| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 116214 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #450 -: 16 Юни, 2019, 11:10:12 »
Както знаете радиовъзлите са с постепено замираща фукция.Най-развития и модернизиран радиовъзел до момента е Търновският.Ако направим сметка колко реално са слушателите по платени сметки то в един 100 хиляден град са не повече от 100 поне за Плевен.Моето виждане е,че никоя община няма да инвестира в такова удовоствие особено в големите градове където работят 5-8 уредби и представете си каква консумация правят тея уредби.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #451 -: 16 Юни, 2019, 13:51:57 »
Така, за аварийно захранване на радиоуредбите ми е ясно-трябва си генератор! Но има ли някакъв проблем, жителите на с. Садовец да си купят едно такова преносимо радио с ЮСБ (вж снимата по-долу)-купих го на 01.10.2018 г. Слушам основно програмата на радио Варна от 21.02.2019 г. до днес, защото на 21.02 беше Деня на отворените врати на радио Варна! Оттогава реших да съм редовен слушател на радиото! И не сбърках! Има специализирани предавания за музика, култура, обаждания на граждани в ефир, събитията от деня! Всичко, което вълнува не само жителите на гр. Варна, се отразява по радио Варна-събития в Балчик, Добрич и др. крайморски градове! Преносимото радио струва 30 лева-има вътрешна акумулаторна батерия, може да се зарежда и от външна батерия за мобилни телефони-купува се отделно! Върви с кабел за зареждане и кабел за прехвърляне на звуков сигнал! Предимството на преносимото радио е, че може да се носи навсякъде, може да се смени станцията по всяко време-не е като радиоточката, може да се пусне и флашка с музика-особено при пътуване, когато е невъзможно да се слуша радио по време на път-с влак, автобус, самолет! Употребата на преносимото радио е предназначена основно за места, където няма озвучаване, или съответният слушател предпочита сам да си избира програмата! Ще пусна и връзка към интернет магазин, където има още информация за това преносимо радио! А девизът на радио Варна е "Радио за всеки!"
https://evtini.bg/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE-%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D1%8A%D1%80---FM-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE,-USB,-Micro-SD-Card-3632.html
http://www.svejioferti.bg/Sofia/393-103
« Последна редакция: 16 Юни, 2019, 14:07:58 от Петър Томов »

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #452 -: 16 Юни, 2019, 13:53:38 »
А моето радио го купих от магазин във Варна, не съм го поръчвал от интернет!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #453 -: 16 Юни, 2019, 15:08:36 »
Добре де, нека дадем смислен пример. Обяснете ми, нямям идея, за един град по ваш избор - какви мощности са необходими и в колко отделни усилвателя трябва да се разпределят?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #454 -: 16 Юни, 2019, 16:09:28 »
В този момент радиоуредбата в град Ракитово има монтирани шест  усилвателни стъпала с номинална мощност 100 вата.
Силно се съмнявам общината да инвестира в каквото и да е съоръжение. Радиомрежата в момента се поддържа със стари кабели, свалени от закритите клонове. Единственото нещо, което от време на време се купува, е изолирбанд.

Таксата за абонатите в момента е 5 лева за година!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #455 -: 16 Юни, 2019, 16:15:48 »
Да осигуря 6 канала по 100 вата с високо КПД не ми е никакъв проблем. Ще е малко по размер и ще харчи в ток почти колкото отдава в звук. Само са нужни трансформатори за повишеното напрежение за линиите. А колко е напрежението?
Какви са кабелите за мрежата, какъв тип?
Ако не досаждам :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #456 -: 16 Юни, 2019, 17:33:28 »
Преди време дадох връзки към руски сайтове, пускам ги отново:
http://www.yug-cable.ru/?page_id=4684
http://www.rusarmy.com/svyaz/kabel/p-296.html
Това са специални кабели, мисля че обикновени не стават! Приличат на тези за кабелната телевизия-задължително са с уплетка! В двата сайта са показани подробни илюстрации и устройство на кабелите! Кабелите са устойчиви на бури, слънце, дъждове, ледове и градушки! Не вярвам обаче да са с ниска цена, като имаме предвид, че тези кабели влизат в групата на коаксиалните кабели, където се предполага, че ще има най-малко затихване на пренасяния сигнал!
« Последна редакция: 16 Юни, 2019, 17:40:44 от Петър Томов »

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #457 -: 16 Юни, 2019, 17:35:20 »
Добре де, нека дадем смислен пример. Обяснете ми, нямям идея, за един град по ваш избор - какви мощности са необходими и в колко отделни усилвателя трябва да се разпределят?

Никога не е имало юпс-и дори и по времето на бтк. Единствените аварийни захранвания бяха акумулатори + дизелови агрегати, двигатели от Ифа и Камаз по телевизионните кули, преди да ги продадат. Резервни захранвания имаха и телефонните централи тип А 29.
Служебните абонати на енергоразпределителните дружества изключително рядко остават без захранване по простата причина, че са служебни. Планови профилактики се правят в рамките на 5 мин. и то на 10 години един път.
Каква е ситуацията в момента с кулите не знам, но специално за тази в Арбанаси ни бяха казали по времето, когато са ни водили на практика там, че е осигурена със захранване от три места. Едно ако спре, автоматично превключва на следващото, като нивата на резервираност са 5, 5-ти вариант е дизеловия агрегат.
Това беше към 2003 година, когато не беше модернизирана техниката в кулата. След модернизацията потребляемите мощности значително са паднали и така не е имало нужда от такива мощни агрегати. С А 29 положението е същото, след замяната им с цифрови Siemens, а и най-вече с изнисени такива outdoor, консумираната енергия рязко намалява и не е необходимо да се инвестира в такива мощни резерни източници на захр. ннапрежение. За последните две си идват с вградени акумулатори, като времето което поддържат за режим без захранване е достатъчно дълго. Да на забравяме, че вече комутацията на веригите не е през избирачи и 10-на релета във веригата по пътя, а е чип. За справка, един outdoor с капацитет 1410 pots консумира енергия, колкото един бойлер. 

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #458 -: 16 Юни, 2019, 18:00:32 »
Да осигуря 6 канала по 100 вата с високо КПД не ми е никакъв проблем. Ще е малко по размер и ще харчи в ток почти колкото отдава в звук. Само са нужни трансформатори за повишеното напрежение за линиите. А колко е напрежението?
Какви са кабелите за мрежата, какъв тип?
Ако не досаждам :)

Шестте канала работят в паралел. Изходното им напрежение е 120 волта. От там напрежението се повишава на 240 волта с един общ, голям трансформатор, който очевидно е добавен по-късно. Твърде оптимистичен вариант е да работят всички стъпала. Мисля, че ако четири са изправни и добре настроени, ще захранят цялата мрежа.

Аз съм сигурен, че има доста варианти уредбата да стане по- надеждна и по-икономична, но хората от които зависи едва ли ще проявят интерес...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #459 -: 16 Юни, 2019, 20:22:48 »
Оо! Това опростява нещата! В моята работа имаме прекрасен 600-ватов усилвател клас Д, използваме го масово в устройствата за гонене на птици. Доказал се е като наистина стабилен и много устойчив на кофти товари. Схемата е класическа, трябва да видя чипа кой беше, на Тексас е. Като го захранищ с 52 волта и дава 600-тте вата без никакви забележими изкривявания. И цената му е драстично по-ниска, и КПД-то е бая височко (ще го измеря при първа възможност). На базата на този чип и един тороидален трансформатор 1:3.43, който да повиши  70-тте волта върху 8 ома в 240 волта за линията - всичко ще заспи. Разбира се трябва да се погрижа за някои филтри, защити, но останалото не крие особенни изненади, предполагам. Цялото нещо ще се побере в една кутия от ТЕС - захранване, стъпало, траф, миксер, защити. И приемник може да му връчим.
Ако има мераклии за такъв проект мога много да помогна. Самият аз нямам много свободно време, работя върху няколко неща когато ми се намира, но мога да изпроектирам нещата и да дам схемните решения. И може би още.
Цената ще е толкоз ниска, че може 5-10-ма да се съберем и да го реализираме с много малко пари.
 :drinks:
Ей го чипа:TAS5630 300-W STEREO/ 600-W MONO PurePath™ HD ANALOG
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5630.pdf
« Последна редакция: 16 Юни, 2019, 20:31:40 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #460 -: 16 Юни, 2019, 21:22:19 »
Една уредба УУ1000 има консумирана мощност 1860 вата от която се състои от 10 усилвателни блока по 100 вата.Една усилвателна уредба РУУ300 консумира мощност 600 вата.Колегата както казва че работят 6 стъпала по 100 вата в Ракитово то това ще е уредба ТУУ600 Т2 или Т4 и приемаме че консумира някъде към 1200 вата.Самите усиватели са клас В+С невярвам в Ракитово да са от старият модел В клас,но както и да е.

Да направим анкета и да разберем колко радиовъзела са останали в България и колко колеги тук от форума ползват този вид услуга.

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #461 -: 16 Юни, 2019, 21:36:19 »
Стъпалата в Ракитово са клас В.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #462 -: 16 Юни, 2019, 22:11:02 »
Нашия усилвател отдава 600W с около 12.2А, т.е. има около 22W загуби. Едно импулсно читаво ще отдаде необходимия ток с около 88-93% КПД. Като включим и служебния разход на енергия мисля, че с до 660 максимум вата ще отдава 600 на изхода, т.е. общото КПД ще е около 90%. Вие говорите за 50-54%.
Аз лично не позвам услугата. Не само, че у нас няма радиоточки, но и аз слушам Хр. Ботев, Хоризонт не ме влече. Но ако имаше радиоточка и можех да си слушам Хр.Ботев на нея - щях да си я пускам всеки ден. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #463 -: 16 Юни, 2019, 23:37:30 »
Идва ред на мен да отговоря на коментираното.
UPS никога и никъде не е имало и едва ли ще има. Дидо е прав, БТК бяха с резервно захранване и точките рядко прекъсваха. В усилвателите УУ1000 има контактор сменящ захранването от работна фаза, на резервна. Боби, ТУУ2 е 6 по 100вата, но ТУУ4 е или 4 по150вата, или 3 по 200вата.
За усилватели с крайни полеви транзистори забравете, първата мълния обърква всичко. Отделно характеристиката на товара е силно реактивна, отделно за клас Д е необходимо товара да е с постоянна величина ( заради филтъра), а както и Дидо и Боби ще се сългасят, това няма как да се гарантира.
Накрая само ще спомена,че радиопредавателната мрежа на БНР дори не е резервирана отностно токозахранването. Само при големите предаватели има друг източник на електроенергия. 

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #464 -: 17 Юни, 2019, 06:17:33 »
Не се съмнявам, че товарите се менят, но техния ефект се дели импедансно на 11.7649 при трафа. Този усилвател няма проблем да работи с широк кръг от товарни импеданси (до 2ома в PBTL), защото има сервоверига в изхода, която осигурява стабилност. Неговия филтър е без трансформация, от първи ред Чебишев и за честотите, които филтрира е затворен отвън с кондензатор, т.е. е ефективно натоварен, има и зобелова двойка. Ако трансформаторът се свърже с него с една усукана двойка около метър, не мисля че ще има проблеми с товарите.
Освен това и сегашните усилватели не дават "240 волта" - това е пиковата стойност на напрежението по линията, и то се мени в немалки граници с изменението на товара.
Но това си е моето мнение, ако всички казвате, че няма да стане - приемам! :)  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |