| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов живот за радиоапарат Христо Ботев и радиола Сакта  (Прочетена 872 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен jelev_k

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Привет, скоро попаднах на тези двата апарата - Христо Ботев и радиола Сакта и съживяването им ми стана интересно. Даже взех втора Сакта за части, а се оказа, че и тя проработи без много чудене :). Смених няколко кондензатора по захранващите вериги, профилактика на потенциометрите и няколко скъсани кабела и тръгна всичко.
Целта ми не е да ги колекционирам в оригиналния вид, а да се ползват в ежедневието като радиоапарат и Блутут връзка с телефон. Грамофоните и те проработиха, така че и като грамофон понякога ... На единия грамофон присадих нова доза, работи много добре. Другия е с оригиналната доза, но също трябва да направя нещо, защото игличката е супер затъпена и първите 2 песни на всяка плоча трудно ги свири без да перскача. Сактите се наложи да ги боядисам наново, не със шеллак, но все пак се освежиха приятно. За едната все още търся подходящ плат, че мишките са изяли голяма част ... Всъщност плат имам, но е без бродерия и не седи добре.

Благодаря за информацията във форума, има много интересни и полезни теми.

Много накратко - монтирал съм на двата радиоприемник платка FM и блутут приемник VHM 314, от Алиекспрес. Свързвам двете към грамофонните входове. ФМ приемника си мислех, че е с обикновен потенциометър, но се оказа, че е цифров, но горе-долу като изключих всички екстри си заприлича на обикновено аналогово радио. С ремъче и малко 3д принтирани части станциите се търсят, както при оригиналното радио. Оригиналната показалка за честотите също се движи, но нищо не показва. Хващат и някакви станции на СВ, КВ, ДВ, но не виждам никаква перспектива да слуша някой, някога тези вълни.

Имам няколко въпроса:
Понеже не съм виждал работещо подобно радио - лампата на лицевия панел зелена светлина ли има? Синята, която в момента излъчва екрана на радиоплатката малко ме дразни. Мога да сменя светодиода със зелен.

Просто съм махнал лампите, които няма да трябват. Това достатъчно ли е или трябва да изключа някои други елементи? Да не хаби излишно електричество или да нагрява някой резистор?

Засега не съм измислил как да превключва от Радио ФМ на Блутут връзка или грамофон за Сактата. Сложил съм по една банан клема, но не е удобно да бъркаш зад апарата, който си е шкаф ...не ми харесва. Искам да става с някой от превключвателите, но без да развалям тотално схемата ... някакви идеи?166975-0

Неактивен jelev_k

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
няколко снимки

Неактивен jelev_k

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
още една снимка. Не знам защо не мога да прикача всички.

Неактивен jelev_k

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
и друга

Неактивен jelev_k

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
https://

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Здравей,
да добре е станало. Относно въпросите ти:

"Понеже не съм виждал работещо подобно радио - лампата на лицевия панел зелена светлина ли има? Синята, която в момента излъчва екрана на радиоплатката малко ме дразни. Мога да сменя светодиода със зелен."

Да, зелена е светлината от "магическото око" както още се нарича индикаторната лампа


"Просто съм махнал лампите, които няма да трябват. Това достатъчно ли е или трябва да изключа някои други елементи? Да не хаби излишно електричество или да нагрява някой резистор?"

Няма нужда нищо друго да се маха/променя.

"Засега не съм измислил как да превключва от Радио ФМ на Блутут връзка или грамофон за Сактата. Сложил съм по една банан клема, но не е удобно да бъркаш зад апарата, който си е шкаф ...не ми харесва. Искам да става с някой от превключвателите, но без да развалям тотално схемата ... някакви идеи?166975-0"

Сакта-та има УКВ, което може да се преправи за съвременния стандарт, макар и да не покрива целия 88-108 мхз обхват. Може и да се сложи външен конвертор, който ще покрива половината от обхвата и няма да има нужда от вмешателство по УКВ модула. Не на последно място, дори нищо да не се променя/добавя, силните станции до коло 97 мхц може да се хващат по огледален канал съвсем прилично. По някаква причина моите Ригонди хващат някак си дори 106 мхц, не знам какъв е механизма, но на практика нямат нужда от пренастройка.

*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен jelev_k

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София

Сакта-та има УКВ, което може да се преправи за съвременния стандарт, макар и да не покрива целия 88-108 мхз обхват. Може и да се сложи външен конвертор, който ще покрива половината от обхвата и няма да има нужда от вмешателство по УКВ модула. Не на последно място, дори нищо да не се променя/добавя, силните станции до коло 97 мхц може да се хващат по огледален канал съвсем прилично. По някаква причина моите Ригонди хващат някак си дори 106 мхц, не знам какъв е механизма, но на практика нямат нужда от пренастройка.

Благодаря, четох по темата, но ми се струва много трудно за пренастройка. Иска си опит за да се направи, а моя е базов. Не хваща нищо УКВ блока. Може и да се позанимавам някой път с втората Сакта, която още седи непипана, защото ми е интересна темата. Но и на нея ще и сложа Блутут платка и пак трябва нещо да измисля да превключва елегантно. Примерно през ключовете за ДВ/КВ.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Странно, дали работи въобще УКВ-то? Ако се сложи антена би трябвало да хваща "нещо" макар и с лошо качество. Иначе ето едно конверторче, което работи задоволително за долната част на ФМ обхвата: http://kipa-bg.com/product/23578/ukv-konvertor-pristavka.html . За съжаление няма наличност, но може някой колега тука да има свободно.

ПП: напълно споделям идеята за премахването на синия цвят. Не мога да разбера манията по тази цигания всичко да ти боде очите с ярко синьо, даже и на колите почнаха таблата да ги правят синьо светещи. Научно е доказано, че за нощно осветление най-подходящите цветове са червения и донякъде зеления (понеже успокоява) но не и синия, който затруднява адаптацията на окото към тъмнината.
« Последна редакция: 13 Април, 2023, 11:53:14 от bxd »
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |