500 килоома ще свърши работа. Размера тук не е от значение :D Когато платера завърти, ослушай се за непривични шумове. Да не би да опира някъде. Иначе нещата отиват или към мотор, какъвто случай аз поне не съм имал, или към управлението. Малко трудно ще е, но изведи два проводника от захранващия блок и виж как се държи изходното напрежение, когато платера се върти и когато не може да ръгне. Да не е нещо в захранването....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #10 -: 11 Януари, 2021, 14:55:51 »
Мнението ми е, че проблема е 90% фоторезистора за обратна връзка по обороти в регулатора. Да се види и дали лампата срещу него свети, защото и тя може да е изгоряла. След тази работа 90% от "майсторите" у нас оправят проблема като добавят резистори в регулатора, нагласяйки оборотите уж да са точни, но в този момент вече обратна връзка по обороти няма и всичко е супер деликатно и неправилно работещо. За мен тук е точно това първия проблем. Втория с автостопа вероятно касае изменени параметри на фоторезистора за автостопа - намира се на платката. Следва да се смени и той. Действително за оборотите ВСЕКИ фоторезистор върши работа - доказано. За автостопа е добре да бъде с подобна площ на активната зона, аз от Елимекс купих такъв на времето и върши работа, сега не знам дали имат толкова големи.
Поразгледай тази тема:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6962.msg48793#msg48793
Трябва да се опиташ да вникнеш в принципа на работа на регулатора, тогава диагностиката и ремонта са лесни. Не е сложно, ако имаш конкретни въпроси и неясноти, питай, ще опитвам да помагам. Иначе грамофончето е много прилично, и регулатора когато е изправен се държи перфектно, има много за усъвършенстване по него принципно, но като за начало да го вкараме в нормален работен режим.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #11 -: 11 Януари, 2021, 17:49:12 »
Най-вероятно са износени пластините на колектора на двигателя или четките. Има положение на ротора, при което липсва контакт между колектора и четките.

Малко съм смесил тази тема със съседната  за мотор на грамофон... Моля за извинение, това, което съм написал, няма общо със симптомите на този грамофон.

Някога, отдавна, ми се наложи да правя такъв Унитра 602 и точно фоторезисторът в обратната връзка за оборотите не работеше. Тогава го замених с български фотодиод, използвах каквото имах под ръка. Стана без проблеми.

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #12 -: 11 Януари, 2021, 20:13:45 »
Мерси на всички, като намеря подходящи фоторезистори ще кажа какво е станало, че в единия магазин със сервиз в София за един ми искаха, колкото грамофона  :D Утре ще видя в елимекс на място дали имат нещо подходящо

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #13 -: 12 Януари, 2021, 10:38:23 »
Дай координати да ти пратя фоторезистори. Имам няколко вида.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Unitra g602 обороти и спиране
« Отговор #14 -: 13 Януари, 2021, 13:35:41 »
Благодарение на Драго, който ми прати няколко фоторезистора днес сутринта го смених, но разлика никаква. направи ми впечатление, че докато върти, ако тупнеш по корпуса леко и спира въртенето. Настройката на оборотите става трудно, потенциометъра също ми направи впечатление, че не съвпада с означението, явно е пипан преди. За днес толкова ми позволи времето, като имам възможност ще видя пък да не е моторчето, което бръмчи, нещо по напрежението също.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1118 Прегледи
Последна публикация 30 Април, 2013, 11:00:20
от Богомил
0 Отговора
2597 Прегледи
Последна публикация 01 Май, 2013, 11:49:45
от integrall
4 Отговора
1686 Прегледи
Последна публикация 21 Юли, 2017, 20:46:26
от kolev
2 Отговора
1841 Прегледи
Последна публикация 04 Февруари, 2017, 15:33:08
от Pichaga933
1 Отговора
299 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2019, 18:18:54
от origo

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |