| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за Powerbook-ци  (Прочетена 3691 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Съвет за Powerbook-ци
« -: 14 Март, 2013, 23:25:59 »
Имам 3-4 машинки в колекцията от най-първите модели 1992-1994 г.
За жалост, те се захранват с 7.5V, 2A, и попаднали в невежи ръце често стават жертва на захранвания от обикновени лаптопи с напрежение 15-21V.
Вчера ми подариха Apple Powerbook 170

който при включване на оригинално захранващо напрежение не реагираше другояче, освен с лека миризма на изгоряло.
Разглобих го и констатирах следното:

Разпоих овъгленият елемент /предполагаемо за сега диод/ и машинката запали /е, има някакви проблеми и с паметта, но тях ще ги мисля по-нататък/
Питането ми е, има ли смисъл да търся и запоявам диода или да си го сглобявам така?
И като производен на горния въпрос, от лятото ми се търкаляше и PowerBook 165 с още по-зловещо обгорели елементи
която нямах намерение и да се опитвам да поправя, щото си личеше, че е бая опечена.
Окрилен от успеха с гореописаният лаптоп, разпоих белязаните елементи /предполагаемо диод и кондензатор/ и тя също запали.
Та пак да питам, според вас да търся ли диод и кондензатор?

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за Powerbok-ци
« Отговор #1 -: 14 Март, 2013, 23:28:19 »
Диода вероятно е в захранването,свързан обратно против погрешно включване на поляритета.Добре е да ги има :)

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Съвет за Powerbook-ци
« Отговор #2 -: 15 Март, 2013, 22:24:04 »
На втората платка според означенията които са отбелязани май са кондензатори, това дето е праснало, а другото по-вдясно е резистор дето се е опекъл ... ама със каква стойност ....  :unknown:
 Май по - гадното е когато е многослойна платката и е опечен вътрешен проводник, тогава ходи го търси.
При скапан елемент пак има някакъв шанс, ама когато е нагоряло и опържено отвътре ...   :-[
Омраз!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Съвет за Powerbook-ци
« Отговор #3 -: 15 Март, 2013, 23:05:28 »
Лявото е диод, пише си D15, имам друг подобен модел и на него го видях.

 А това в дясно си е кондензатор, не се вижда добре на тази снимка, но му седи крайчеца със сивата лента за +

(качих малко по-близки снимки)
Лошото е, че и пистите са се опекли, но ги намерих къде излизат на другия край на платката.
То така или иначе тези лаптопи имат проблеми и с хардовете, а единият и с паметта, но пак е радост, че светнаха и имам база да ги ровя по-нататък.

« Последна редакция: 15 Март, 2013, 23:15:44 от gabo »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съвет за Powerbook-ци
« Отговор #4 -: 15 Март, 2013, 23:22:00 »
Обикновенно по тия платки ползват голям брой еднакви елемнти... по евтино излиза

Та като знаеш типа, гледаш околните и  взимаш такъв..

Тия платки са еднослойни и двустранни.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |