| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ПОКАНА: Посетете музея за историята на радиото в България !  (Прочетена 4212 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Здравейте колеги. Отдавна се канех но вчера ми се отдаде възможност да посетя до колкото съм запознат все още единствения по рода си музей за историята на радиото в България и при това този музей на радиото си е съвсем реален , а не виртуален.

ВХОД за колеги от форума  -  БЕЗПЛАТЕН !

 Моята  препоръка  е  ( защото уредника на музея -  г-жа Радославова , много приятен и топлолюбив човек  го заслужава ) aко можете  но не е estestweno задължително  да дарите малък  подарък но недейте да е само ВЕФ 206 или някоя радиоточка - вече имат. Примерно можете някое старо списание  "Радио и телевизия"  , стар микрофон или слушалки , портативно някое транзисторно радио или дори  грамофонна плоча.

Важното е , чe невероятно беше за мен като посрещане и преживяване , научих много нови неща които най-важното не бях и чувал. Но ще ги запазя за сега в тайна , след време  ще ги спомена   но оказва се , че много от световните епохални научни открития се осъществяват на няколко места по едно и също време , откривателите са независими един от друг и даже въобще не се познават.  Много интересни системи и носители на запис на звук ще видите , за които не сте и предполагали , че съществуват.  Задължително го посетете когато отидете в София независимо по каква причина - заслужава си.

Място : факултета по журналистика към СУ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" . Попитайте портиера на входа дали е отворено, той и ще Ви упъти.

Много лесно за откриване  , намира се вляво отсреща срещу централния вход на  храма "Александър Левски" , който е ходил като мен  на някакво честване  или събитие пред храма , няма начин де не е ходил в тази сграда да ползва тоалетна.  Но  когато съм влизал поради тази причина , въобще и не съм предполагал, че 2 етажа са ме делели от този единствен по рода си музей на радиото.  Ще Ви посрещне една много любезна и интелигентна госпожа - д-р Антоанета Радославова която изпълнява от 3 години длъжността уредник на музея . Тя ще Ви изложи може би както на мен много интересна лекция , която трае час и половина някъде и е достатъчна да ви зариби да станете колекционер на радио -апаратура  , ако не сте естествено вече . Но ако сте - тежко ви и горко защото ще видите много редки неща , които ще ви се прииска да имате и едва ли някъде другаде можете да ги откриете. И колекционерската ви страст ще се отключи да търсите по-усърдно особенно ако е малко позаспало хобито ви. :D

И така - приятно разглеждане !


ПП: Търсят "Бралт" на братя Алтимирски , нямат все още екземпляр . Готови са за размяна с
със повтарящи им се екземпляри на радиоапарати .
« Последна редакция: 05 Август, 2016, 00:19:58 от Ricarq »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Прекрасно, ще го посетя задължително! Обаче Рицарю имаш ли представа какво значи топлолюбив човек? Това е човек който обича да стои на топло, приятно му е да бъде топло в помещенията където стои. Сигурен съм че думата която искаш да използваш в случая е друга.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Дори и  така да е  :D ще останете много очаровани от любезността на г-жа Радославова , но по-важното е , че много нови неща за които смятах че имам добри познания научих от нея , а на темата за носителите на звукозапис направо тази жена ме смая и ако не ми ги и показа и на живо никога нямаше да повярвам , че е изобретено такова нещо. Но да не навлизам сега в подробности  , само ще спомена за хартиената перфолента за звукозапис и метална нишка вместо магнетофонна лента , която всеки би я помислил сигурно може би за тел за връзване но за разлика от другата на нея има записан звук . Също е интересено  за първия предавател за ефирно излъчване в България  на средни вълни  какво е използвано и от какво е конструиран и то от човек , който  въобще е нямал техническо образование. Много е интересен и начина , по който е  било оборудвано първото радиостудио  за ефирно излъчване  на Радио "София" , което е било първоначално частно  , което със заповед през 1936г. става държавно и почти целият персонал е подменен.
« Последна редакция: 05 Август, 2016, 10:44:22 от Ricarq »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Металната нишка е ясна от много години, обаче за перфолента със записан звук до сега не бях чувал. Интересно е да се види такова нещо обаче в действие а не само така като експонат.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Интересно! Сега ли чувате за музея?
Открит е на 25 ноември 2012 година и доста колеги от форума бяхме на откриването. Давам темата за случая. Има и филмче за откриването. Ако някой се познае да не се изненада!  :D

http://www.sandacite.bg/forum/viewtopic.php?f=12&t=356&hilit=%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9+%D0%BD%D0%B0+%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%BE

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Браво бе, колеги! Благодарение на Richard излиза, че болшинството от "сандъкчиите" не са на ясно за съществуването на този музей! Въпреки, че и bojitchko подсеща, че е ставало на въпрос при откриването му. Поне по реакциите до момента, така излиза. Може би е ревност, пренебрежение или не знам какво си, много от вас притежават по-богати колекции, но да се срещнеш с жива история на радиото и въобще на звуковата техника (не ми харесва "аудио") в България, си е истинско преживяване. И то най-вече на живите "динозаври" на българското радио (без извинение) г-жа Радославова и г-н Миленков! От тях може да научите много подробности, които не сте знаели или просто не сте им обръщали внимание. Дори да не сте от София (и аз не съм), намерете време, заслужава си!

 Слави Боев (не съм рекламен агент на музея!)
0888981645, 072365106

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Бях на откриването, а и няколко пъти след това. Изключително е интерсно да се слушат разказите на Захари Миленков, единият от уредниците. От него дори успях да си изпрося да направя едно кратко клипче, в деня на откриването  :hi: 


Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Имам БРАЛТ който бих желал да заменя с някакъв АДМИРАЛ -работещ , какъвто е и Бралта- ако ги устройва .

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Здравей, Георги, радвам се, че си успял да посетиш Музея на радиото. Когато ти ми се обади, аз бях на бригадна работа и нямаше как да прекъсна. Хората в музея са всеотдайни, начело с г-н Захари Миленков, който с невероятно желание и усърдие поддържа това място!
Наистина чудно  и странно ми е, че немалко хора от форума не са знаели за този музей.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
          Ето едно нещо, чието място е в музея. Намира се в компрекса на БАН, малко след бившия хотел "Плиска", София. За съжаление е окачено доста високо и това го е спасило до сега. Дали уредниците на музея ще могат да гоприберат?

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
И какво е това нещо?

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
         Високоговорители. Мисля, че са чужбински, най-вероятно-съветски.През 60-те години ги имаше на много обществени места.

Неактивен gotin108

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: СОФИЯ
Благодаря за информацията, не знаех за него. Не открих сайт на музея, имат само страница във фейсбук.  Там е посочено раб. време на музея - Вторник, четвъртък и събота - от 10 до 14 ч. - сряда и петък от 14 до 18 ч, но не и адреса, явно разчитат, че всички знаят къде се намира сградата от заглавната снимка. Хубаво е, че все още има такива ентусиасти !

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Ехо, супер, не знаех иаз за съществуването му. Ще ида да го видя непременно.
Приятелски Поздрав!
Иван

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |