| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: добавяне на УКВ на ВЕФ 206  (Прочетена 14552 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #30 -: 09 Април, 2021, 10:14:31 »
Супер, колега!,
По принцип винаги ми е бил проблем как да съвместявам буртоните на старите радия за управление на приставките. Идеята с бутона за осветлението ми хареса много.
Приятелски Поздрав!
Иван

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #31 -: 10 Април, 2021, 13:58:32 »
... да чета честотата на хетеродина на Дълги Вълни с ардуиното и да променям FM честотата пропорционално в обхвата.
Имам няколко интересни за мен въпроса:
- модулчето FM-приемник с каква ИС е?
- колко е времето на опресняване към честотомера? 1 сек, по-малко?
- бипол. транзистор е буферен усилвател хетеродин-ДВ -> вход Arduino?

Неактивен Evgeniy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Габрово
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #32 -: 10 Април, 2021, 17:46:44 »
По ред на въпросите:
Модулчето трябваше да бъде с TEA5767, но вместо него китаеца ми изпрати с QN8006.
https://www.aliexpress.com/item/32871846994.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.32a84c4dYpIJYf
Заинатих се и му написах библиотека за това, което ми трябваше, базирана на data sheet. Може да се намери в github.

За четене на честотата използвам библиотеката <FreqCount.h>. Задал съм четене на честотата за 10 милисекунди. В момента , в който има резултат,проверявам дали приравнената към FM честотата е мръднала s повече от 0.04 Mhz и я променям. В примерите на библиотеката действително е 1 секунда, но работи и с 10 милисекунди, само порядъка е друг - по млко разряди в резултата.

Да, транзисторът е по схема на едностъпален усилвател, но ролята му е по скоро да формира правоъгълни импулси към входа на ардуиното, за да регистрира честотата.

А за бутона - всъщност първоначалната идея беше с ШИМ да управлявам подсведката да играе роля на индикатор на силата на сигнала, както е при МЕРИДИАН РП 302 например. Но накрая спечели автоматичното търсене на програми. Много добре се получава. За около секунда обхожда целия диапазон. Не винаги спира на дадена станция от първия път, но ги сменя, все едно са запаметени.


Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #33 -: 10 Април, 2021, 23:28:56 »
Добър вечер,
...ако съм разбрал добре си се отказал от пропорционално ръчно търсене на честота, а го правиш автоматично с тастера? Ако е така, какво използуваш за индикатор на приеманата честота - дисплей?
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Evgeniy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Габрово
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #34 -: 11 Април, 2021, 01:01:39 »
Добър вечер и от мен,

Не съм се отказал от пропорционално ръчно търсене на честота, то си работи. Просто чипа има два режима - автоматично търсене или настройка по зададена честота. Ако се натисне бутона минава в режим на автоматично търсене. Когато е на автоматично търсене, няма никакъв индикатор за намерената честота. Просто сменя възможните станции една по една.
В момента, в който честотата на хетеродина се промени с еквивалента на 0.05 Mhz от FM  се превключва обратно на пропорционална ръчна настройка и се връща на честотата според скалата.
Тази концепция ми осигурява минимално закъснение в актуализацията на честотата при въртене на копчето за настройка.

Отказах се от това осветлението да играе роля на индикатор на настройката (RSSI), защото няма как да разбера дали е натиснат бутона  или осетлението в момента свети.

Да добавя, че публикациите на veso74 за модула с TEA5767 в youtube и сайта много ми помогнаха в разбирането и написването на програмата и библиотеката, Благодарности.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #35 -: 11 Април, 2021, 07:42:24 »
Много съм заинтригуван от проекта.
Може ли да публикувате схемите на свързване

Неактивен Evgeniy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Габрово
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #36 -: 11 Април, 2021, 11:58:11 »
Да, ето схемата. При мен (модул QN8006) развързващия кондензатор към НЧУ си е на модула, но TEA5767 май няма и затова съм го сложил. Същото е и със свързването на пин 3 към маса (-5V). То е необходимо само, ако модула е TEA5767.
Масата на самия ВЕФ е плюса.
Уф, забравил съм двата подпиращи резистора po 6.2K на SDA и SCL (1 и 2 пин на модула) към +5V.
Сгрешил съм и захранването на модула + и - са обратно. Не знам как да изтрия тази грешна схема. Ще кача нова.
« Последна редакция: 11 Април, 2021, 12:08:53 от Evgeniy »

Неактивен Evgeniy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Габрово
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #37 -: 11 Април, 2021, 12:18:52 »
Ето правилната схема. Извинявам се, не бях чертал отдавна.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #38 -: 11 Април, 2021, 20:44:09 »
Това което сте написали че преминава през всички станции без да спира на тях, е реклама има я на всички съвременни радия. Не разбрах как се формират импулсите към процесора от хетеродина на дългите вълни. Колко броя са импулсите за цялата дължина на кордата. Това с автоматично търсене, можеше да го направите по друг начин. Слагате по една рид ампула във всеки ъгъл на кутията на Вефа. Едната превключва в плюс другата в минус на търсенето. И като минете отвън с магнитчето на минусовата или плюсовата ампула станциите се сменяват напред или назад.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Evgeniy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Габрово
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #39 -: 11 Април, 2021, 21:16:08 »
Не съм написал такова нещо. Само през някои станции преминава без да спира. Спира и след като стигне края на обхвата. При следващото натискане започва от 87.5 Mhz. обикновено на втория път спира и на станцията, която е прескочило.

Всъщност не се броят импулси, а се мери честотата на хетеродина. При мен е от 610 kHz до 895 kHz. Съответно 610 отговаря на 87.5Mhz, a 895 на 108Mhz. Времето за опреняване на честотомера е 10 милисекунди. Разбира се има още малко забавяне в обработката. Така, ако ардуиното регистрира промяна на честотата с около 300-350 Hz, което съответсва на 0,05MHz от FM променя съответно честотата. В идеалният случай би трябвало да прави корекция на честотат през 0,05MHz, което е и стъпката на модула, т.е 1025 "импулса" за цялата скала. Разбира се, ако се върти бързо, има прескачане.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #40 -: 11 Април, 2021, 21:58:43 »
Примерно има по-надежден вариант с преобразувател честота-напрежение и съответно варикапи.
               https://www.circuitstoday.com/frequency-to-voltage-converter-using-lm331

Неактивен Evgeniy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Габрово
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #41 -: 12 Април, 2021, 13:37:42 »
Да, този вариант е добър, ако приемника беше аналогов, но модулчето е изцяло цифрово. Така или иначе е необходим процесор да му казва какво да прави и честотомера работи доста прецизно и надеждно.

В схемата по- горе съм пропуснал рид контакта, който включва -9V към входа на 7905 и резистора, който заглушава основния звук от дългите вълни - 1К от -9V след рид контакта към емитера на Т6 ( за ВЕФ 206). Ако има някакъв интрес, ще кача пълната схема.

Неактивен libertando

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 13
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #42 -: 12 Април, 2021, 14:18:05 »
Да, този вариант е добър, ако приемника беше аналогов, но модулчето е изцяло цифрово. Така или иначе е необходим процесор да му казва какво да прави и честотомера работи доста прецизно и надеждно.

В схемата по- горе съм пропуснал рид контакта, който включва -9V към входа на 7905 и резистора, който заглушава основния звук от дългите вълни - 1К от -9V след рид контакта към емитера на Т6 ( за ВЕФ 206). Ако има някакъв интрес, ще кача пълната схема.

Благодаря и за това, което сте качили!
От много време се чудя как да доработя веф без да извършва промени по външния корпус и вашето решение ми допада най-много, за сега. Ще съм благодарен ако качите пълната схема.

Неактивен Evgeniy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Габрово
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #43 -: 12 Април, 2021, 20:24:07 »
Ето пълната схема. Качвам и Ардуино скеча с библиотеките. Програмата е за модул, базиран на QN8006, но може лесно да се преправи за друг със съответната библиотека.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: добавяне на УКВ на ВЕФ 206
« Отговор #44 -: 12 Април, 2021, 23:49:54 »
През този ли сериен порт влизате в процесора?  https://www.alo.bg/6767387                                                                                                     
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |