| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: И още един Правец 8М с проблеми  (Прочетена 6004 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #30 -: 16 Декември, 2020, 13:02:24 »
Благодаря, Koceto8_5! Времето все е недостатъчно за съжаление. Особено като си семеен с дете :crazy:

За избора си на пробник и пулсатор се повлиях от едно видео на http://www.the8bitguy.com/. За ремонта на един VIC-20 го видях да използва пробник и пулсатор, за да тества запоени TTL схеми: https://youtu.be/_rjjCkcXknE?t=486. Той има RSR 610B (пробник) и RSR 620 (пулсатор). Тези обаче ги има май само в щатите и доставката им идва солена. Намерих пробник в Елимекс http://elimex.bg/product/106028/probnik-logicheski-niva-ct-m640.html за 24 лева, но той ми изглеждаше неудобен за работа, няма бийпър и най-важното - нямат го на склад. И тогава намерих пробник и пулсатор като на The 8-bit guy на сайта на ТМЕ, но под марката CHY. Пробникът е същият, а пулсаторът е модел 625 - пробник и пулсатор в едно. Купих ги и двата:

140848-0
140850-1

Ако пробник-пулсаторът имаше и бийпър можеше да не взема чистия пробник. Бийпърът е хем каприз, хем удобство веднъж щом свикнеш с него. За съжаление пробниците пристигнаха на късен етап в ремонта и вероятно щяха да ми спестят време в диагностиката.

Koceto8_5, твоят 8М какви проблеми има? Можеш ли да погледнеш дали захранващият блок не опира и не огъва корпуса на компютъра?


Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #31 -: 16 Декември, 2020, 14:02:48 »
Здрасти, моя 8М го взех без захранващ блок, пригодих му захранване само 5В от обикновенно компютърно такова, но след включване не издае звук. Може би поради това, че и клавиатурата му беше изключена. Преди време смених логическите ключета с надежда че там е проблема, но е била напразна гимнастика.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #32 -: 16 Декември, 2020, 17:14:07 »
Вероятно това захранване е от Правец 82. На 8М са малко по-малки. Понеже на 82 кутията е по висока и  вероятно по широка.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #33 -: 16 Декември, 2020, 20:51:55 »
Вече нямам спомен какви точно бяха захранванията на 82. Нека някой с такъв да сподели снимки.

Моето захранване е сякаш от друг компютър заради малко по-големите размери и в същото време си има бяло капаче отзад точно като за 8М. Имал съм 8А и техните захранвания изглеждаха по съвсем различен начин. А моето освен това и тежи много заради трафа.

На последната снимка, която споделих още в самото начало, се вижда как нещо е издялкано, за да може да влезе захранването.
« Последна редакция: 16 Декември, 2020, 20:58:12 от digi2577 »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #34 -: 16 Декември, 2020, 22:26:08 »
През времето са ми минали през ръцете доста 82-ки и всички са били с едни и същи захранвания. Линейни (с трансформатор), като корпусът представляваше един дебел П-образен алуминиев профил, без никакви капаци и боядисвания. Започваше да мирише много характерно след час-два работа  :D  Имам някъде останало едно блокче, но не знам да ли ще успея да го "изкопая" от кашоните.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #35 -: 16 Декември, 2020, 22:32:51 »
Сега се сетих, че колега от форума беше постнал снимки. Това е темата:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=14040.15

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #36 -: 16 Декември, 2020, 23:56:26 »
Поздравления за резултата!
Нали няма да оставиш така жичките към задните куплунзи да загрозяват цялата визия? ;)

И да развали естетиката .... , неееееее . Прекрасни са :)
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #37 -: 17 Декември, 2020, 20:08:22 »
Цитат
И да развали естетиката .... , неееееее . Прекрасни са :)

 :D :D  :drinks:

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #38 -: 17 Декември, 2020, 20:09:41 »
Нека някой с 8М да постне снимки на захранването тук за да сравним.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #39 -: 17 Февруари, 2021, 15:58:02 »
Вчера и аз се сдобих с Правец 8М. Ето снимки на моето захранване.

143416-0 143418-1 143420-2 143422-3 143424-4 143426-5 143428-6

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #40 -: 17 Февруари, 2021, 17:20:49 »
Точно такова захранване имах на Правец 8А в самия край на 80-те :) Аз видях и друг 8М със захранването като моето. Явно са слагали или каквото има, или са минали на по-хубави захранвания на по-късен етап.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #41 -: 26 Март, 2021, 21:54:20 »
Колеги , здравейте.Набутах се и купих два правеца - 82 и 8м ,единия заради епромите.
Та този 82 с 6- епрома пюука при запускане , но никаква картина .Извадих му епромите и ги набучих на мой82 почистен и работеш  - съответно тръгна. Презаписах ги и вече имам няколко комплекта.
8м -е с един епром 27128  , намерих във форума дъмп ,за което благодаря и ще го презапиша на нов , не е проблем.
Исках по лесния начен  да тръгне ,но уви.Скъсах се да сменям и почиствам чипове - запалване няма.Смених кварца,никакъв резултат!Ако някой колега е наясно кои чипове са генератори за картината , моля да сподели.Изчетох всичко във форума - всеки казва че схема няма .
R32 - го намерих голо без боя отгоре - като изгоряло ,не знам каква стойност е? Като увеличих снимки от темата ми се привидя на 33 ома ,но не съм сигурен???снимката е на колега от темата ,просто съм оградил резистора който ме интерисува.
Помагайте.
« Последна редакция: 26 Март, 2021, 22:05:33 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #42 -: 26 Март, 2021, 22:06:45 »
ето го въпросния резистор?

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #43 -: 26 Март, 2021, 23:00:52 »
Резистора е със стойност 33к. Схемата и платката на 8М ги има в библиотеката на форума. Приготвил съм и 82 за качване в библиотеката много отдавна, но с времето съм забравил да го направя.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: И още един Правец 8М с проблеми
« Отговор #44 -: 26 Март, 2021, 23:50:32 »
Ех еее , благодаря !някакъв формат са явно нямам необходимата  програма да ги отворя,SchDoc???
« Последна редакция: 27 Март, 2021, 00:01:29 от lopesbroko »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |