| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)  (Прочетена 46315 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #90 -: 25 Септември, 2021, 10:31:05 »
Имаш ли някъде снимки как изглежда кутията на Правец 82 след третиране с ретро-брайт?

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #91 -: 25 Септември, 2021, 11:36:44 »
Определено е пожълтяла, избелвай.
Виж аз как съм го правил. :)
Да изгледал съм ти всичко изписано и постнато, но търся човек дето да е избелвал такава корубка и да видя какъв дефакто ще стане цвета реално след избелването.
Притесняват ме само следите от лепилото на вътрешните "греди" за винчетата дето се виждат по дължина и са пропили в матрЯла!
За тоя вид пластмаса няма никъде описано (или аз поне не намерих) инфо какво става след (retro bright) процедура.
Другото което е интересно е, че принципно някога когато е отливана корубката, след това е и лакирана с някакъв много фин слой лак, който се е запазил на поне 5% от повърхноста.
Явно ще трябва да я кисна повечеко в някакви химии (колегата -JonnS-) спомена, че с Cif имало ефект но ще го тествам де.
Та чак след това мисля да третирам с оня крем и фолиране + слънчева светлина! :)

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 332
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #92 -: 25 Септември, 2021, 11:55:52 »
Там, където са лепени "релсите" няма да стане, поне не напълно.

Аз бих внимавал с химикалите особено в началото - бях стопил (буквално) едни капачки от клавиатура на 8Ц при експерименти. Също препоръчвам работа с предпазни средства - очила и ръкавици.

Също не бих експериментирал върху по-редки или по-запазени зекземпляри. Винаги е по добре да се експериментира върху някоя счупена кутия.
Редките и запазени екземпляри по-добре да "отлежават". Човек понякога си променя мнението с времето а и грешките няма как да се върнат назад.

За почистването има едни много финни, чисто бели гъби - водят се за почистване на петна. Имаше ги на 3М а сега на SANO. Аз ги режа на малки и тънки парчета и в комбинация с меглио правят чудеса.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #93 -: 25 Септември, 2021, 18:45:31 »
Там, където са лепени "релсите" няма да стане, поне не напълно.

Аз бих внимавал с химикалите особено в началото - бях стопил (буквално) едни капачки от клавиатура на 8Ц при експерименти. Също препоръчвам работа с предпазни средства - очила и ръкавици.

Също не бих експериментирал върху по-редки или по-запазени зекземпляри. Винаги е по добре да се експериментира върху някоя счупена кутия.
Редките и запазени екземпляри по-добре да "отлежават". Човек понякога си променя мнението с времето а и грешките няма как да се върнат назад.

За почистването има едни много финни, чисто бели гъби - водят се за почистване на петна. Имаше ги на 3М а сега на SANO. Аз ги режа на малки и тънки парчета и в комбинация с меглио правят чудеса.
Абсолютно си прав!
Имах 2-ра доста повредена кутия от Правец 82. Всички парчета от нея са налични и икспериментирах с едно та така почистих и сегашната здрава.
Някък си стои по-автентично с лееека доза мръсотия! :)
Все пак е почистена вече перфектно, та мисля да започна да сглобавам.
Ред идва и на монитора и флопитата, ноз а тях има време.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #94 -: 26 Септември, 2021, 14:41:57 »
Ето как изглежда на цвят моя Правец 82 на фона на оригиналния си монитор ВМЧ-001 и след това на фона на ВКП-170, който боядисах, но пак със същия цвят като оригиналната слонова кост. Ако съдим по снимки в Нета от 80-те години, не мисля че е бил по-слетло жълт отколкото е сега.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #95 -: 26 Септември, 2021, 15:15:13 »
Много добра реставрация! Адмирации за което.
А какви са 2-та червени бутона в ляво на клавиатурата, и за какво са поставени?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #96 -: 26 Септември, 2021, 16:39:25 »
Не е реставрация, колега, просто имах късмет да попадна на запазен екземпляр - нещо което разбрах чак след като го измих. :)

Само ВКП-170 монитора до някъде може да се каже че съм реставрирал.

Бутоните дупликират тези на джойстика. Тъй като той стои от дясната страна, сложих ги за по-удобно като играя игри да не си кръстосвам ръцете.
« Последна редакция: 26 Септември, 2021, 16:58:42 от CVT »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
2 мого сходни клавиатури от 1987ма моделите са :
FOCUS FK-727 (A)
OEMMAX MCK-860

реших да ги боядисам със спрей  :)




Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Бутоните от клавиатурата са станали много добре. Какво сипваш в буркана като смес от химия да бълбука?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Бутоните от клавиатурата са станали много добре. Какво сипваш в буркана като смес от химия да бълбука?

Сипвам Водороден прекис 30% Ако се налага го разреждам с вода, ако искам да натопя по-голям детайл и не бързам с избелването.
Балончетата се получават от стоенето на слънце.

Много е силен този пероксид от специален химически магазин го купих , много пари ако се накапеш!

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Появиха се първите слънчеви топли дни и започнах с тазгодишните избелвания...което ме подсети, че още не съм качил реколта 2021.
...та с малко забавяне миналогодишните резултати:

изходен материал:

155739-0155741-1
155743-2155745-3

и двете флопита имаха залепени етикети отпред които като ги махнах показват
 оригиналния цвят и като маркер колко са пожълтели.

след час и половина постоянно мазане с четка и слънчеви бани:

155747-4155749-5155751-6
155753-7155755-8

Разликата от етикетите е изчезнала напълно и се е завърнал платиненосивия цвят на едното и снежнобелия на другото :)

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
 :blum1:
и аз реших да се включа с два възстановени правеца :)

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Моля дайте точно инфо, от къде да се вземе по-голямшко количество от 1 литър водороден прекис/пероксид (перхидрол) 30% ?
Гледам по аптеките продават по литър, а аз имам да избелвам поне 6 ретро клавиатури от (големите тучове) + 3 корпуса на правеци, от които единия на 16-ка и още няколко яко пожълтели 5.25" флопита.
Абе дет е думата, ще ми е нужно повечко количество на по-прилична цена.

Гледам тестове с един крем/паста/пяна на базата на пероксид-а, дето го ползват във фризьорските салони, ама нещо ефекта след това е майка плаче.
Също за домашни условия дали тази UV лента, ще свърши работа?

П.С:
Само да кажа, че нямам слънчев двор на който да изпружа легена с пластмасите за цял ден. :)
Живея в хАпартамент с миниатюрна тераса до която слъцето е кът.  :unknown:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Аз бях взел една туба от това: https://fertimag.com/vodoroden-peroksid-prekis-perhidrol. Не помня дали от този сайт или не, но върши чудесна работа. Разбира се разреден с вода :) За UV лампите нищо не мога да каза понеже все на слънце съм избелвал. A кремовете с перхидрол ги избягвам - там е трудно да се покрие равномерно и рискът от резултат майка плаче е голям.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 126
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Аз бях взел една туба от това: https://fertimag.com/vodoroden-peroksid-prekis-perhidrol. Не помня дали от този сайт или не, но върши чудесна работа. Разбира се разреден с вода :) За UV лампите нищо не мога да каза понеже все на слънце съм избелвал. A кремовете с перхидрол ги избягвам - там е трудно да се покрие равномерно и рискът от резултат майка плаче е голям.
Да благодаря, за инфото.
Гледам са Пловдивска фирма. Ще викна една туба.
50% е разтвора, предполагам че 1 към 2 грубо трябва да се разреди?!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1459 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 00:12:31
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |