| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Помощ за един радиопредавател  (Прочетена 2332 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен max_pg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: България,Пазарджик
Помощ за един радиопредавател
« -: 17 Септември, 2020, 23:11:56 »
Здравейте,налага ми се да направя един предавател на честота 434MHz.
Имам познания по електроника,но материята с радио-честотите не съм я
усвоил достатъчно добре и затова моля за малко помощ.
Предавателя съм го замислил по следният начин: генератор на Колпиц или
на Клап със SAW филтър за 433,92MHz , след това предусилвателно
стъпало(драйверно стъпало) и крайно стъпало с транзистор BFG591 или BFG135.
Изходната радио мощност ми трябва да е около 400-500mW (26-27dBm).
Драйверното стъпало го слагам ,за да се намали влиянието върху генератора ,
тоест честота да остава колкото е възможно стабилна.
Модулацията е от тип ASK (цифрова) и тя управлява пренапреженията на
транзисторите.Антената е 50 ома фабрична.
Ограничен съм от мястото в кутията на устройството,което съдържа и други
 блокове на малко пространство и не мога да си позволя да правя по-сложен
предавател,затова съм го замислил само с 3 стъпала с биполярни транзистори,
което мисля ,че е достатъчно за посочената мощност.Устройството ще работи
кратко време ,говорим за няколко секунди до няколко минути. 
Питането ми е следното:
1 въпрос: какво захранващо напрежение е подходящо за тези цели и посоченият
транзистор за крайно стъпало ,като имам възможност от 8V до 12V
(самовъзбуждане,изходна мощност,шум и други)?
2 въпрос: в какъв клас да работи крайното стъпало с BFG591 (имам също BFG135)
,за да извада тази мощност и да мога да управлявам с модулацията работата му?
Не ми се иска клас "C". Предпочитам клас А ,клас АB или клас B. Но все пак да
чуя и други мнения.
3 въпрос: S-параметрите ,които се дават от производителите за всички класове
на работа ли са валидни или само за клас А? Това ме интересува от гледна
точка изчислението на изходното съпротивление на транзистора,за да мога да
си пресметна съгласуващата верига на импеданса с антената.
Благодаря предварително.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #1 -: 18 Септември, 2020, 00:05:24 »
https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=433mhz+transmitter+module&_sop=12
Купуваш си готов модул и го усилваш. Достатъчно малки са.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен max_pg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: България,Пазарджик
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #2 -: 26 Септември, 2020, 20:52:22 »
Все още не съм намерил решение на проблема.Ако тук има хора ,които могат да помогнат ,отворен съм за предложения.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #3 -: 26 Септември, 2020, 21:45:41 »
Привет,
Бих последвал съвета на Shri. Готов модул с известни параметри , последван от елементарен усилвател, също закупен. Има си и готови евтини модули с 500мВат изходна мощност.
434МХц е висока честота, изисква подходящи инструменти за измервания, изисква генератор с добра спектрална чистота, изисква векторен анализатор двупортов за изследване и настройка на импедансно съгласуване и за изследване на антената, че да се сметне това съгласуване, опит в проектирането на платки за такива честоти и за усилватели за тях. Ако трябва да бъда честен изисква и спектрален анализатор поне до 4.5ГХц, че да види всичките хармоници как са, да не стане проблем в ефира в последствие. Да се говори за клас А за такива цели не е смислено, а АSK е разумно да се замени с двучестотна FSK. Това ще позволи усилвателя да е в клас С с дълбока отсечка, ефективен и с малко греене - и най-важно - стабилен. С линеен клас на такива честоти е меко казано трудно и изисква опит и апаратура. Масово се работи с СМД-та 0402 при тези честоти, и това е фактор. S11 не се отнасят за класове на усилване, те характеризират входните и изходните импеданси при различни честоти. Ако са сваляни в релевантна честотна лента могат да се използват като изходна точка за проектиране на съгласуващи звена по вход и изход на усилвателя, но в последствие ще има корекции, защото те са статични и не важат за динамичен режим. В зависимост от класа, преднапрежение, работна точка, температурна реакция - всичко мести изходния и входния импеданс. Точно за това си трябва измервателна техника и опит в материята с радио-честотите.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #4 -: 26 Септември, 2020, 22:48:26 »
За цифрова работа клас C.Клас А ,клас АB или клас B е възможен,но според мен напълно безмислен.Това не е аудио.Поръчваш си за крайното стъпало RQA0009 от Алиекспрес примерно.На 5 волта получаваш 2 вата.Генератор на Колпиц или на Клап?Въпроса колко ще е стабилен,съмненията са сериозни по този повод.Няколко градуса разлика в температурата и ще се мести на няколко мегахерца на тия честоти.Съвета на shri е оптимален.На ahedproductions също,при това подробно.

Неактивен max_pg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: България,Пазарджик
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #5 -: 26 Септември, 2020, 23:52:00 »
Благодаря за бързите отговори ,но както споменах разполагам с точно определено място в кутията за платка около 70х35мм да побера кодерът и радиочестотното управление ,поради тази причина се налага сам да си го проектирам с няколко стъпала.Изчетох няколко хиляди страници литература от интернет на анлийски по радиотехника в последните 2 месеца  .Някои неща ги разбрах ,други не.Ходих до София и разговарях с човек ,който се занимава сериозно с тази материя и от него разбрах доста неща,но както казах материята е доста обемна.Сега съм стигнал до там ,че генераторът го правя класически ,но се чудя как да го захраня с по ниско напрежение(3-8волта) или със напрежението като на следващите стъпала(от гледна точка на самовъзбуждане на следващото стъпало и да не се получи голяма разлика в импедансите на генератор-драйвер).
Крайното стъпало немога да си обясня как работи с индуктивен товар в колектора самата теория.Транзисторът BFG591 му дават Uceo=15V ,а пък в теорията на усилвателите на мощност се казва ,че напрежението на колектора се изменя от 0 до 2 пъти захранващото ,което означава ,че ако ползвам 12волта захранване ,напрежението на колектора ще стигне 24волта .Транзистора ще издържи ли?Четох някъде,че обратното напрежение на радиочестотните транзистори при високи честоти е няколко пъти над това ,което се дава по каталог и транзистора не би следвало да се повреди това така ли е?
Четох ,че S параметрите важат само за линейни усилватели с малък сигнал.По теория усилвателите на мощност се водят голям сигнал и за линейни класове се казва ,че се приемат клас А,Б,АБ и Ц.Но пък клас ц се води силно нелинеен.На кое да вярвам. Как да си изчисля изходното съпротивление на транзистора за да мога да си сметна съгласуването с антената?Също има съгласуване между отделните стъпала и пак трябват данни за входно изходните импеданси на звената.Много ме мъчи теорията за дросела в колекторната верига  и как се изчислява той ,все пак трябва да има формула за него ,неможе да е произволна стойност от нещо зависи неговата стойност.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #6 -: 27 Септември, 2020, 02:30:06 »
На кое да вярваш,ами вярвай на практиката.Преобладаващата част от усилвателите на мощност в предаватели се правят в клас C заради кпд-то.Тя и теорията го потвърждава.Почти всичко на FM,телеграфия,амплитудна модулация където модулацията се прави в крайното стъпало е в клас C.Изключения са само лампови и транзисторни усилватели разработени специално да работят на еднолентова модулация.Пика на напрежение в изхода на крайното стъпало зависи главно от коефициента на стоящи вълни отразени от антената.Не може да определяш мястото за някаква електроника без предварително да знаеш поне приблизително какво ще сложиш там и с какви по големина елементи.Работа с честоти в дециметровия обхват има определени изисквания към топологията на монтажа.Четенето му е майката,задаваш въпроси които изискват четенето на доста литература.Не става така.
Вероятно правиш някаква дипломна работа ;)
Изходното съпротивление на транзисторно крайно стъпало има проста формула.RL....изходно съпротивление=(колекторно напрежение на квардат) върху 2Х изходната мощност във ватове.
От мене толкова.
               
     

Неактивен max_pg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: България,Пазарджик
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #7 -: 27 Септември, 2020, 02:50:42 »
Утре ще публикувам схема ,създадена от мен,по която ако някой има желание да помогне да я изкоментираме.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #8 -: 27 Септември, 2020, 10:24:59 »
От толкова писане, това ти е решението. Малко като габарит. Захранване според твоите изисквания. Модулация ASK.
https://www.sunrom.com/p/rf-transmitter-433mhz-ask-500mw12v
От практиката, ако вземеш ти да го измисляш и да му правиш платка, опроводяване резултатите може и да са по лоши.
Ето и схемата.
При използване на външна антена се препоръчва 1/4 дължина на вълната. В идеалния случай се използва едножилен проводник с 50 ома импеданс, дължината на антената 433Mhz е около 17 см (1/4 дължина на вълната).

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #9 -: 27 Септември, 2020, 11:36:54 »
Това е по сложния вариант, без кварц с подбор на индуктивности и капацитети да се получи точната честота.  Изисква се точно разположение на елементите на платката. Много са важни разстоянията между тях, там влизат и пистите. Ето какво представлява схемата.
При Руснаците е пълно със схеми за предаватели на 434 MHz.
https://radio-ostrovok.jimdofree.com/%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%82%D1%87%D0%B8%D0%BA%D0%B8/%D1%81%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%82%D1%87%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-433-42-%D0%BC%D0%B3%D1%86/
« Последна редакция: 27 Септември, 2020, 11:52:40 от didov »

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #10 -: 27 Септември, 2020, 12:29:11 »
Правилната схема от линка по-горе, от първоизточника - сп. "Радиоконструктор" 2009/10:

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #11 -: 27 Септември, 2020, 12:47:21 »
Понеже се интересуваш точно за транзистора BFG591, който го имаш да работи като крайно стъпало. Също и схемата да е за по ниско напрежение. Ето ти варианта, който влизат всичките изисквания. Има и разработена платка, като е съобразено да е точна за работа. За изходната мощност, съобразява се със захранващото напрежение. При 12V получаваш ориентировъчно 500mW.
« Последна редакция: 27 Септември, 2020, 13:09:38 от didov »

Неактивен max_pg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: България,Пазарджик
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #12 -: 27 Септември, 2020, 14:11:27 »
сам създадох тази схема и ми се иска да работя по нея ,но след като я разгледате бихте ли ми казали къде може да има подводни камъни и как да я доизкусуря ,за да работи коректно във времето ,като например захранването на генератора колко волта е подходящо,захранването на драйверното стъпало и крайното стъпало.Този тип генератор ,който използвам в схемата работи ли надеждно и трябва ли кръгът в колекторната верига L1 ,C2, C3 да се настрои на работната честота или не е задължително.Цялото изделие няма да излъчва постонно във ефира ,а ще работи за кратко време когато се налага ,което може и да е много рядко и за кратки интервали от време.
Моля да коментираме само по тази схема и зададените въпроси по-горе от мен ,а да не навлизаме в излишни полемики.Извинявам се ако звучи грубо ,но аз съм задал все пак конкретни въпроси.
Благодаря.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #13 -: 27 Септември, 2020, 21:14:52 »
Ако не се брои за излишна полемика, с каква измервателна апаратура разполагате?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен max_pg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: България,Пазарджик
Re: Помощ за един радиопредавател
« Отговор #14 -: 27 Септември, 2020, 21:17:10 »
с никаква,но имам приятел в София ,който обеща да ми съдейства след като направя устройството да го настроим финално.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |