| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 116294 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #615 -: 14 Ноември, 2020, 19:31:03 »
Браво, Лъчо! Ето това е вече решение!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #616 -: 14 Ноември, 2020, 22:12:19 »
    Благодаря! Това радио става и да го внедриш в някой интересен, но трудно поправим стар апарат,има теми във форума. Даже аз сложих едно подобно в Беларус 53 и добре се справя.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #617 -: 17 Ноември, 2020, 08:58:31 »
Добра вечер приятели , имам молба за професионалноа помощ за създаване прототип един УКВ приемник който да работи на един фиксиран диапазон вграден в радиоточка който да бъде включван само от ключ потициометър и вградено захранване /УКВ радиоточка/.Трябва ми за моите съселяни на които ще подаря , имам вече 12 радиоточки ще ми трябват да направя 30 .
Лесно може да стане тази работа. Има модули за вграждане китайски за няколко лева, усилватели от серията "PAM" в Елимекс също 2-3 лв., захранване със зарядно от телефон и един потенциометър с ключ. Модула помни последните настройки, така че няма проблем да е недостъпен и да е настроен на една станция...

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11188.0
https://aliexpress.ru/item/4000308538051.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1c7956d7bxd02n&algo_pvid=1e120daf-e579-465a-9359-b985b70b1f5a&algo_expid=1e120daf-e579-465a-9359-b985b70b1f5a-6&btsid=21135c3b16055956838597501ee1d9&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
Re: За радиоточките...
« Отговор #618 -: 19 Ноември, 2020, 20:04:19 »
 Благодаря ви приятели за отделеното време .Радвам се , че идеята ми има решение .В момента слушам един китаец които си помни настройката и мисля че също е подходящ за целта http://waxiba.com/product/xb-17u/. Явно е стар модел защото не го намирам в Бг страници , но има подобни на същата фирма за 15 -18 лв.Работи много добре. Молбата ми е актуална за прототип по който аз ще направя необходимата бройка за нуждите ни .Ще изпратя приемника и захраващото незнам какъв потинциометъркюч ще е нужен и какво още , няма нужда да се монтира в кутия ,аз ще се справя .                                                       Лъчо Минков правилно си ме разбрал ,почти всичките радиоточки съм спасил от боклука , купил съм няколко в добро състояние от различни модели за колекцията ми а другите ще им вдъхна нов живот.Имам два нови Тонмайстор с оригимални опаковки ,намират се , бих подарил единия да попълня колекцията на  Radist  ако няма , ако има бих го подарил на някой който му липсва в колекцията , не бих го развалил !                                                   Благодаря на всички ! Наздраве и се пазете аз минах през "царската болест " -гадно е ,  :)особенно на моята "младежка възраст" няма шега ! :drinks:                   
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #619 -: 19 Ноември, 2020, 22:02:03 »
  За мен е важно радиото да свети и да работи,а не да замине в боклука. Мъртви музейни експонати някак си не ми пасват на концепцията. :D

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
Re: За радиоточките...
« Отговор #620 -: 22 Ноември, 2020, 02:21:43 »
 Ако  някой иска да  има в колекцията си нова радиоточка видях в OLX           https://www.olx.bg/ad/sots-radiotochki-v-kutiya-CID632-ID8mGI1.html
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
За радиоточките...
« Отговор #621 -: 28 Ноември, 2020, 04:08:27 »
 Благодаря на Стършел ! След кратък разговор по телефона на 20 ноември каза ,че ще ми помогне и след два дни поиска адресат ми за да изпрати "радиоточката" . Резултата е страхотен , без никаква външна намеса и работи безупречно . Не съм го спирал 3 дни .Иване , благодаря още веднъж за професионалната работа .Бъди здрав и наздраве ! :drinks: Ако успея ще кача клип .
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #622 -: 01 Декември, 2020, 12:18:03 »
Да се вместя в правилната посока на темата. В петък установих, че има товар по фидерна линия, натоварена с 11 трансформатора, вкючени равномерно по нейната дължина. При изключване на линията, нивото на сигнала леко се повишава и се появяват по-добре изразени честоти от високият регистър. На измерване чрез метод в мост, показва 200 ома натовареност. Изглежда нормално. На измерване с 1 Khz и напрежение от 240 V, консумацията е 480 mA. Също нормална стойност. Обаче на слух не звучи добре. Помислих си, че е възможно някой гений да се е закачил на фидерната линия (имал съм такива случаи и повярвайте, докато се открие, кой е идиота ставаш на луд от брусене на дереци и разкачане на кабели) но се усъмних в проблем с траф, полу пробил, който товари не като пълно късо, а частично, което се хваща трудно. Колега подсказа, че може да има заземен проводник. Понеже сигнала до уредбата идва по телефонин чифт, гадното става все повече.  :D Възможно е, друга линия да е заземена, заедно с проблемната да си влияят. Въобше избор за гадости много.  :D

Избрах първата гадост и тръгнах за търся. Сравнително бързо се намери проблема, а именно полу пробил трансформатор. 5-ти по ред във фидерната линия. Интересното е, че беше леко загрял, няма вид на пробил, липсва характерното опичане на пресшпана в кафеникав до черен на цвят отенък. След изваждането на предпазителя на 240 V, леко прецърква, може да се заблуди човек, че е натоварен при по-дълги абонатни линии. В моята практика почти не съм виждал частично или напълно пробил 40 VA траф, но за всичко има първи път.

В процеса преди устоновяване на проблема, мощността отдавана в товара беше 400 W. Обаче се оказва недостатъчна при проблеми по фидерните линии. Винаги съм гледал със скептицизъм при отдаването на големи мощности, при които не се наблюдава почти пълното потреблевие в товара. Обаче, при евентуални проблеми по линиите, мощност винаги трябва, най-малкото за един резерв и помош при полу пробили трафове, който е логично да пробият напълно от голямата консумация. Добавих още 400 W.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #623 -: 01 Декември, 2020, 14:37:32 »
Да наистина вече този пост който изчетох с интерес вече даде светлина в темата.Тъй като също съм се занимавал с радиоуредби,но такива на 30V които директно захранват радиоточките ми е любопитно от какво горят трансформаторите в радиофикацията.От атмосферните влияния ли или къси съединения в абонатните линии.Според мен от недоброкачествени изолации между намотките,защото както знаем те са секционирани.

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
Re: За радиоточките...
« Отговор #624 -: 01 Декември, 2020, 15:11:08 »
    Връщат говорителите за известяване , https://www.facebook.com/krassimir.slabakov/posts/4024471567581637?notif_id=1606825920952827&notif_t=feedback_reaction_generic_tagged&ref=notif  "Сетила се Мара да се побара" все пак нещо .
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #625 -: 14 Декември, 2020, 10:30:26 »
Това са много интересни случки в радиофикацията.Направо да се стопи такъв трансформатор си е рекорд в радиофикацията.До колкото знам пък и съм виждал от личен опит 20 ватовите трафове са най-слабички.В село съм свалил два такива които пластмасовата макаричка се е деформирала от нагряване.За щастие трансформатора бе здрав.Два трансформатора по 20 вата ги замених с един 40 ватов.Тъй като няма голям товар по линията няма затихване голямо въпреки голяма дължина на абонатната линия.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #626 -: 16 Декември, 2020, 15:29:28 »
Успех в начинанието!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #627 -: 12 Януари, 2021, 20:08:03 »
За много години на всички и Честита 2021-ва! Един съвет-от много години събирам от всякакви тела дросели за разрядни лампи! Забелязал съм, че когато правя опити, които предполагат късо съединение, ако има грешка, той забръмчава, когато оправя грешката и отново свържа нещото, с което се занимавам-напр. смяна на плоча, чието свързване не съм улучил, дросела мълчи! Ако даде накъсо, разбирам къде е грешката и разменям жичките и след като се уверя, че всичко е наред, сглобявам нещото! Същото се отнася и за радиоуредбата-ако на изхода към нея се включи последователно един дросел за 250 W живачна лампа, ако някой траф по трасето пробие, то опасност от късо съединение няма да има, тъй като дросела ще се активира и ще поеме късото съединение, а уредбата няма да изгори! Навремето, като бях 7 клас, реших да включа една живачна крушка от 250 W на съседа, която беше в мазата му, но нямаше дросел, а имах и вече фасонка, още не бях пъхнал щепсела докрай и бушона в таблото изгоря, като едновременно с това лампата присветна и дотам! И оттогава знам, че всяка разрядна лампа не може да работи без дросел! В по-късните години разбрах, че дроселите могат да служат не само за разрядните лампи! Могат да предотвратят досадното поправяне или подмяна на бушон (патронен) или повдигането на автоматичните такива!

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: За радиоточките...
« Отговор #628 -: 12 Януари, 2021, 20:51:33 »
Навремето, като бях 7 клас, реших да включа една живачна крушка от 250 W на съседа, която беше в мазата му, но нямаше дросел, а имах и вече фасонка, още не бях пъхнал щепсела докрай и бушона в таблото изгоря, като едновременно с това лампата присветна и дотам! И оттогава знам, че всяка разрядна лампа не може да работи без дросел! В по-късните години разбрах, че дроселите могат да служат не само за разрядните лампи! Могат да предотвратят досадното поправяне или подмяна на бушон (патронен) или повдигането на автоматичните такива!

Ха ,при мен се случи нещо подобно  . В моя случай обаче  бушона не изгоря а ампулата вътре с живака се пръсна . Добре че има втори балон  :D   Трябва да се проверяват такива неща че ... Не е шега ...  :drinks: 

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #629 -: 12 Януари, 2021, 22:51:37 »
Моите лампи си стоят прибрани, но дроселите са незаменими в такива случаи-освен това те играят и ролята на баластни съпротивления-т.е. амперажът на мрежовото напрежение е много висок от този, с който работи лампата, а дроселът служи за намаляване на ампеража! А дроселът всъщност е една бобина с магнитопровод! А при включване на такъв и на изхода на радиоуредбата се намалява ампеража, но при допиране на двата полюса няма да се застраши работата на уредбата! Дросела също няма да изгори, защото работата му е точно такава-да поеме товара един вид!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |