| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 225776 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Спират средните вълни
« -: 25 Септември, 2012, 19:40:44 »
Броени дни остават до спирането на 4 предавателя на средни вълни. Това са:

1. Варна 774 Khz
2. Стара Загора 873 Khz
3. София  963 Khz
4. Шумен 963 Khz

Бог да ги прости. Очаквам скоро някоя фирмичка да ги купи за по лев и да нареже апаратурата за скрап.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Спират средните вълни
« Отговор #1 -: 29 Октомври, 2012, 18:39:51 »
Засега ще продължат да излъчват радио Шумен, Варна и др. на Средни вълни до 1 януари 2013 г. и след това се очаква окончателно решение от ръководството. http://radioshumen.bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://radioshumen.bnr.bg/chui-oshte/aktualno/Pages/Za-doverieto-na-horata-i-otpadaneto-na-predavane-na-Radio-Shumen-na-sredni-vulni.aspx прослушайте слушателските отзиви по телефона

Може да казват, че излъчват и на УКВ, но друго си е да слушаш на Средни вълни и в мазата с един ВЕФ 206 без проблем, а какво да кажем за пенсионерите с някоя Селена. Значи, ако спрат Радио Шумен, тук в нашия район оставаме с частична бълг. реч на Средни вълни, заради емисиите на турски език по Хоризонт на Средни вълни. Много неприятно...  >:(

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #2 -: 01 Ноември, 2012, 09:47:57 »
За наше огромно съжаление, предавателите поетапно се спират не само в БГ, но и в цяла европа.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спират средните вълни
« Отговор #3 -: 10 Ноември, 2012, 14:09:50 »
В този бързо развиващ се свят на хората им е по-удобно да използват УКВ, защото там качеството е голямо и се покриват малки райони. Кажете ми кое е по-практично да има по един маломощещ УКВ предавател във всеки голям град или да има мощни СВ предаватели. В другите държави може да ги спират, но ги прибират по музейте, а тук ще отидат на скрапта. И после какво? Чудим се защо в политехническия музей няма нищо интересно!? :(

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #4 -: 13 Ноември, 2012, 13:51:29 »
Предавателя на Радио Стара Загора все още се държи, поне за сега работи и това ми харесва.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #5 -: 23 Ноември, 2012, 18:27:05 »
Варна 774 Khz няма да бъде спрян,тази истерия явно се подклажда от хора имащи интереса да се продават цифрови модули.приемници и т.н. Патят си само колегите Сандъкчий :) Щото "Развитата" и цъфнала Европа хабер си няма да си спира средновълновите и дълговълнови предаватели.Интереса клати феса "Мене ми дай Солунаската митница" казал Бай Ганьо :D
Който се съмнява и има някакви резерви относно написаното по горе да си направи труда да отвори линка по долу.SRD приемник който се намира в Холандия (която ни неще със всичка сила в Шенген)  :--- приемника е от 1 кхц до 30 мхц.Послушайте там как е наситен средновълновия и дълговълновия обхват и си правете сами изводите.Между другото Вакарел на 261 кхц понякога се чува доста добре.Приемника не е виртуален а съвсем реален и приема в реално време
Сопоко,пак ще си слушкаме любимите сандъци :drinks:
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
« Последна редакция: 23 Ноември, 2012, 18:52:27 от lz2xl »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #6 -: 23 Ноември, 2012, 19:31:54 »
Във Варна се чува местия предавател,Радио Шумен като работи и още един,не знам само дали е Пловдив или Стара Загора :)

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #7 -: 23 Ноември, 2012, 22:07:57 »
Предавателят на Радио Пловдив на СВ е изключен.

В Пловдив и в Пазарджик около мен има силни смущения и през деня на СВ по-голяма част от обхвата е зает с бръмчене. През деня на СВ се чува Радио Стара Загора, ТРТ, много слабо БНР и една  две румънски станции между смущенията.
Тенденцията у нас е да се ограничат предаванията на СВ.
В Англия има мрежи от синхронизирани предаватели на СВ с мощност под 1kW.
Може там да е бъдещето на СВ !?

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #8 -: 23 Ноември, 2012, 22:43:22 »
Предавателят на Радио Пловдив на СВ е изключен.

В Пловдив и в Пазарджик около мен има силни смущения и през деня на СВ по-голяма част от обхвата е зает с бръмчене.

От къде си колега ? При мен се чува Стара Загора сравнително добре, зависи от приемника. Хоризонт на 261Khz се чува и през деня и вечер, но понякога със смущения.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Спират средните вълни
« Отговор #9 -: 24 Ноември, 2012, 18:20:32 »
Последно аз хващах Варна, Шумен, Стара Загора и др.

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: Спират средните вълни
« Отговор #10 -: 24 Ноември, 2012, 22:24:52 »
Ама момчета , вземайте се в ръце и давайте УРУДКА да си храним колекциите със звук ! Виждането ми е че един реставриран приемник , изваден от мазето или тавана , накарал НЯКОЙ като нас да му дадат втори живот , ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва освен да лъщи , и да издава подобаващия звук . Така че молбата ми е да се подхване темата за предавателя за СВ , и да се доразвие до положение , който може да направи - а аз съм първият заявил . Представям си го така - с един радиоприемник хващам излъчване на УКВ - УРУДКАТА , взема сигнала от него , и излъчва в ограничен ефир , който ме задоволява - примерно двора или апартамента - и всичките ми сандъчета си свирукат - А ? Ако няма такава надежда ме осветлете за да не подхващам повече такова питане  :flag_of_truce:

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #11 -: 25 Ноември, 2012, 19:37:39 »
Винаги има надежда ! :)
В стила на форума по-интересно ще е предавателят да е лампов, но по-лесно е да се направи транзисторен, който да си променя честотата с кондензатор. Така предавателят може да се използва и за настройка на радиоприемници.
« Последна редакция: 02 Декември, 2012, 07:59:43 от Radio208 »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #12 -: 25 Ноември, 2012, 19:46:25 »
Аз съм си направил лампов предавател на средни вълни, сега е наред по-съвременен модел. За сега няма да казвам нищо повече освен това, че с колега от форума имаме приказка и той в момента работи по платката. Колегата Ориго има много задачи и се очаква да започне работа по платката едва лятото. А до тогава смятам да предавам ли предавам :)

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #13 -: 26 Ноември, 2012, 18:29:35 »
Аз искам схемата и ако може данни за бобината, от някое радио ли е свалена ? На каква честота работи и как се справя с хармониците ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #14 -: 26 Ноември, 2012, 19:11:11 »
Една шарманка и от мен :D


photo storage

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |