| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: И още един Правец 8М с проблеми  (Прочетена 6002 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #15 -: 02 Октомври, 2020, 11:36:10 »
Направих опит да оправя дефектния клавиш с нова рид ампула, но и с нея постоянно дава затворена верига в горно положение. Ще чакам доставка на нов клавиш :(

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #16 -: 04 Октомври, 2020, 10:42:25 »
От около 5 дефектни клавиша на Правец 82 и 8М ми се е налагало да сменям само един:

Когато рид-ампулита постоянно дава контакт, в някои случаи, може да се оправи след доближаване до трансфорамтора на индукцинен поялник или почукване по корпуса на бутона. Може да се пробва и с външен магнит.

Ако не дава контакт дори и във включено състояние, на изводите й, може да си подаде високо напрежение (200-600V) заредено в кондензатор, с резистор, последователно на него (за да не протече твърде голям ток при разряда).
В някои случаи, се налага двата метода да се редуват, докато съпротивленията във включно и изключено състояние влязат в граници.

Понякога магнитите на подвижните части на бутоните не са добре монтирани.

По отношение на кокретния въпрос - съществуват рид-ампули които се задържат в определено положение, след прилагане на магнитно поле в определена посока, и се изключват след противното. Това, както ако магните е твърде близо до ампулата, в горно положение на бутона, може да е причина да стои постоянно включена.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #17 -: 08 Октомври, 2020, 11:55:25 »
Това ми беше първият бутон с рид ампула, който разглобявам. Наистина ампулата беше залепнала и за съжаление не знах трика с високото напрежение. За щастие успях да се снабдя с други бутони.

За момента съм поспрял с проекта, но скоро пак ще пиша до къде съм докарал нещата.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #18 -: 19 Октомври, 2020, 21:50:45 »
И така, ето какво съм направил до момента.

Имаше дребни пробелми с клавиатурата, които вече са отстранени. Наложи се да сменя един бутон, а друг да презапоя. Също избелих бутоните в 30% перхидролен разтвор и станаха като нови. За корпуса избелването ще почака за сега.

Благодарение на TheHungry първият проблем с изкривената картина беше решен - един от чиповете DD11-DD14 (74LS161) беше дефектирал. Сега картината е една идея по-четима. Добрата новина е, че може да се зарежда от флопи. Но не изписва ПРАВЕЦ при старт и винаги първата колона в текстов режим е заета със символи.

Ето как изглеждат нещата в момента. Пускам XPS Diagnostics //e. Успявам да тествам RAM-а и там няма проблеми. Тестът на ROM-а се проваля, но това е очаквано, защото диагностиката сравнява с контролни суми за //e.


С BSAVE записах ROM частта от паметта във файл и го сравних с ROM-а на 8М от ftp://asimov.net както и с ROM-а от AppleWin. От моя 8М файлът е различен. При мен са два чипа 2764. Първата разлика е след 8kB, т.е. разликите трябва да са на втория чип.

Може ли някой да ми помогне с възстановяването на ROM-а?


Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #19 -: 20 Октомври, 2020, 21:49:41 »
Днес реших да компилирам AppleWin с моя дефектен ROM да видя какво ще стане на емулатора. Освен, че не изписва ПРАВЕЦ, друго нищо видимо му няма, но не съм се задълбавам да тествам различни неща. ROM-ът е проблемен - това вече е ясно, но очевидно има още проблеми за решаване.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #20 -: 07 Декември, 2020, 20:58:52 »
И така, след дълга пауза е време да споделя за прогреса по проекта. ROM-овете се оказаха дефектни, или поне единият от тях. TheHungry ми записа нови ROM-ове и вече имаме изписване ПРАВЕЦ. След тази стъпка дойде наистина трудното, защото трябваше да се установи каква е причината за бягащите тирета по екарана и мистериозната първа колона, която не става ясно как и от къде идва измествайки всички колони надясно с една позиция. Освен това преминаването в графичен режим също не беше възможно.

Понеже нямам друго за измерване освен един мултицет нещата са доста трудни. Доста време мина във взиране в принципната схема и гадаене, но така и не пристъпих към проба-грешка. И вчера отново вниманието ми привлече един от малкото чипове на цокъл - UB12 (74LS11). От няколко дни имам програматор XGecu TL866II Plus и той може да проверява повечето TTL схеми. Свалих схемата и пуснах компютъра - без промяна. А това направих и в началото като придобих машината, но не знам защо го подминах. Проверих чипа и с програматора - дефектен! Интересно! Купих днес нов чип и вижте:

140574-0

Изображението се оправи! Всичко изглежда точно, но все още няма звук. Та това е следващият проблем, вирху който ще се мъча. Всякакви съвети са добре дошли :)

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #21 -: 08 Декември, 2020, 19:05:50 »
74LS11 е 3 входов AND как го провери с програматор

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #22 -: 08 Декември, 2020, 20:19:33 »
74LS11 е 3 входов AND как го провери с програматор

Софтуерът на програматора има тази опция за проверка.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #23 -: 13 Декември, 2020, 14:47:03 »
И звукът е възстановен! :drinks: Оказа се проблемен чип на позиция J13 - К555ТМ2 (74LS74). С логически тестер установих, че на краче 5 (извод Q) няма никаква активност - нито ниско, нито високо ниво. В магазина намери 74HCT74 и я сложих върху чипа на платката така, че всички съответни крачета да контактуват. Отначало нямаше ефект, но като стегнах крачетата на здравия чип, така че да има добър контакт навсякъде, и звукът се върна. Преди това с пулсатор пробвах да чуя нещо, като пуснах пулсовете на краче 5 на чипа. Звукът се чу ясно и високо :good: Очевидно нямаше проблем с дискретните елементи преди говорителя.

Свалих стария чип, сложих цокъл и поставих новия чип. И греда! Компютърът изобщо не тръгна! Поогледах какво може да съм скапал. Бях прекършил единия извод на кварца и то в основата му :o Викам си ще купя друг. Обаче никъде вече няма 14.250MHz. Не съм сигурен дали с 14.318MHz няма да прецакам видеото. Та се наложи внимателно да запоя извода и нещата се получиха :)

Изчистих долната част на корпуса до колкото е възможно и започнах да сглобявам. Когато съм готов ще напиша едн ообобщение на свършената работа и снимки разбира се :

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #24 -: 13 Декември, 2020, 22:53:29 »
....Не съм сигурен дали с 14.318MHz няма да прецакам видеото.....

Няма , даже може да си го направиш цветно ;) ....

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=922.msg5955#msg5955
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #25 -: 14 Декември, 2020, 07:31:13 »
Сетих се за тази тема като скапах кварца :) Само че не ми стана ясно дали след тази модификация ще мога да свързвам компютъра само към телевизора :) Но щом ще продължи да работи и с монохромния монитор тогава си струва да се направи. Просто няма да е сега, че и други неща чакат внимание :)

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #26 -: 15 Декември, 2020, 22:08:57 »
Готов е! Много съм доволен от резултата, макар и да има още някои по-дребни кусури. Ето какво направих по тази машина:

1. Разглобих компютъра и реших първо да избеля пожълтялата пластмаса - с перхидрол и слънце. Започнах с клавишите и след тях се наложи да спра. Слънцето вече не се появяваше на моя балкон. Но пък клавишите станаха като нови :) Имаше два дефектни клавиша, които смених. Благодарности на lz2xl, че ми писа от къде да купя клавиши.

2. Веднага ми привлече вниманието един празен цокъл - F13. Веднага купих 74LS259 и я сложих, но нямаше никаква промяна.

3. Захранващият блок получи почистване отвътре и смяна на вентилатора. Сложих нов китайски. Старият може би можеше да се смаже, но не ми се рискуваше. Реших да сложа нещо ново и много по-тихо. Електролитните кондензатори изглеждат като нови и не ги сменях. Поне от две места знам, че българските електролитни кондензатори от онова време са много качествени. Захранващият блок много тежи между другото. Един единствен път в края на 80-те съм се докосвал до 8М, но не съм го вдигал или гледал отвътре.

4. По препоръка на TheHungry смених схемите от D11 до D14 - 74LS161. Две от тях се оказаха дефектни. Това накара компютъра да показва поне нещо четимо. Но имаше мистериозно изместване на колоните в текстов режим надясно с една позиция, а по екрана летяха тиренца. Влизането в графичен режим беше невъзможно - нито в груба, нито във фина графика. Просто се появяваха разни символи по екрана.

5. Имаше нещо подозрително в поведението на компютъра при включване. Не изписваше ПРАВЕЦ и не се чуваше характерния звук при включване. Направих дъмп на ROM-a и компилирах AppleWin с него. Емулаторът повтори това поведение, но при него го нямаше изместването на колоните и летящите тирета. TheHungry ми записа два EPROM-а и с тях вече получих ПРАВЕЦ, но звук все така нямаше.

6. Тази стъпка ме забави най-много. И понеже освен мултицет нямах нищо друго гледах с часове принципната схема. И случайно реших да проверя схемата на позиция B12 (74LS11). Просто ми привлече вниманието понеже е от малкото на цокъл. Към този момент вече имах програматор, чиито софтуер може да проверява една част от TTL схемите за изправност. Беше дефектна и след като я смених екранът придоби онзи вид, който трябва да има. Звук обаче още нямаше.

7. За анализа на звуковия проблем вече бях въоръжен с логически тестер и пулсатор. Сложих нов говорител, защото предният беше зацапан с лепило и не издаваше звук ако ида даваше 8 ома съпротивление. Първо трябваше да раздвижа краче 2 от дип ключетата, защото то не правеше контакт, а през него минават 5 волта към говорителя. После с логическия тестер установих, че няма нищо на крачето от чипа (позиция J13 - 74LS74), който подава сигнала към дискретните елементи и през тях към говорителя. С пулсатора възпроизведох звук и се убедих, че дискретните елементи са наред. После свалих подозрителния чип и сложих нов и звукът се появи.

Накратко това са стъпките по реставрацията и ремонта. Огромни благодарности на TheHungry за оказаната помощ с ROM-чиповете и дистанционния анализ! Може и още да се направи по машината, но това ще оставя за по-нататък.

Не знам каква съдба е имал този компютър. Някой си е правил експерименти с него - беше нацапал вътре с лепило някакъв странен говорител свързан към чипове от клавиатурата. Захранването ми изглежда като от друг Правец - почти не се побира и огъва корпуса отзад. Кабелчето за звука беше некадърно запоено за двата пина. Но корпусът е здрав и това ме накара да рискувам и да купя на сляпо този компютър.

Получи се хубав проект! :drinks: Бях силно амбициран да върна към живот тази машина и се радвам, че успях. Добавих малко снимки на крайния резултат.



Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #27 -: 16 Декември, 2020, 03:59:44 »
Поздравления за резултата!
Нали няма да оставиш така жичките към задните куплунзи да загрозяват цялата визия? ;)

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #28 -: 16 Декември, 2020, 08:20:57 »
Цитат
Поздравления за резултата!

Благодаря!

Цитат
Нали няма да оставиш така жичките към задните куплунзи да загрозяват цялата визия? ;)

Това ще почака. Като остане отново време смятам да направя модификацията на TheHungry със замчната на кварца и добавянето на цвят към видеоизхода. Вероятно тогава ще направя и избелване на пластмасата, макар че след почистването може би не е чак толкова необоходимо.

Както споменах захранването сякаш е от друг компютър. Корпусът му опира в задната част на корпуса на компютъра, дори видях, че има поиздялкано. Това напрежение в пластмасата малко ме притеснява и може би ще трябва внимателно да доизтържа там където опира. Гледам на други 8М захранването изглежда по същи начин, но не е черно, а гол метал. От къде би могло да е дошло това захранване?

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #29 -: 16 Декември, 2020, 09:55:03 »
Браво, поздравления!!! И мен ме чака един 8М за рестврация, но нямам много време. Може ли да споделиш какъв логиески пробник/пулсатор ползваш?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |