| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция от български телефонни апарати  (Прочетена 50238 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #180 -: 27 Януари, 2022, 15:55:48 »
Повишеният капацитет, който се отчита от уреда според мен е от завишения ток на утечка при неработилите електролитни кондензатори. Проверявали ли сте какъв ще е капацитета след тренировка на кондензатора?
П.П. Докато пишех, колегата вече е отговорил. :drinks:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #181 -: 27 Януари, 2022, 16:18:57 »
Ще пробвам, но трябва наистина да имат яка утечка! Mоя уред за да покаже 1400uF на нов 1000uF кондензатор трябва да му вържа 500-омов резистор паралелно.

Неактивен [email protected]

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
  • Населено място: София
  • 0886443429 Деспин Митрев
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #182 -: 27 Януари, 2022, 17:01:30 »
Подпалих ви - дискусия за електролитите и миналото... Сменяйте ги, послушайте пат'ило :) Както един колега каза - не е само капацитета. Фърляйте едно око и на качеството им... Мойто RLC показва разлики :) Аз късно разбрах един приятел, който казваше - само с електролити не се запасявай. То по тошово време се запасявахме с елементи и вадехме 2Nxxxx от платки! :) голем майтап беше - купуваш платки от битака но гледаш дали са с 2N2369. Ако e 2T... значи е гепена от ЕС-ка, иначе от IBM. :) Някои български изделия бяха със западни транзистори - направо да ги пратиш в Белене! Или в Скравена, че е по-близо до София :) ИЗОТ май се бяха разпищолили та харчеха доларЕте за глупости - някакви полу-проводници, поне да бяха цели проводници :) После фирмичка в КалАфония...

Малко по темата - днес докопах още един Минерал-10. ЗВЪНИ ПРЕЗ МИКРОФОНА КУЧЕТО!!! По-точно квака като жаба! Предполагам това е отмъщението на инженера-електрончик за дЕректора :) Може и да е от някой кондензатор де, ще видим ;)
Интересно, но се наложи да му разменя две жичлета на номератора, за да набира. А изглеждаше като работил до последно телефон - с кутийка за новия стандарт конектори(RJ11). Дали Панасоник-а нещо не разпознава като хората, или са били разменени... Сега поне имам база за сравнение.
« Последна редакция: 27 Януари, 2022, 17:13:22 от [email protected] »
no digital fuckery, no autotune, no fake talent, pure artistry

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #183 -: 27 Януари, 2022, 17:34:54 »
Ще пробвам, но трябва наистина да имат яка утечка! Mоя уред за да покаже 1400uF на нов 1000uF кондензатор трябва да му вържа 500-омов резистор паралелно.
Измерих утечка при напрежение около 30-32 волта. Утечката се колебае около 18-20 микроампера. Това на произволен КЕА II 1000 микро но 35 волта.
Цитат
Малко по темата - днес докопах още един Минерал-10. ЗВЪНИ ПРЕЗ МИКРОФОНА КУЧЕТО!!! По-точно квака като жаба!

Това с позвънявато от микрофона ми хареса! Не съм виждал до сега такова решение. Предвид на това, че слушалката виси във въздуха, има логика...
« Последна редакция: 27 Януари, 2022, 17:49:16 от BatKoce »

Неактивен [email protected]

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
  • Населено място: София
  • 0886443429 Деспин Митрев
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #184 -: 27 Януари, 2022, 18:00:20 »
Не искам да споря повече - кой разбрал, разбрал. БатКоце казва:" Твърди се, че този проблем се оправя с тренировка на сондензаторите. Преди време правих тренировка на група кондензатори и наистина капацитета спадна а другите параметри, като ЕСР и тангенс делта, се подобриха малко."

Как тренирате кондензаторите, както са запоени на платките? :) Тангенс делта се подобрила малко с тренировки - демек беше зле, нали? И малко се подобри :) Затова аз сменям - нямам време да се занимавам с глупости, а ми се гади, ако започнат някакви флуктуации от "подобряващ се" при работата си кондензатор на отдавна невключвана апаратура. Можем да кажем дори, че често сами се "оправят" :) М/у другото, отдавна неработила лампова техника се включва през пробна лампа - както и гърмящо съвременно импулсно захранване :) :) Ламповата техника често се въстановява, а импулсното не, ама поне не гърми, та можеш да мериш :) :)
no digital fuckery, no autotune, no fake talent, pure artistry

Неактивен [email protected]

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
  • Населено място: София
  • 0886443429 Деспин Митрев
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #185 -: 27 Януари, 2022, 18:07:08 »
Това с позвънявато от микрофона ми хареса! Не съм виждал до сега такова решение. Предвид на това, че слушалката виси във въздуха, има логика...
Не искам да спекулирам, но се зачудих защо да звъни през микрофона, а не през слушалката? Да не би като презастраховане, да не пукне тъпанчето на дЕректора, ако държи слушалката с натисната вилка(заяждаща)? :) :) :) И затова да са турили микрофон-слушалка и т.н. :)
no digital fuckery, no autotune, no fake talent, pure artistry

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #186 -: 27 Януари, 2022, 19:00:53 »
 
Цитат
Затова аз сменям - нямам време да се занимавам с глупости

В момента, по изключение, се занимавам с ремонт на голям брой устройства и постъпвам точно така-сменям поголовно. Използвам кондензатори от Комет тип LOW ESR. Разните проби и тренировки ги правя за собствени нужди.
Параметрите след тренировките се подобриха с малко, защото и преди това бяха добри.
Цитат
Не искам да спекулирам, но се зачудих защо да звъни през микрофона, а не през слушалката? Да не би като презастраховане, да не пукне тъпанчето на дЕректора, ако държи слушалката с натисната вилка(заяждаща)?  :) И затова да са турили микрофон-слушалка и т.н.

В това има логика. Може точно това да са имали предвид :)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #187 -: 27 Януари, 2022, 23:38:46 »
Измерих утечка при напрежение около 30-32 волта. Утечката се колебае около 18-20 микроампера. Това на произволен КЕА II 1000 микро но 35 волта. 
Това с позвънявато от микрофона ми хареса! Не съм виждал до сега такова решение. Предвид на това, че слушалката виси във въздуха, има логика...

Аз измерих еднаква утечка при 31,6V (също около 20 микроампера) на стария български кондензатор които показва 1389uF на мултицета и на новия китайски които показва 1029uF. Така че измерването не е погрешно поради утечка.

Неактивен [email protected]

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
  • Населено място: София
  • 0886443429 Деспин Митрев
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #188 -: 03 Февруари, 2022, 20:51:53 »
Повредата на Минерал-а се оказа прекъсната жичка на микрофона :) Явно телефоните имат друга последователност в ремонта - първо жичките, контактните пластини, и чак тогава електрониката(ако я има :) А Убавеца на снимката се оказа италианец - Telart. Не знам защо си бях внушил, че и те са български - искало ми се е :) С неговия микрофон обаче не се справих(подозирам LS285AB - интегралка за телефони), изнервих се и му смених карантията с ТА600. ТА600 работи супер с централата panasonic 308 easa phone.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2022, 21:00:51 от [email protected] »
no digital fuckery, no autotune, no fake talent, pure artistry

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #189 -: 03 Февруари, 2022, 23:21:38 »
В такива апарати елементи горят при гръмотевични бури. Другите видове повреди са или механични или от замърсяване. Българските и западните апарати при буря бяха сравнително устойчиви, но китайските горяха масово. По някога слагах варистори на китайски апарати и надеждността се повишаваше значително. Самоволна повреда на полупроводников елемент не си спомням да съм откривал. От централата към телефона се предава твърде малко енергия за да може да прегрее и повреди елемент...

Неактивен [email protected]

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
  • Населено място: София
  • 0886443429 Деспин Митрев
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #190 -: 04 Февруари, 2022, 12:03:43 »
По някога слагах варистори на китайски апарати и надеждността се повишаваше значително.

Преди години внасях китайски електрожени ZX7-200, инвертори, пълен мост, презастраховани около 10 пъти по ток - неубиваеми от натоварване. Издържаха много повече от френските гисми-та, работеха и на генератори, но родната енергетика успяваше да убие отвреме навреме някой - експлодираха мощните мосфет-и(IRFP460). Оказа се, че токовия удар минава някак през защитите. Попитах китайците, казаха - не можем нищо да направим. Сложих наносекундни защити последна мода, на захранващия кабел - защитата се задейства, но и мосфетите експлодираха, макар и по-рядко :) Някой ми бе казал - от голямо dV/dt не можеш да се защитиш - то минава през корпуса, зад филтрите, капацитивно, индуктивно - намира път :)

Сега ме подсещаш да сложа защита м/у пощаджийската АТЦ и вътрешната ми централа - все още не съм я свързал към външната линия - жал ми е за техниците в този студ :)

Не съм се отказал да диря проблема на италианеца, но ТА600 държи линията чиста и е доста по-силен звука и като че ли по-естествен. Може би малко повече "шшш". Та не знам струва ли си да връщам електрониката, дори да тръгне, за да получа по-ниско качество на звука :)
no digital fuckery, no autotune, no fake talent, pure artistry

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #191 -: 04 Февруари, 2022, 13:06:57 »
Цитат
Преди години внасях китайски електрожени ZX7-200, инвертори, пълен мост, презастраховани около 10 пъти по ток - неубиваеми от натоварване. Издържаха много повече от френските гисми-та, работеха и на генератори, но родната енергетика успяваше да убие отвреме навреме някой - експлодираха мощните мосфет-и(IRFP460).

Преди 13-14 години правихме опит да произвеждаме мощни импулсни захранвания. Ползвахме IRFP460, като най-достъпен тогава. На входа имаше стандартен варистор за защита. Не сме забелязали проблеми с транзисторите. За сега при електрожените масово се ползват IGBT, но вече са се появили на пазара други типове транзистори с още по-добри параметри.
 
Цитат
...но ТА600 държи линията чиста и е доста по-силен звука и като че ли по-естествен. Може би малко повече "шшш". Та не знам струва ли си да връщам електрониката, дори да тръгне, за да получа по-ниско качество на звука...

Ако контактните пъпки на комутатора и шайбата са чисти и контактуват добре, източник на шум остава въгленовият микрофон. От шнуровете също може да има шум, но той се проявява когато ги раздвижим. За замяна на въгленов микрофон с електретен съм ползвал следната схема:




Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #192 -: 11 Февруари, 2022, 13:24:27 »
С малко закъснение по повод повредите на телефонните апарати и по-специално мнението на Коце че централите подават малко енергия по линиите:да, но българските АТЦ работят със захранване 60 волта,дали в целия свят  положението е същото? Ще покажа телефон, който е повреден непосредствено след включване към линията, в него е използвана ИС каквато и в българските.Същата съдба са имали и други подобни произведени в Хонг Конг и Сингапур. Аз имам поне десет броя такива.Без да съм абсолютно сигурен защото спомените ми са отпреди доста години захранването на линиите на АТЦ за които са предназначени е било 48 волта.

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #193 -: 11 Февруари, 2022, 14:40:14 »
Поправял съм много такива телефони. Имаше време, когато телефонната централа беше А29, а такива телефони се разпространиха много. Понеже съм работил в самата централа, случвало ми се е да съм там, когато започва гръмотевична буря. След първата по-яка гръмотевица се чуваше едно характерно изръмжаване, защото 20-30 броя предизбирачи заставаха едновременно в положение "отворен телефон". Това се дължеше на пробив в транзистор, който директно комутираше линията. Обикновено ползваха 2N5401 или MPSA42. При по-близко попадение изгаряха и други елементи. Някои транзистори изгаряха така, че при измерване с мултицет, трудно се установяваше повредата.
Също така в някои райони на града се наблюдаваха повреди много-по често, отколкото в други райони. На някои клиенти, които често търпяха повреди, поставях защитен варистор, след което повреди се наблюдаваха много по рядко. Вероятно във форума има и други, които са работили в тази сфера. Ще е интересно и те да споделят наблюдения...

Въпреки това е вярно, че според тогавашните правилници, такъв тип телефонни апарати не бяха одобрени за ползване в нашата телефонна мрежа. Възможно е, макар и рядко, да е имало и повреди, които не са били породени от гръмотевична дейност...

Възможно е да е имало и такива серии от апарати, които са били абсолютно непригодни за мрежа от 60 волта. Все пак апарати, които външно изглеждаха точно като на снимките, са минали през ръцете ми в доста голямо количество. По мои наблюдения успяваха да работят по къщите до първата по-силна гръмотевична буря.
« Последна редакция: 11 Февруари, 2022, 14:48:41 от BatKoce »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #194 -: 12 Февруари, 2022, 14:30:02 »
Преди години внасях китайски електрожени ZX7-200, инвертори, пълен мост, презастраховани около 10 пъти по ток - неубиваеми от натоварване.

Абсолютна лъжа!!! И мога да го докажа, но не в тази тема.
Извинявам се за офтопика.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |