Общ раздел > Друга електрическа техника

Колекция от български телефонни апарати

(1/45) > >>

BatKoce:
Ето какво събрах до сега от българските телефони, произведени в завод "Ворошилов" и телефонният завод в Белоградчик. Ако има интерес към този вид техника ще добавя по подробни снимки и друга информация.
Продължавам да издирвам и други модели, произведени в България.
 

Лъчо Минков:
                    Поздравления!

BatKoce:
Списък на апаратите, събрани до сега:

ТА48    ТЦ48    ТМ-50    Т-ТАБ-4    ТА100    ТА3100    ТА4100

ТА430   ТА500  ТА600   ТА620    ТА620М   ТА700    ТА900

ЗПД-3   -звънец поляризован допълнителен

АТК Д8  -телефонна централа 7 вътрешни+1 външна линии

Измервателен шкаф ???     

ftest:
Поздравления, първа по рода си колекция във форума!

Vladislav:
BatKoce, поздравления за хубавата колекция и поздрави на прекрасното Ракитово!

Телефонната централна с дървеното шкафче е много симпатична. Според теб кой от българските битови телефони е най-солидно направен? Първият бакелитов модел изглежда добре, но в повечето случаи е с пукнат корпус, защото няма достатъчен луфт между стоманеното дъно и бакелитовата кутия, а изглежда бакелитът се свива с времето. Затова е доста трудно да се открие здрав апарат. С втория заоблен бакелитов модел в завод "Ворошилов" са си взели поука. На мен най ми харесва моделът ТА100 (ако не бъркам), който е пластмасов, но определено със западен дизайн. Забелязал съм, че една част или повечето са със запедногермански шайби (или май се казваха номеронабиратели?) - бели, с красиви зелени числа, а механизмът е много прецизен, затворен в прозрачно пластмасово корпусче и вътре е приложена малка хартиена лентична с "кардиограмка" - разпечатка на импулсите, които произвежда механизмът. Освен това двете звънчета са сложени едно в друго - хем пестят място, хем са висококачествен звънчев механизъм с красив и мелодичен тон. Не разбирам защо са купували скъпи западни чаркове, вероятно са изнасяли модела за чужбина?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
Премини на пълна версия