| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Мога ли да разменя следните кондензатори?  (Прочетена 2112 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Здравейте съфорумци,
един приятел щеше да хвърля едно телевизорче "SEC PREMIUM", при което разбира се аз го взех. Телевизорчето си работи нормално, но като го отворих да го почистя видях че големият електролитен кондензатор в импулсното захранване се е надул. Преди съм правил телевизори които не се включват точно заради такъв надут кондензатори и знам че и този ще даде фира след време. Оригиналният е 47 микрофарада, 400 волта. Рових в една кутия с части и намерих един 68 микрофарада на 385 волта. Въпросът ми е мога ли да ги разменя? Не разбирам много от импулсни захранвания и за това питам. Ако беше някой касетофон например до сега да ги бях сменил, но тук става въпрос за по високи напрежения. Нов коднезнатор ще струва 3 - 4 лева, да отида до магазина да го купя още толкова - просто не си струва. Ако успея да му удължа живота ще е добре. Имам още кутии с части, дано в тях намеря същия ако не става размяната. Благодаря ви предварително.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Мога ли да разменя следните кондензатори?
« Отговор #1 -: 19 Ноември, 2015, 14:43:34 »
Ако е надула само пластмасовата капачка,но не и алуминиевия цилиндър под нея, значи не е за смяна. Ако е надул и алуминия-тогава е за смяна.

Да слагаш друг кондензатор стар няма смисъл. Принципно ако кондера не се ползва в схема на удвоител а само на филтър няма проблем да сложиш по-голяма стойност.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Мога ли да разменя следните кондензатори?
« Отговор #2 -: 19 Ноември, 2015, 15:02:56 »
Да, без схема е трудно да се говори, ако все пак е така както си мисля - кондензатора направо след грец-а значи може да се сложи другия цитиран от теб. Но аз не бих сложил стар в неизвестно състояние и неизвестен произход от някаква си кутия. Бих поръчал нов, все пак 8лв са нищо за ремонта на даден уред, още повече че не е спешно сега да го сменяш ще комбинираш ходенето до магазина с други елементи и вече транспортните разходи няма да са 3-4 лв само за този кондензатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Мога ли да разменя следните кондензатори?
« Отговор #3 -: 19 Ноември, 2015, 17:23:05 »
Благодаря за отговорите. Използвах съвета на пичагата и го оставих така както е, защото го натиснах с пръст отгоре, пластмасовата капачка поддава, опира в алуминиевото тяло на кондензатора и като си отпусна пръста пак се раздува - значи е от пластмасата. А относно купуването на нов кондензатор си имам едно правило - да не се дават пари (по възможност), да не се хабят много нерви и време за нещо хвърлено, намерено, подарено от някой който ще го хвърля и т.н.т, стига да не е нещо ценно разбира се. И мисля че доста хора от форума ще разберат правилото ми.
Това е въпросният подут кондензатор:
39872-0

39874-1

Това е телевизорчето:
39876-2

Това е новият-стар кондензатор който мислех да използвам
39878-3

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Мога ли да разменя следните кондензатори?
« Отговор #4 -: 19 Ноември, 2015, 18:29:20 »
отпусна пръста пак се раздува - значи е от пластмасата.

Значи е диагфрагма против раздуване,има такива неща :)

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Мога ли да разменя следните кондензатори?
« Отговор #5 -: 19 Ноември, 2015, 19:01:29 »
Вчера пазарувах в Комет точно такива кондензатори- 47 микро/400 волта/105 градуса -67 ст. броя.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Мога ли да разменя следните кондензатори?
« Отговор #6 -: 20 Ноември, 2015, 09:46:19 »
Работи си телевизорчето за сега и няма да го барам. Стана ми интересно и за още нещо - светодиодът който показва дали е включен или е в стендбай свети в два цвята - зелен за включен и червен за стендбай. Какво ми направи впечатление обаче -с две крачета е, а не както другите с три. Много се зачудих как превключва цветовете.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Мога ли да разменя следните кондензатори?
« Отговор #7 -: 20 Ноември, 2015, 10:05:50 »
Обръщат му се полюсите.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |