| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Използване на многоклетъчна литиева батерия като буферен елемент?  (Прочетена 852 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Трябва ми да ползвам енергия от литиева многоклетъчна батерия, като периодично искам да я дозареждам, без да прекратявам използването и като източник. Зареждащият източник може да осигури като интегрална величина изразходваната от батерията енергия, но не може и да се помисли да осигурява пикови токове, сравними с тези на литиевия източник. Как би следвало правилно да се поддържа количеството съхранена енергия? Вариантите, които виждам са два. Източникът на допълнително захранване да се свърже към цялата батерия, като я подпомага в режимите на "гладка" консумация и работи с ограничен ток по време на пиковете. Това не дава гаранция, че няма да започне да я зарежда и разбалансира. Другият вариант е да се осигурят отделни източници на ток за всеки от елементите, които да работят в режим на константно напрежение до определена граница на тока и с ограничение по ток след превишаването на тази граница. Тук следва тези източници да са със синхронно поведение ... или не следва такова нещо и всеки може да си работи с неговия елемент както прецени?

Приемам всякакви идеи, мнения, препоръки и т.н.
73 de LZ2VL

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Има ги готови модули в алито за различни токове и напрежения , можеш да избереш каквото би ти вършило работа.Захранването вярвам можеш сам да си го направиш с ограничение по ток.Напиши за какво напрежение , какъв ток, за колко и какви елементи ти трябва и ще те насочим !!!!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Променливо напрежение от няколко волта, до няколко десетки волта. Може да се регулира, но грубо, като тази регулировка е по-скоро по честота, а напрежението ще зависи от товара.
Изход за 2-3-4-5-6 клетки. Колко клетки са си познава по нещо си там, ще измисля по какво.
Синхронно изправяне на три фази.
Капацитет на батерията - трябва сам да си го познава по някакъв начин. Пак трябва да се измисля.

И други такива неща...

За готовите модули - склонен съм да мисля, че точно такъв модул в али-то липсва.

Трите удивителни - откога станахме германци? При тях емоцията е в удивителните...

Опитавам пак да попитам. Интересуват ме теоритични решения (различни) за ползване на литиева батерия като буферен елемент. Математика, формулки. Такива неща.
73 de LZ2VL

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
По един модул за всеки елемент си е най-добрия вариант. Ограничение по ток и поддръжка на определено напрежение. Не мисля, че е необходима синхронизация в работата на модулите - всеки си се грижи за работата на неговия елемент. Естествено, идеята може да се модифицира с един общ заряден модул и отделни модули за баланс на заряда, но мисля, че усложнението не си струва. Трябва да се има предвид, също че литиево-йонните батерии не обичат постоянен подзаряд, или ако ще има такъв, то трябва да се уточни безопасното за тази цел напрежение. И все пак мисля, че батерията няма да живее много здравословно постоянно в такъв режим.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Трябва ми да ползвам енергия от литиева многоклетъчна батерия, като периодично искам да я дозареждам, без да прекратявам използването и като източник. Зареждащият източник може да осигури като интегрална величина изразходваната от батерията енергия



Не съм чувал литиеви батерии да се зареждат. Да нямаш предвид, литиево-йонна или литиево-полимерна или литиево-желязна? Ако е така има такива платки BMS, абе прочети малко преди да питаш...

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
https://www.zahranvane.com/4-Li-Ion-cell-16V-30%D0%90
Слагаш два модула единия зарежда от другия черпиш,или разделяш входните и изходните транзистори на един модул.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |