| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FLUKE 6060B  (Прочетена 755 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен roumenvelev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
FLUKE 6060B
« -: 02 Април, 2023, 04:53:15 »
Подариха ми неработещо FLUKE 6060B - сигнал генератор до 1050 мгхц.
Липсват му десетина интегрални схеми, свалени от цоклите им. Иначе изглежда като нов за своята възраст  :D
Намирам всички, но без две! :(
В сервизното ръководство за тях пише:
U17 360 Cell Gate Array 723718
U33 360 Cell Gate Array 723700

Google не ми помогна... :(
Дали имам шанс да ги намеря?
Поздрави.

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Re: FLUKE 6060B
« Отговор #1 -: 02 Април, 2023, 09:32:52 »
Провери директно от Fluke, далечен изстрел е ама с най -голям шанс да уцели.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: FLUKE 6060B
« Отговор #2 -: 02 Април, 2023, 10:29:14 »
Само с поръчки от чужбина. Имайте пред вид, че тези стари аналогови синтезатори не са особено добри източници на сигнал, въпреки марката и теглото. Този Fluke 6060B например, без опции 130 и 830 (HIGH STABILITY REFERENCE ,    REAR OUTPUT AND MODULATION INPUT) и с това ниво на хармоници от -30dBc (което означава 30 децибела под носещата, твърде малко дори за ламповите радиа с тяхната чуствителност) (below carrier) и то САМО при едночестотен сигнал, не бих казал че за радиоработа си заслужава усилието и разходите. Такива машини са ползвани в групи измервателни комплекси заедно с външни филтри и т.н., както ползвах и аз бившата работа -
166708-0
След него имах цял блок диплексерни обхватни филтри, защото без тях правеше гочика на спектралния анализатор, а беше в състояние на новороден почти, с всичките екстри.
Липсващите чипове във Флюка не са тривиални, а са специафични за Флюк и формират блок управление твърда логика на част от генератора (ако нещо не бъркам...) - екзотика.
https://testequipment.center/Product_Documents/Fluke-6060B-Specifications-B872B.pdf
Всеки модерен 14 битов DDS генератор малко по-читав, заедно с разумен филтър на изхода ще ви даде по-стабилен и по-чист сигнал от този на динозавъра. От моя гледна точка - това ако може да се оживи, да се препродаде, да се вземе нещо по-ново.
Ако се държи на реставрацията и употребата - https://www.micom.bg/ са официални представители на Флюк, търсите инж. Иван Киров със запитване за помощ, и после мога да помогна с филтри за изхода. За съжалени докато това оправя проблема с хармониците, то се губи контрола върху изходното ниво, защото генератора няма опция за детекторен вход и следене на ниво външно, но това не е драма - като се направят филтри мога да ги пусна на спктрален и да дам за всеки обхват точни загуби, които да се отчетат при употреба.
« Последна редакция: 02 Април, 2023, 10:34:16 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен roumenvelev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
Re: FLUKE 6060B
« Отговор #3 -: 02 Април, 2023, 17:10:48 »
Много благодаря за съветите.
Зная че е антика и че има и по-добри генератори, но просто не мога да го изхвърля на бунището.
Очевидно няма да го изпращам за ремонт в САЩ или да купувам друг за части...
Даже и на 50г от рождението му, той е част от историята на Флуке.
Желанието ми е да го видя работещ и това ми стига.



 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
FLUKE 73

Започната от Eltehno Продавам

2 Отговора
805 Прегледи
Последна публикация 04 Декември, 2023, 20:18:56
от Eltehno
Fluke 27 multimeter

Започната от Eltehno Продавам

2 Отговора
504 Прегледи
Последна публикация 04 Февруари, 2024, 19:44:35
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |