| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Препоръчайте поялна сатнция  (Прочетена 7320 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Препоръчайте поялна сатнция
« -: 15 Февруари, 2013, 22:30:34 »
за 1 седмица при мене заминаха 2 поялника.... единия за 30лв Прозрачния на елеимекс- с регулация, Другия за 10 лв Син пистолет , пак на елимекс.

Горят винаги нагревателите , а не електрониката. Междувременно вкъщи изтряскаха  зловещо и 2 крушки с нажежаема жица...

Ясно е, че нещо мрежовото е шит...

Компа и телевизора не усетиха нищо, ама там съм през разделителен траф...

Та от понеделник назначавам един ТС180 за разделителен траф за поялника,

 Ама какъв поялник да си взема. Бях чул за едни БЪЛГАРСКО производство поялни станции с термо контрол, черни на цвят , ма не мога да се сетя името, че били мн добри итн...

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Препоръчайте поялна сатнция
« Отговор #1 -: 15 Февруари, 2013, 22:57:27 »
Споко и на мен ми изпляскаха 2 поялника за една вечер. Този прозрачния не е 30, а 20 лв и имат нагреватели по 4лв.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Препоръчайте поялна сатнция
« Отговор #2 -: 15 Февруари, 2013, 23:02:15 »
Направете си по един регулатор със симистор както е в обикновените поялни станции. Поялниците при 220 - 230 Волта си прегряват направо. Малко трябва да им се смъкне захранването, със симисторен регулатор може да им регулирате мощността много плавно и няма да ви горят.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Препоръчайте поялна сатнция
« Отговор #3 -: 20 Февруари, 2013, 08:47:47 »
Не помага, имам такъв регулатор, горят и след него.

Сложих разделителен траф  за поялника и  работата заспа. Ще докладвам след седмица тестване...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Препоръчайте поялна сатнция
« Отговор #4 -: 20 Февруари, 2013, 11:15:59 »
Има само една марка за която си струва да се говори - Велер,всичко останало е несериозно.
0878640251

близо до София

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Препоръчайте поялна сатнция
« Отговор #5 -: 20 Февруари, 2013, 11:45:43 »
м да... прав си
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Препоръчайте поялна сатнция
« Отговор #6 -: 20 Февруари, 2013, 12:34:04 »
Аз ползвам китайска станция ZD-937 от щайнбергер (Конрад): http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=7348 Много съм доволен - заслужава си парите. Керамичен нагревателен елемент с термодвойка и цифров регулатор на температурата с течнокристален дисплей. Човката е куха и се нахлузва върху нагревателния елемент което осигурява оптимален термоконтакт между него и човката, което прави изключително лесно запояването на едри детайли (разсейващи много топлина) с поялника (големи площи медно фолио на печатна платка например). Освен това се продават резервни човки, цели резервни поялници по 11 лв и резервни нагреватели. Това че ти горят поялниците се съмнявам да е от мрежовото напрежение, щом телевизора и компютъра не са сдали багажа значи ще е трудно да сдаде багажа един як реотан. Двете крушки с нажежаема жичка както си светеха ли заминаха или при палене? Едновременно ли стана това? Мерил ли си колко е мрежовото напрежение? Разделителен трансформатор не виждам с какво ще ти помогне освен ако си го свързал като леко понижаващ, тогава може и да оправя проблем с евентуално завишено мрежово. Но да чакаш сърцевината да се насити за да ти ограничи пренапреженията си е абсурд, сигурно ще го ограничи ама на 400 - 500 волта а това теб не ти помата. Ако наистина има проблеми с мрежовото единственото и наистина кардинално решение е да захранваш чувствителните консуматори през ферорезонансен Стабор 120 или 130. Жестоки стабилизатори са! Никакъв пик не може да мине през тях. За ниско мрежово също са чудесни, при номинален товар поддържат номинално изходно до около 170 волта мрежово, а при по-малък от номиналния товар, може да държат номинално изходно при входни напрежения до 140 волта. Но трябва да се има предвид че тези стабилизатори не са за постоянен режим на работа. Също така не е добре да работят на празен ход (макар че в следствие на мои изследвания не се показва никакво нарушение в номиналните работни параметри на елементите вътре при ПХ). Макар че на някои места се твърди че не са пригодни за импулсни захранвания, моите изследвания показват че тези стабилизатори се отразяват положително на импулсните захранвания, без да създават опасни режими на работа, като дори подобряват фактора на мощността. Все пак използването на такъв стабилизатор съвместно с импулсно захранване си е на твоя отговорност. Имат добрия навик да ограничават пикови пускови токове при включване на крушки с нажежаема жичка и др. както и неприятния навик да произвеждат високоволтови пикове при изключване на големи консуматори. Абсолютно недопустимо е да включваш консуматор с фазово регулиране на мощността (димер) на изхода на такъв стабилизатор освен ако нямаш включен и консуматор с чисто активен характер на товара и поне същата мощност. Аз лично съм си направил устройство за защита от пренапрежения в мрежата с която си пазя компютъра и аудиотехниката. http://radionet.com.ru/shem/shem371.html Прага на сработване съм настроил да бъде 250 волта. Бързодействието с използваното от мен реле е 5 милисекунди или 1/4 период на мрежовото напрежение. Работата е там че тук в Дружба тази защита не ми е сработила нито веднъж. Но на вилата където мрежата е висяща във въздуха сработва доста редовно. Например има гръмотевична буря, светне по-яка светкавица и защитата сработва. Съседа си пуска няква полираща машина за мозайка - защитата отново сработва. Абе добре си върши работата. Ако имаш желание мога да ти направя една такава имам разработена печатна платка и всичко, ще ти струва някъде около 15-тина лева че и по-малко, в момента не се сещам колко точно излизаше.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Препоръчайте поялна сатнция
« Отговор #7 -: 20 Февруари, 2013, 13:34:05 »
@ origo

PC и телевизора са ми зад разделителен траф, откак го сложих, нямам ядове с тях...

предложението ти за такава платка е добро.
« Последна редакция: 20 Февруари, 2013, 13:40:18 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |