| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 116293 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #345 -: 24 Декември, 2018, 15:44:33 »
Ясно се вижда, че с този входен сигнал уредбите работят в клас В само. До колкото знам получават програмата по чифт, като добавим и това, че вероятно излолационното на фидерите не е добро, е възможно да се получава при силен входен сигнал възбуждане. Започва едно тракане на релетата  и произволното им иключване което омазва парарелната работа. Хората са решили проблема ряз на високите и намаляне на входния сигнал и така 15 години без сериозни повреди по усилвателите.  Всъщност се чудя за 15 години, тази система пегелувана  ли е някога?
Нека са благодарни, че парарелната работа е трансформаторна иначе положението щеше да бъде още по интересно.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #346 -: 25 Декември, 2018, 09:00:02 »
Radist благодаря ви за изчерпателния отговор и за полезната информация.Според вас би ли ми обърнал някой внимание като открия радиотехника който се занимава с радиоапаратурата?Когато отидох там аз сам бях пререгулирал пулта като повдигнах честотната характеристика и не забелязах възбуждане и тракане на усилвателите поне до момента в който бях и докато се прибрах вкъщи да чуя разликата вече всичко беше върнато по старо му,така че първата молба към мен предварително съм е изпълнил макар и на половина.

За да не се чудите на видеото което ще ви пратя ще ви кажа ,че живея в жилищен блок с 5 входа и абонатния трансформатор се намира в последния вход.Проводникът който се използва е П296 като едните жила са свободни а другите са абонатна линия 30 волта.По свободните жила пуснах 240 волта за да дойдат до моя вход който се пада среден,а по другите връщам 30 волта и трансформатора е при мен.Да кажа че то нямаше трансформатор,защото по някаква причина беше откраднат и висяха жиците и нямаше сигнал за блока бая време.Иначе разстоянието централа и където аз живея е някъде към 5 километра.
Ето и видеото https://www.vbox7.com/play:a5640a1ed7

Радвам се че водим дискусия тук и всеки помага със знания и опит,но така няма се променят нещата

Тоше паралелната е електронна на панелите пише ПМ

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #347 -: 25 Декември, 2018, 19:10:24 »
Ами то, че свири без ниски честоти се чува ясно, каква е реалната причина да го държат така може само да се предполага.
Все пак имам желание да изложа моето мнение по въпроса, евентуално каква може да бъде реалната полза от такова умишлено окастряне на честотната лента:
В говора и музиката, се получава така, че ниските честоти преобладават като амплитуда, а същевременно не носят много полезна информация (разбираемост при говор). Много от по-малките и пластмасови абонатни високоговорители, нямат способността да възпроизвеждат адекватно ниските честоти. Някои много малки абонатни високоговорители дори имат кондензатор последователно в първичната намотка на трансформатора. Освен това, присъствието на прекалено много ниски честоти може да предизвика разтрептяване на пластмасовата кутия на високоговорителя, което силно да влоши разбираемостта на говора. За това при радиолюбителските връзки се реже всичко под 300 херца принципно.
В тази ситуация орязването на честотите под 150 херца ни дава практически следните предимства:
- Със същата максимална изходна мощност на уредбата, получаваме по-силен сигнал във високоговорителите в полезния за разбиране на говора честотен диапазон
- Ако искаме да пестим мощност по някаква причина (страх от повреда на усилвателните стъпала, или трансформатори по преносната мрежа) може със стеснената честотна лента да запазим нивото на сигнала при потребителя, като обаче усилвателната уредба и всичко по линията работи при по-ниско натоварване. Все пак знаем че за един трансформатор най-проблемен е нискочестотния край от спектъра, тъй като тогава тече най-голям индуктивен ток, дори трансформатора да е на празен ход.
В заключение, щом след като ти направиш корекциите с повече ниски честоти, след това някой се появява и ги връща в „орязания“ вариант, трябва да се замислим дали въпросния техник няма нещо по-дълбоко предвид с тези настройки. Не казвам, че не се прави за да се пести (от поддръжка), но със сигурност може да се каже, че в такъв режим с намалени ниски честоти мрежата и усилвателите са в по-лек режим, и може би това търсят, за да се получават по-малко проблеми искащи поддръжка, а и да има по-ясен и разбираем говор при потребителя, което е търсеното нещо от тази система в наши дни очевидно! Та мисълта ми е, просто да се вникне какъв е смисъла от една такава настройка, и че тя не е задължително да е случайна и следствие от изсъхнали кондензатори.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #348 -: 26 Декември, 2018, 10:00:04 »
Честита коледа на всички.Боби след празниците ще взема да дойда до Плевен да пием по една греяна ракия и да се свържа с радиотехникът който се занимава с радиоуредбата.Гарантирам ти че той няма толкова стаж и опит в нискочестотната техника и отделно усет към нещата.Разликата да работиш в градски радиовъзел и радиовъзел в едно предприятие е никаква като допълним ,че имам и стаж в "Радио-телевизионни сервизи".Големите градове където радиосът на кабелната мрежа е 5-6км която е съвкупност от въздушна и подземна мрежа има голям специфичен капацитет на преносната мрежа и наистина трудно ще се постигне целият честотен спектър говоря за високите честоти да се предаде на радиослушателите говоря вече за 14-16kHz.Затова споменах по горе че честотна лента от 80 до 12000Hz е отлична за радиофикацията,защото както беше споменал колегата origo ще се получат изкривявания в радиоточките ако примерно долна гранична честота да започва от 60Hz.Самите нискочестотни усилватели са така проектирани ще да работят на максимална мощност максимален товар и широк честотен спектър.Абонатните трансформатори също са много добре проектирани защото са много добре секционирани и предават отлично звуковата картина.В България е създаден и висококачествен абонатен високоговорител https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/va_1_2d_3_02_d.html и си представям това удоволствие да го притежавам и градския радиовъзел да ми пуска такъв сигнал като в Плевен слаб и некачествен.То точно така радиоточка са сложили в горнооряховският радиовъзел за да прослушват изходните линии.Едно голямо уважение имам към тези хора които го поддържат и ремонтират.

Оrigo ти какви настройки би направил?Знаеш ли че този лаф "Свири като радиоточка" е произлязъл точно от такива хора като в Плевен които предават честотна лента 150-7000Hz.Лошото е че в София повечето жилищни блокове не са радиофицирани,а изобщо има ли такъв вид услуга в столицата вече да направиш опит как свири една радиоточка,да отидеш в Горна Оряховица и през Плевен и да сравниш къде най-добре свири и къде най-зле и ако например при теб е най-зле не би ли искал да промениш нещата?Това е се едно на един цветен телевизор да му намалиш цветността да знаеш че може да предава цветно но да го гледаш черно бяло.И извинявай ако тонът ми прилича на заяждане,но ми е любопитно как би постъпил.Вярвам че ако има други радиофикатори тук ще се съгласят с моето мнение.

Боби и накрая да допълня щом ти си на 5 километра от централата и идва толкова слаб сигнал спокойно можеш да свържеш радиоточката към фидера и поне силата ще е имаш.Товара няма как да го усетят при това слабо ниво.Пък след празниците ще мислим останалото.

Весело посрещане на всички на новата 2019 година

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: За радиоточките...
« Отговор #349 -: 26 Декември, 2018, 17:15:05 »
Едно въоросче по различно от темата. Ако един абонатен траф е 30вата колко радиоточки(къщи) ще захрани?Как се определя на една къща каква мощност се пада? Ако някой включи повече точки ще падне силата на сигнала и как се разбира за такива нерегламентирани включвания.
Стана ми интересно понеже ходя в едно село в което видимо стои мрежата по стълбовете и редовно я оглеждам, къде гола тел къде проводник изолиран, но надали работи.. Почти никъде не видях абонатни трафа240/30в. А къщите не са малко. Де да имаше действаща уредба в която да работят познати...

Весело посрещане на новата 2019.

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #350 -: 26 Декември, 2018, 19:17:42 »
Едно въоросче по различно от темата. Ако един абонатен траф е 30вата колко радиоточки(къщи) ще захрани?Как се определя на една къща каква мощност се пада? Ако някой включи повече точки ще падне силата на сигнала и как се разбира за такива нерегламентирани включвания.
Стана ми интересно понеже ходя в едно село в което видимо стои мрежата по стълбовете и редовно я оглеждам, къде гола тел къде проводник изолиран, но надали работи.. Почти никъде не видях абонатни трафа240/30в. А къщите не са малко. Де да имаше действаща уредба в която да работят познати...

Весело посрещане на новата 2019.

Абонатните трансформатори по онова време се произвеждаха в 4 модела. 20-40-60-100 вата. Последните три са изградени от еднакви ламели и само наборната дължина е различна. 20-ватовите са с доста по-малки размери и имаше два модела с хартиена и пластмасова макара. Така са устроени, че входното напрежение да се превключва на 120 или 240 волта.
Що се отнася до проектирането на радиовъзлите е имало инжинерен състав към тогавашните окръжни подразделения на Далекосъобщенията. Чрез математически формули са изчислявани каква мощност  е необходима, колко е била загубата, на какво разтояние от уредбата  са се поставяли трансформаторите. Като основа се взема пълната мощност на една радиоточка 0,3 вата (Тонмайстор)и към общата бройка се добавят загубите. Чисто математически се смята, напрежението на крайната точка да не е под 21 волта, а за фидерното напрежение 180.при мрежа 240 волта.
На база тези изчисления се определя колко звена да има системата, т.е. да има ли външна фидерната мрежа или тя да е само абонатна или по друг начин казано да има две звена или едно.Всички малки села са изградени само  с мрежа 30 волта, а трафовете са при уредбите. Колегите във форума, ще кажат, че има и 30 волтови усилватели, но практически не съм виждал никъде работещи вързани директно към абонатните линии, а при определени модели липса възможност за паралелна работа между стъпалата.
Сега малко за контрола на АЧХ. Виждал съм протоколи за измерване на тракта от уредбите те са правени при следните честоти: 60-400-1000-6000-12000. За да няма излишно пищене в ушите на слушателите всичко е мерено при 8 пъти по-нисък сигнал. Уверен съм, че през онези години е имало по-строг контрол върху качестото на програмата и по-голяма отговорност към хората участващи в поддръжката на цялата техника от пулта-уредбата и микрофона та чак до последната радиоточка монтираната на Х км.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #351 -: 26 Декември, 2018, 19:23:23 »
Зависи от мощността на инсталираните абонатни високоговорители. Ако се слагат от големите в линка на колегата които са по 3 вата излиза че ще захрани 10 високоговорителя. Ако са Тонмайстор по 0.3 вата ще захрани 100. Все пак, нека по-запознатите кажат, дали няма бройката да е по-малка заради индуктивния ток в трансформаторите на абонатните високоговорители. Пък то и да се превиши товара с няколко броя, едва ли някой ще обърне внимание на пониженото ниво толкова. Виж, когато свързват директно високоговорител, мачкат сигнала до там, че изобщо не се чува нормално при останалите потребители, та тогава съм чувал, че „продухват“ нелегално свързания говорител чрез кратко подаване на 220 волта към линията. Не знам само така дали няма риск да повредят и някой от трансформаторите на легално свързаните абонатни високоговорители.
В отговор на въпроса на Radist:
Изобщо не се притеснявай колега, няма да схвана въпросите ти като заяждане, даже напротив, ще се радвам да науча нещо от колеги много по-навътре в дадена област. На въпроса как бих постъпил аз в Плевен, много зависи какво е състоянието на мрежата и какви аварии е имало по време на експлоатацията на мрежата по „правилния“ начин. Ако да кажем в хипотетичната ситуация, при по-високо ниво на сигнала, и такова с повече ниски е водило до прегряване на усилвателите, сработване на защити, или по-чести дефекти на трансформаторите от преносната мрежа, при издадено нареждане да се експлоатира мрежата на доизживяване колкото е възможно, без много ремонти - то вероятно ще постъпя по същия начин - ще намаля ниските честоти до известна степен (вероятно толкова колкото е в момента е наистина прекалено, и даже безсмислено, но вероятно ще изрежа под 100 херца).
Ако обаче усилвателите работят стабилно, няма и проблеми с трансформаторите по преносната мрежа, и действително проблема се дължи само на изсъхнали кондензатори в апаратурата, то ще се постарая да направя пълна профилактика на апаратурата, и ще пусна доста повече ниски честоти, както ти казваш до 60 херца вероятно за постигане на оптимално качество на звука при потребителите, както е и редно да бъде!
Та, синтезирано - зависи от състоянието на мрежата, и нейният „отговор“ при работа с ниски честоти. Ако не се получават твърде често проблемни ситуации, ще се постарая да направя сигнала според параметрите на апаратурата.
За съжаление нямам информация кога е имало радиофикация в София, но като че ли това е било много отдавна. До сега не съм виждал радиофициран апартамент в София. Имам и аз иначе, една от тези хубавите големите 3 ватови радиоточки, и си я пазя за колекцията, но май ще свири само с външен сигнал 30 волта от самоделен усилвател, когато направя такъв :).
Ще се радвам, след посещението ти в Плевен и разговор с поддържащия техник да разбера какви са неговите аргументи в полза на така орязания сигнал. Дали наистина е съзнателно решение за по-малко проблеми с апаратурата и мрежата, или се дължи на нежелание да се занимава и някакви лични изкривени вкусове за звученето на радиоточката. Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #352 -: 26 Декември, 2018, 19:53:57 »
... Виж, когато свързват директно високоговорител, мачкат сигнала до там, че изобщо не се чува нормално при останалите потребители, та тогава съм чувал, че „продухват“ нелегално свързания говорител чрез кратко подаване на 220 волта към линията. Не знам само така дали няма риск да повредят и някой от трансформаторите на легално свързаните абонатни високоговорители...
На времето на село, когато линиите бяха изпълнени с голи стоманени проводници, отклоненията към абоната бяха със същите голи проводници, като на единият от тях имаше монтиран изолатор тип „яйце“. На него се монтираше съпротивление 250Ω, 1/4W (по късно 470Ω, 1/2W), последователно включено на отклонението, което служеше като предпазител от директно включване на говорителя (без трансформатор) или къси съединения. :-[

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: За радиоточките...
« Отговор #353 -: 26 Декември, 2018, 19:57:54 »
Благодаря за отговорите.

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #354 -: 26 Декември, 2018, 20:19:11 »
На времето на село, когато линиите бяха изпълнени с голи стоманени проводници, отклоненията към абоната бяха със същите голи проводници, като на единият от тях имаше монтиран изолатор тип „яйце“. На него се монтираше съпротивление 250Ω, 1/4W (по късно 470Ω, 1/2W), последователно включено на отклонението, което служеше като предпазител от директно включване на говорителя (без трансформатор) или къси съединения. :-[
И най-вече предпазва точката от високото напрежение, при скъсване на мрежовите проводници, както и от мълнии. Така сменяш едно резисторче за 1-2 ст от колкото цял траф в точката. Само с едно ще те поправя, с думата "на времето", то и сега така се прави, нищо че е кабелизирана мрежата.  :)

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #355 -: 27 Декември, 2018, 12:00:55 »
Аз ще допълня с една малка статия за абонатните трансформатори https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/tar.html

През ония години всяка уредба е имало и картони за измервания на входно,изолационно съпротивление,затихване и т.н.Тогава всичко е било толкова стриктно,че всичко е трябвало да отговаря по стандартите на  БДС.Имало си е норми за всичко и ако се направи примерно една проверка на даден радиовъзел и ако видят,че на абонатната линия имаме напрежение от 2-3 волта и тясна честотна характеристика не си представям какво е щяло да става.Оправдания от типа:претоварване на усилватели или тракане на релета изобщо няма да минават,а и даден абонат да го хванат че е включил директно високоговорител и пречи на останалите веднага ще бъде санкциониран.

Мите много ми се ще наистина колегата Radist да дойде но съм сигурен че няма да го изслушат.В радиовъзела работят 5 човека,като единият се води началник,който поправя и регулира апаратурата,останалите са техници по отстраняване на повреди по преносната мрежа като единият има зрителна памет по смесителният пулт защото той превключва БНР и местен парламент и обратно.Той връща всичко по старо му защото е запомнил че не е било така както е било.Самия началник съм го търсил много пъти да му споделя знания и умения а и да му задам някой въпроси,но винаги той е неоткриваем.Представям си колко е загрижен в работата и дали на 5 години пегелува системата.С приказки нищо не можем да свършим трябва дела.

Накрая показвам снимка на пулта

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #356 -: 27 Декември, 2018, 12:59:47 »
По времето на БТК проверяваха възлите от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор. Осцилоскопите и генераторите също, като им лепяха етикетчета. Ако някой си спомня по белите кантари до 10 кила, също лепяха такива. Един път в годината. Но тези от Плевен, как са минавали метъра не знам. Та мерят се уредби, по честотен обхват, изходна мощност и развите му там отношения сигнал/шум и т.н.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #357 -: 27 Декември, 2018, 13:41:06 »
Може тогава когато е имало проверки всичко да е било както му е реда, а в последствие да е станала бъркотията.
И все пак е добре да се чуе мнението на този който поддържа уредбата и прави настройките. Може умишлено да иска да бъде така, тъй като макар и не звучащо добре, това е по-ефективния режим в случай че уредбата цели само предаване на гласови съобщения.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #358 -: 27 Декември, 2018, 15:07:06 »
това е по-ефективния режим

Ефективен, ефективен, пък колко да е ефективен?
Вместо фидерно напрежение 240 V излиза 60-70 ...  :D
Ако при нас върви с подобна сила, бабите ще организират публичен линч.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #359 -: 27 Декември, 2018, 15:13:25 »
Ниското ниво на линиите не го коментирам, коментирам по-скоро по-агресивно изрязване на ниските, и оставяне на по-висока мощност за средите, които реално носят полезната информация при говор. Така говора ще стане и по-силен и по-отчетлив със същата обща мощност подадена в мрежата. Вярно, гласовете няма да бъдат така естествени, но със сигурност ще са по-разбираеми особено на по-калпави абонатни високоговорители.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |