| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 116305 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #60 -: 06 Март, 2015, 14:13:57 »
Напълно е възможно звукът да се е предавал по телефонен чифт (кабел). Говорим за разстояние студио-радиовъзел. Някой знае ли от къде може да се намери въпросната книжка сканирана? В интерес на истината не успявам да намеря нито една техническа книга за радиоточките, дори и в руските сайтове, които както знаем са доволно заредени с литература. :)

Неактивен yaesu47

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #61 -: 06 Март, 2015, 14:59:03 »
Може би тук ще откриеш доста информации за радиоточките.

radiouzel.com          Информацията е за Колев

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #62 -: 09 Март, 2015, 11:16:14 »
Kolev- питай, ще получиш отговор за всичко, което те интересува около РТВ

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #63 -: 14 Март, 2015, 22:13:30 »
Благодаря за интереса, нямам конкретно питане по скоро ми беше интересно да прочета цялостно технологията на радиотранслацията. Между другото в тези дни на природни бедствия и снежни капани като че ли изпъква предимството на подобен вид комуникации, хората са вече седмици без ток и GSM. Не трябваше с лека ръка да се загърбват жичните комуникации - радиоточки, стационарни телефони и да се заменят с безжични такива, просто в такива условия се вижда предимството на едните пред другите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #64 -: 14 Март, 2015, 23:48:04 »
Точно така, аз от кога го разправям, ама никой не слуша, чедно било да цифровизираме точките..... и тия нещастници от БТК или виваком дето на много села смениха стационарните телефони с GSM терминали, ужас и безумие! Никаква надеждност!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #65 -: 15 Март, 2015, 09:28:14 »
Това е вярно само при положение ако проводниците на радиотранслационната мрежа са подземни.Няма междуселищна радио транслация.Във повечето случай радиовъзела се монтираше в някоя обществена сграда и лините са въздушни по стълбове.Ако падне захранването каквато и да е транслацият тя пада в канала :) Факт.Точно при природни бедствия първа го отнася въздушната кабелна мрежа.Ориго,давай го по позитивно човеко :) Много черногледо и сърдито :)

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: За радиоточките...
« Отговор #66 -: 15 Март, 2015, 20:28:37 »
Точно така, аз от кога го разправям, ама никой не слуша, чедно било да цифровизираме точките..... и тия нещастници от БТК или виваком дето на много села смениха стационарните телефони с GSM терминали, ужас и безумие! Никаква надеждност!
Обикновено хората от БТК си вършат работата съвестно(до колкото могат).Но причината не е в тях(защото са малко,като поддържащ персонал).А за радиоточките специално,самата община трябва да заделя средства за поддръжка,а не виваком....до миналата година и в село имаше радиоточки,ама тази,вече няма.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #67 -: 15 Март, 2015, 22:09:47 »
Няма, защото са обществена услуга и не пълнят на никой гушката...  :diablo:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Re: За радиоточките...
« Отговор #68 -: 16 Март, 2015, 06:15:04 »
12 лева е годишната такса!!!Поддръжката за цялата община се извършваше от двама човека.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #69 -: 16 Март, 2015, 15:57:40 »
Аз невиждам нищо сложно при експлоатация и ремонт на радиотранслационна централа в селата.По селата масово работят уредби РУУ 300ВС и РУУ 600ВСС.Годишната такса от 10-12 лв е нищожна цена,а хората които е ремонтирват може цяла година нищо да не правят.Уредбите рядко излизат от строя по чести повреди са скъсани кабели или принудително скъсани и откраднати.Преди време бяха собственост на БТК и след това те бяха подарени на кметствата.Който кмет иска да работи намира начин да е запази,а който не всичко отива на боклука.Затова се намират често да се продават радиоуредби.Почти навсякъде по селата се пазят и старите радиоуредби ТУУ 100 или по съвременната УУ150 която е заменена със РУУ 300 или 600.И ако някой кмет рече край на радиоточките бая техника отива за метал и кабелите постепенно изчезват по стълбовете и хората лишени от радио.Чувал съм много села са без радиоточки от както спряха средновълновите предаватели през 2010г а някой който няма интерес да закупи УКВ приемник ако има качествено покритие просто системата спира да работи хората забравят за нея и всичко в историята.Лично аз на РУУ 300ВС съм пренастройвал УКВ-то да хваща програма "Хоризонт" по огледална честота на горния обхват след като замлъкнаха мощните средновълнови предаватели.Сега ще ви оплакна очите с снимки на ТУУ 100,УУ 150 и РУУ 300ВС

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: За радиоточките...
« Отговор #70 -: 16 Март, 2015, 16:04:46 »
При нас в Белене радиоточките си работят  :) . Към общината са, работят сутрин от около 5:00 часа, до 23:00 мисля, предават програма "Хоризонт" и се включва местния радиовъзел около обяд за съобщения от града.

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #71 -: 16 Март, 2015, 17:00:26 »
Лично аз на РУУ 300ВС съм пренастройвал УКВ-то да хваща програма "Хоризонт" по огледална честота на горния обхват след като замлъкнаха мощните средновълнови предаватели.
В област Велико Търново масово имаше монтирани  приставки в АР18 от новия на стария обхват, но имаме силен сигнал от Връх Ботев. Всъщност отдвана се  изхвърлиха АР 18 от апаратурите и се подмениха с нещо по-ново. Преди  много години имаше статия в "Радио телевизия електроника", за това как има план за разработване на дигитални приемници( по онова време) с апаратура за управление на радиоуредбите имало е план за въвеждане на наземно предаване в специална честотна лента само за радиовъзлите, но всичко това никога не е видяло бял свят.

боби- последната уредба ( от снимките)руу- работеща ли е? защо на горното стъпало липсва надписа. да не е стъпало клас В

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #72 -: 16 Март, 2015, 22:50:21 »
РУУ-то е работещо просто горния модул е полиран панела заради лош вид от окисления.Ремонтите по тези уредби са главно по крайните стъпала даже това полираното стъпало работи с 2N3055 вместо дефицитния KD503 когато тогава не се намираше.Лесно се ремонтират и са надежни тези усилвателни модули.

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #73 -: 17 Март, 2015, 09:56:37 »
Лесно се ремонтират и са надежни тези усилвателни модули.

100W да, но 200W понякога са пълна трагедия, започва един подбор на транзистори за изравняване на превключване на класовете, иначе БУМ. Честно казано винаги съм намирал KD 503 и то на добра цена. Всъщност първите 100 ватови клас В с външната паралелна работа са само с 2N3055.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #74 -: 18 Март, 2015, 23:31:03 »
200W не съм виждал на живо камоли ремонтирал,но 100w нищо сложно ако има думнал KD 503 задължително има и някой BD 139 или BD 140 отнема време за 10 минутен ремонт и стъпалото отново на мястото си да свири.С ламповите стъпала ремонта е още по лесен стига изходния трансформатор да не е изгорял или пробил защото при УУ150 се работи с 710V анодно заради ЕL 34 и там при липса на товар са ми казвали че имало проблеми.Аз лампови уредби за радиоточки не съм виждал работещи и надали има някои които още работят в някое село.Аз едва възстанових една такава уредба.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |