| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Детски макети за обучение по радиотехника  (Прочетена 8738 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Това е радиоконструктор руско производство.Преди две години го поръчах от Санкт-Петербург и докаран от един познат.
Вижда се че връзките между елементите се правят с "копчета за якета" или както там им се вика.
Този конструктор е среден модел,има и по големи.Засега малкия не е успял  да убие нищо макар че съдържа няколко микросхеми.
Идеятя за връзки без запояване е страхотна,може да се вземе на въоръжение.
Има и такъв конструктор да си сглобиш FM радио.


73!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #1 -: 13 Януари, 2017, 19:13:22 »
Даката търсеше подобно на FM.Дай линк да видим и другите модели :good:

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #2 -: 13 Януари, 2017, 21:54:00 »
Конструкторчето си е супер. Ще станат инженерчета тия русначета един ден.
Щото първата любов ръжда не хваща.

А пък преди това хиляди от най-добрите от всички области може да са спечелили и 20 дневни младежки лагери на държавни разноски в руския Артек на Черно море!
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #3 -: 13 Януари, 2017, 22:23:53 »
Не ми харесва, като изпълнение.  :(

Преди време имаше наши такива, два модела. Единият даже включваше ИС К155ЛА3. Позволяваше изграждането на мултивибратор и пр. Връзките се осъществяваха посредством кабели и пружинки.  :good:
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #4 -: 13 Януари, 2017, 23:37:42 »
При нас е залято с тиа конструктори от няколко години.
Ето тук например цяла сюрия:
http://homediyelectronics.com/constructionkits/electronicengineeringconstructionkitsforkidsandparents.php

Това маи е оригинала:
http://www.snapcircuits.net/

Това изглежда са им базовите модели:
http://www.snapcircuits.net/products/product_sub/base_models=OTY=/

Има ги и в амазон и по книжарниците (където още са останали), и в еБаи е пълно. Казват се Snap Circuits. Като гледам първия пост изглежда като директно руско копие :-)

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #5 -: 13 Януари, 2017, 23:42:54 »
Между другото преди няколко години бах на гости на едни съседи. Сина им имаше един от тия комплекти. Помогнах му да си пусне един от проектите. Беше радио приемник-предавател АМ - валки талки, и дже проработи  :D Та и това а включено в тях... а тук гледам и FM приемник :-)
http://www.robotshop.com/en/elenco-snap-circuits-mini-fm-radio.html?gclid=CjwKEAiAkuLDBRCRguCgvITww0YSJAAHrpf-IOLkPHtQSModxPQlbpxXY7g6NB4SjCao4g6_yYSzkBoCX0fw_wcB

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #6 -: 13 Януари, 2017, 23:49:23 »
Те тъй и тъй заорахме в комплектите за деца, ето тока друг популярен тип:
http://littlebits.cc/
Свързват се с магнити. Не можеш да ги свържеш погрешно колкото и да пробваш  :D

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #7 -: 14 Януари, 2017, 07:55:14 »
Колко типично за ерата, в която живеем. "винаги се свързват по правилния начин!" И какво научава едно дете така?? Не и как да мисли, не и как да се учи от грешките си. Аз съм за пружинките, въпреки че и с копчетата става. Или руския вариант с кубчетата. Не харесвам особенно и тези "блокчета", в които има много елементи. Ако е ИС - ОК, но "блок" усивател например - черните кутийки не учат на нищо, това е прийом от програмирането, който позволи на много млади хора да навлезат лесно в материята, но ако им отвориш един notepad и поискаш да решат даден програмен проблем са за никъде без библиотеките си.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #8 -: 14 Януари, 2017, 17:02:20 »
Колко типично за ерата, в която живеем. "винаги се свързват по правилния начин!" И какво научава едно дете така?? Не и как да мисли, не и как да се учи от грешките си. Аз съм за пружинките, въпреки че и с копчетата става. Или руския вариант с кубчетата. Не харесвам особенно и тези "блокчета", в които има много елементи. Ако е ИС - ОК, но "блок" усивател например - черните кутийки не учат на нищо, това е прийом от програмирането, който позволи на много млади хора да навлезат лесно в материята, но ако им отвориш един notepad и поискаш да решат даден програмен проблем са за никъде без библиотеките си.
Този комплект не е с магнити,можеш да вържеш както ти падне.Идеята е да се възбуди любопитството и желание да се научи хлапето как работи всичко това.
Първи подобен конструктор получих на 7 години без да разбирам дори  един елемент по схемата (два домофона с усилване на МП41).Гледах картинката и запоявах елементите по нея.Разбира се че нетръгна,но след това почнах да търся книжки по електроника и електротехника....това остана за цял живот,от любопитство и  хоби се превърна в професия.
73!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #9 -: 14 Януари, 2017, 17:36:58 »
Ами така е, млади сте, не помните соца, когато трябваше да сме нация техническа!  :D
ама тогава наистина имаше изобилие от комплекти по електроника, особено транзисторните комплекти (които си спомням). Първото ми сполучливо радио - Юность, после Звездочка, Електрон М, полския Яцек...

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #10 -: 14 Януари, 2017, 17:52:31 »
Ами така е, млади сте, не помните соца, когато трябваше да сме нация техническа!  :D
ама тогава наистина имаше изобилие от комплекти по електроника, особено транзисторните комплекти (които си спомням). Първото ми сполучливо радио - Юность, после Звездочка, Електрон М, полския Яцек...
... и "кефа" от навиването на феритното пръстенче  :crazy:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #11 -: 14 Януари, 2017, 19:46:32 »
оууу, "кефа"! верно, хаха!!! Бях забравил тая мизерия... Но после щастието си беше автентично!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #12 -: 14 Януари, 2017, 20:02:20 »
От към сегашни радиоконструктори поръчах този от китай(алиекспрес).
Само чипа го запоих сам а всичко останало хлапето.
Очаквано нетръгна от първия път.Наложи се да повъртим подстроичните конденсатори.
Сега пее,чак се къса,надува ми главата.Малки от кеф го е занесъл в училището да се похвали по труд и техника но неможаха да го отворят....нямаха малки отверки :))))))

73!

Неактивен LZ5PL

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #13 -: 30 Януари, 2017, 20:28:55 »
Първото ми сполучливо радио - Юность, после Звездочка, Електрон М, полския Яцек...
При мен беше в обратен ред - първо Яцек (без запояване !) - по някакво чудо проработи от раз, а дотогава не знаех и имената на елементите - и това ме закачи на кукичката за цял живот.
После Звездочка - подарък за гаджето, Електрон М, а Юность така и не можах да намеря.
Открих "Транзисторът ли ? Че то е много просто !" и другите от серията, а накрая учих лампите по "Късовълнови предаватели" на Хари Брауер.

Както винаги казвам - каквито и простотии да е имало едно време, имаше поне едно положително нещо: последователна държавна политика, в моя случай с техническата нация. А пък ако и Людмила Живкова беше решила да стане инженер вместо изкуствовед, това инженерите щяхме да сме на друго положение !  :D  А преди всичко бяхме млади, което е в основата на всякакви такива спомени  ;)
Истинското радио свети в тъмното.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Детски макети за обучение по радиотехника
« Отговор #14 -: 30 Януари, 2017, 20:49:16 »
полския Яцек...

Иване ако знаеш колко си мечтаех като хлапе да имам такова.То и сега нямам :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |