| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 116295 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #330 -: 08 Декември, 2018, 14:30:17 »
Ех много добре изглежда.Дано също е така качествено направен и секциониран и не влошава качеството на звука.Нека пък аз да покажа нашата действаща радиоуредба https://www.vbox7.com/play:6930c8c30d

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: За радиоточките...
« Отговор #331 -: 08 Декември, 2018, 16:08:39 »
Здравейте колеги,
Не бях запознат с радиоточките, но тази тема ми стана доста интересна и обичам да я чета.
Попаднах на тази обява:
https://bazar.bg/obiava-22263125/transformatori-za-selishtni-ozvuchitelni-uredbi-20vt-i-40vt
Продавача ги нарича "Трансформатори за селищни озвучителни уредби 20вт и 40вт".
Това не са ли именно нови трансформатори за радиоточки ?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: За радиоточките...
« Отговор #332 -: 08 Декември, 2018, 16:14:48 »
Здравейте колеги,
Не бях запознат с радиоточките, но тази тема ми стана доста интересна и обичам да я чета.
Попаднах на тази обява:
https://bazar.bg/obiava-22263125/transformatori-za-selishtni-ozvuchitelni-uredbi-20vt-i-40vt
Продавача ги нарича "Трансформатори за селищни озвучителни уредби 20вт и 40вт".
Това не са ли именно нови трансформатори за радиоточки ?
Това са трафове за транслационната мрежа . Примерно - от 240волта , на 30 волта . Това е с цел по малки загуби по линията . По високо напрежение , по малък ток , по малки загуби . А в самата радиоточки има траф - 30волта , и към говорител .

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: За радиоточките...
« Отговор #333 -: 12 Декември, 2018, 20:40:15 »
Ммм добра уредба много е хубаво,че се подържа:)

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #334 -: 21 Декември, 2018, 17:35:17 »
Доста интересна тема сте подхванали.Тази технология за разпространение на радиопрограма за съжаление вече отшумя въпреки че все още се намират слушатели които ползват този вид услуга.Но да отбележим,че радиоточката е единственото средство за осведомяване на населението при бедствия и аварии.Така като чета мненията виждам че bobi mw,todorkk и dilyan работят в системата на радиофикацията.Видеото което показва уредбата в Горна Оряховица се вижда че там хората си обичат работата и разбират не само на теория,но явно и на практика за да се постига такова качество и високо изходно ниво.Видеото от Плевен за съжаление не мога да го отворя,а съм любопитен да видя какво представлява,защото по мненията чета че нещата са плачевни,защото плачевни уредби не съм чувал дори и лампови.Надявам се колегата bobi mw да оправи линка към видеото.

Неактивен bagain

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 24
  • Населено място: Ruse
Re: За радиоточките...
« Отговор #335 -: 21 Декември, 2018, 23:17:48 »
 Като се замисля преди доста време беше направен последният отчаян опит за модернизация на радиоточките. Беше създадено устройство, мисля че респром, което се свързва към радиомрежата, обаче имаше няколко копчета чрез които можеш да сменяш различните радиостанции. В гр.Русе системата работи известно време, после явно решиха че няма пазарен потенциал. Аз лично имам няколко такива устройства, бутнал съм ги някъде из мазето. Ако проявявате интерес мога да кача снимка. Работеха до последно. :)

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #336 -: 22 Декември, 2018, 09:00:07 »
Към колегата "bagain".Това устройство което споменаваш е 6 програмния Qualiphone QP 101 https://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_qp_101.html


Към колегата "Radist".По незнайно каква причина видеото е изтрито,но аз го качих отново така че можете да видите радиовъзел Плевен.По това видео не можете на 100% да си извадите извода кое как работи ако не дойдете лично да видите и чуете.Надявам се че и вие имате някакви познания в тази област щом ви е интересно да видите уредбата.Но и с коментари също не могат да се оправят нещата,но поне ще си извадим извод какви хора работят в тая област.

Радиовъзел Плевен https://www.vbox7.com/play:d31a946848

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #337 -: 22 Декември, 2018, 13:30:21 »
Радиовъзел Плевен https://www.vbox7.com/play:d31a946848
Благодаря ви за това че изпълнихте молбата ми да публикувате видеото.Първото впечатление което ми направи е,че доста слаб изходен сигнал излиза от всички уредби и това може да се види по нивоиндикатора на уредбата което не е повече от -5,-4 dB като това е не повече от 80-100V като в най крайните точки на града сигурно стигат 30-40V.Сигурно затова се оплаквате че нещата там са плачевни и то е видимо с просто око.Ако се постига ниво 0,+1 dB ще имаме изходно напрежение от порядъка на 240V и тогава вече ще сте доволен.Представете си на един абонатен трансформатор да му се подаде 40 волта звуков сигнал на вторичната му страна какво ще излиза.Нищо 1-2 волта и радиоточките пеят едвам едвам.Часовниковият механизъм вероятно или много бърза или много изостава и затова се получава разлика във включването и изключването на уредбата и сигурно периодически го сверяват затова първоначално сте си мислили че става пускането и спирането от оператор.

Неактивен bagain

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 24
  • Населено място: Ruse
Re: За радиоточките...
« Отговор #338 -: 22 Декември, 2018, 14:26:59 »
Към колегата "bobi mw"- да, точно това е "модернизираната радиоточка". Замисълът е много интересен, чудя се дали са го копирали отнякъде или е българско изобретение?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #339 -: 22 Декември, 2018, 17:35:41 »
Господин Radist радвам се че сте забелязали ниското изходно ниво.Наистина по фидерната мрежа върви напрежение около 30 волта.Това изходно ниво се поддържа в продължение на 20 че и повече години.Тази плачевна история в Плевен е съвкупност от слаб и некачествен сигнал.Тъй като сте проявили интерес усещам че сте някой бивш служител на БТК или настоящ от което няма такова значение,но ще ви направя запис на звуковата картина какво върви по градската радиомрежа.Сигурно ще останете учуден каква звукова честотна лента върви.За разлика от тук вижте отново видеото на  радиовъзела в Горна Оряховица да видите каква контролна радиоточка е сложена и как качествено свири и отделно какво високо изходно ниво излиза.В най отдалечената точка на града имаме пад на напрежение не по малко от 190-200 волта.Там работи човек не само за заплата а и за удоволствие щом всичко е на ниво.Аз не работя в тая система,а съм бил помощник на мой роднина който е работил в радиовъзела в нашето село,но това е било преди 15 години.Мога да споделя бая от моя опит дори и да не съм учил просто практиката ме е научила.

Неактивен bagain

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 24
  • Населено място: Ruse
Re: За радиоточките...
« Отговор #340 -: 22 Декември, 2018, 21:38:50 »
В Русе също има работещ радиовъзел, макар и със затихващи функции...

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #341 -: 23 Декември, 2018, 08:50:08 »
Вчера направих един делител за запис от радиотраслационната мрежа към компютъра,но има лек брум като той не е проблем защото целта на записът е друг.Надявам се този запис да си извадите извода вече защо казвам плачевна история от десетилетия.

Запис https://www.vbox7.com/play:b91b32fe27
« Последна редакция: 14 Март, 2019, 11:11:55 от mano »

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #342 -: 23 Декември, 2018, 10:17:28 »
Трябва да е през трафче(симетрично). Възможно е да се заземява линията по този начин, който си показал. 
Звука от клипа е типичния за началото на 60-те години на миналия век в ламповата ера.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: За радиоточките...
« Отговор #343 -: 23 Декември, 2018, 18:25:05 »
Осезаема разлика в звука.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #344 -: 24 Декември, 2018, 09:18:59 »
Мамалеее ужасс.Че ламповите радиоуредби през 60-те години имаха по добро качество нищо че приемаха радиопрограмите от средни вълни.В този период имаше масово уредби ТУУ 100 като тяхната честотна лента беше от 50-10000Hz и както знаем,че честотната лента на средни вълни е ограничена до 4500Hz.Сега няма да коментирам какво е било преди,но ще коментирам какво е сега.Благодаря ти за записа.Брумът който се чува не проблем това което ми трябваше да чуя го чух и останах потресен.Единственият виновен за това качество е човекът,който ремонтира усилвателните блокове и като цяло който е правил настройки на всичко.Вероятно другите хора отстраняват повреди само по радиопреносната линия,защото едно време си имаше техник и кабелджий.Както твърдиш,че това качество и сила е от 20 години представям си какви хора работят там или да не ги обиждам какъв техник има там.Като гледам предното видео в което представяш цялата радиоуредба виждам че работи смесителният пулт "ПС-82".Единственият им недостатък на тях е че нямат корекция на входните канали а само на изходните.Омазаният сигнал съм сигурен че тръгва от там,защото в изходната касета където са тонкорекците гарантирам че са изсъхнали всички електролитни кондензаторчета който работят повече от 35 години и е нормално.Нещата може да се пооправят ако се повдигнат корекциите.Второто което забелязах е повдигане на честотната характеристика с "презенс" филтъра което също влошава качеството.Най добре да се закачи целият пулт на сигнал генератор и осцилоскоп и да се види каква картинка ще покаже.Но пак казвам колкото и да е зле до някаква степен може да се подобрят нещата защото е и лошо настроен.Аз бих проверил и всички усилвателни стъпала защото и там има кондензаторчета които развалят сигнала но не до такава степен да че да свири толкова зле.Честотната лента която се излъчва е от 150-7000Hz и повдигната бая в областта 1,2kHz.Да отбележа че уредбите и пултовете имат честотна характеристика от 40 до 160000Hz,но за радиофикацията е достатъчно 80-12000Hz и с такава честотна лента гарантирам,че няма да има недоволен човек.Вече напълно те разбрах защо споделяш не един път за плачевната история във вашият град.Видеото на Горна Оряховица показва че техникът който ги ремонтира и прави усилвателите явно всичко е прекарвал през осцилоскоп пък и пулта е доста добър и се вижда леко повдигане на корекцията.Хареса ми и контролната радиоточка.
Боби имам две молби към теб.Първата като отидеш пак в Плевенският радиовъзел намери техника и му обясни това което по горе съм ти написъл или поне направете някаква настройка на пулта се ще има някаква разлика.Втората е на какво разстояние си от уредбата и искам да ми направиш видео как измерваш фидерната и абонатната линия.И накрая публикувам снимка на изходната касета.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |