| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851  (Прочетена 26571 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« -: 19 Ноември, 2019, 17:07:36 »
Поради неудовлетвореност в управлението, оригиналният микроконтролер (89C52RC) на китайския генератор беше отпоен и на негово място свързах Arduino Pro Mini. Конструкцията работи с DDS AD9851, но е приложима и DDS AD9850 (с промени в кода). Може да се изпозлва китайски модул с AD, самоделен модул и др.

Функции:
- изходна честота: 1 .. 70 000 000 Hz (доколкото позволява AD)
- запомняне на последно използвана честота (запис в EEPROM 24C02)

бутони:
честота: UP / DOWN
регистър за работната честота: наляво / надясно

енкодер: честота нагоре / надолу
енкодер с натиснат бутон: преместване на регистъра наляво / надясно

Възможно е изпращане към нова честота по серийния порт, без опознавателни знаци: примерно за 7 MHz: 7000000, или 7m, 7M
Възможни символи: k, K - килохерци; m, M - мегагерци, без обработка на десетична точка.

Вариант с обработка на десетичната точка също е направен, но за този генератор не съм го приложил. (напр. 0.72m = 720 000 Hz)
Ако трябва, ще добавя в кода, но в друга версия ще е.

При желание може да се реализира АМ модулация. Добре е да има регулиране на ниво (но и нискоомен потенциометър би свършил работа в началото).

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #1 -: 19 Ноември, 2019, 20:24:31 »
Ха така!
Ето за какво си мисля: ГСС до 30МХц
1) Един 9851 за ядро, като е в следната конфигурация:
- Модулация с 2N7000, като се използва вътрешен генератор на 400хц, даващ определена дълбочина на модулацията, или външен вход (това мога да го прототипирам и изтествам). По този начин дълбоки модулации не се получават, но до към 80% може.
- Трансформатор на изхода, сумиращ двата противотактни клона в едно, който не само прави модулацията възможна, но и пенсионира рано четните хармоници.
2) Превключваеми филтърни групи по обхвати (аз ще ги проектирам, изтествам и прототипирам), мисля Кауер или елиптици. Работим на 200 ома, за да не губим напрежение.
3) Буфер с транзистор или с ENA, след което с операционен усилвател подходящ. В това стъпало ще регулираме нивото. Не смятам, че е нужно да въвеждаме регулация на офсета. (тази част ще я изпълня аз)
4) Някаква разумна реализация на АРУ/ALC, чрез която да регулираме нивото и да го подържаме, каквото го искаме. По този начин не само ще имаме точен по ниво генератор, но и може да въведем... (тук нямам още ясна идея, но мога да я изясня)
5) Малка група от превключваеми атенюатори (имам готово решение), които може да се управляват ръчно (предпочитам) или от процесора (ненужно усложнение според мен).
6) Дизайна на платката е от мен!
Смятам платката да е екранирана, за да не се налага да ползваме метална кутия и да се спрем на нещо бюджетно от пластмаса.

Останалото оставям в твои ръце! С какво ще управляваш, бутони, менюта, дисплеи - ти ще кажеш.
Е? Какво мислиш?
 8)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #2 -: 19 Ноември, 2019, 20:52:38 »
Вариант на автоматично регулиране с полеви транзистор към RSET е представен в NWT-7, както и в конструкция на VK5TM:
https://www.vk5tm.com/homebrew/dds/dds.php

В публикация на Мигел, PY2OHH има видео демострация на изходния сигнал в зависимост от честотата с и без верига за ALC.
Схемите са изпълнени с обикновени ел. компоненти.
https://www.emilio.com.mx/py2ohh/trx/alc4ad9850/alc4ad9850.html

С този си начален вариант реализирах основна функция: генератор, достигащ нужните честотни диапазони и по-сложен уред не ми е необходим.

Вариантите за допълнение са много и доп. възможности всеки може да моделира според необходимите потребности.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #3 -: 19 Ноември, 2019, 21:08:17 »
Разбирам, че не ти е необходим, просто виждам, че си ок с програмирането и ти предлагам заедно да направим един модерен вариант на ГСС за всички останали.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #4 -: 19 Ноември, 2019, 21:38:47 »
Конструкцията е невъзможно да е универсална.

При това, че могат да се предложат много варианти, почти винаги се оказва, че нещо не достига (като параметри или напр. желана функция).

Изградена с много компоненти (част от тях: специализирани) често се оказва, че повторението 1:1 е невъзможно (а и не вярвам, че е необходимо за повечето колеги 1:1 повторение).

Затова и предложих начин на реализация на основната част: генератор с програмируема честота. Може всеки да си допълни каквото му е необходимо за себе си. Кодът е споделен.
---
За допълние например: с цената си на по-малко от две кафета (за модулче), модулиращия генератор бих го изпълнил отново с DDS: AD9833.
Параметрите по ниска честота са, мисля, повече от добри (х-ката по-долу: измерено с вътешната зв. карта). Свободни изводи Arduino няма, но лесно могат да се обединят (с разделение на управлението по време).

 

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #5 -: 19 Ноември, 2019, 21:49:40 »
9833 не се модулира. сума народ е правил опити с 9834, все с лоши резултати, въпреки че аналог претендират че може. Възможно е и всички да бъркат някъде. 9851 е ОК за целта и го има масово, и не е скъп.
Ами моята идея е еквивалент на ГСС да се направи, финализирано устройство, лесно за повторение и с разработен фърмуер и платка. Повечето колеги няма да се справят да си добавят функции и т.н., и за това предлагам нещо, което да отговаря на изброеното по-горе от мен. Това би бил еквивалент на повечето ГСС на лампи, които ползват повечето колеги тук за настройка на радиоапарати на ДВ/СВ и КВ.
Готов съм да поема разходи за компоненти, платка, кутия, ако трябва и някакво ардуино ще взема подходящо за целта.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #6 -: 19 Ноември, 2019, 21:52:26 »
ТОВА от китайците дали няма да върши работа? Не искам да ви развлям проектите, просто питам дали става.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #7 -: 19 Ноември, 2019, 22:01:57 »
Сигурно, поне по твърдения ще стане някак. Но бих искал да закача един такъв за спектрален анализатор през 30дБ атенюатор и да го поизпотя, че да му видим наистина възможностите. Иначе хармоничния състав не е ОК за приемни занимания и ще му трябва външен филтър. За това и искам да си направим наша версия. Този какво ли не може, има тон електроника и кой знае какво излъчва тая кутия и тоя екран. А като функции е просто прекален за повечето хора.
Представям си модерна версия на това:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=5244.0;attach=21739;image
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #8 -: 19 Ноември, 2019, 22:05:01 »
AD9833 не искам да се модулира, а да вади НЧ изходен сигнал за към външен АМ модулатор, където високата честота е от AD9851, а ниската: от AD9833. А AD9850/51 поскъпнаха.

Да, ГСС е полезно устройство. Защо да не си го сглобим :).
---
Yassen, да, генераторът би свършил работа за този, който си купува устройствата.
(При мен е: като ще е самоделно, самоделно да е всичко :). Иначе дори от радиоприемник (мисля) нямам нужда.)
---
Fs adj извод е наличен и в AD9832/AD9834/AD9835/AD9838. Би трябвало да е възможно директно да се модулира там.
Full-Scale Adjust Control. A resistor (RSET) is connected between this pin and AGND. This determines the magnitude of the full-scale DAC current.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2019, 22:13:31 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #9 -: 19 Ноември, 2019, 22:16:56 »
ТОВА от китайците дали няма да върши работа? Не искам да ви развлям проектите, просто питам дали става.

Гледай това...


Има сериозни проблеми със захранването.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #10 -: 19 Ноември, 2019, 22:26:54 »
Да, ГСС е полезно устройство. Защо да не си го сглобим :).
А така! :)
Я виж тук... модулация с външен миксер. Колко ли струва миксера... A - $17.95. Не е зле за тази линейност и динамичен обхват!
https://www.minicircuits.com/pdfs/TUF-3HSM+.pdf
124267-0

AD9833 не искам да се модулира, а да вади НЧ изходен сигнал за към външен АМ модулатор, където високата честота е от AD9851, а ниската: от AD9833.

А защо? ГСС обикновенно ползват една модулационна честота, обикновено 400Хц. С един ОУ ще стане прекрасно генераторче. Иначе две управления, два ДДС-а...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #11 -: 19 Ноември, 2019, 22:39:07 »
Я виж тук... Колко ли струва миксера...  A - $17.95
Няма нужда от такива :), SAM-2 са налични. А със самоделния смесител с 4 диода 1N4148 до 30 MHz ... ако откриеш разлика ... :)
А и схемата прави DSB, липсва носещата.
... обикновено 400Хц ...
Ще ми се да управлявам (и то цифрово) и честотата на модулиращата.

Двете управления не са сложни, с едно Arduino. AD9833 е също лесно управляема. "Цифрово" е по-лесно: зареждаш данни: устройството работи. Винаги. Без никакви настройки (освен основните).
« Последна редакция: 19 Ноември, 2019, 22:49:32 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #12 -: 19 Ноември, 2019, 22:52:44 »
SAM-2 са от 1МХц нагоре и не ги произвеждат вече те, само по поръчка. Иначе пак са тяхни. Да, има и по-евтини, но на този характеристиките са бижу.
А и схемата прави DSB, липсва носещата.
Оу, верно бе...
А защо искаш да управляваш честотата на модулацията в един ГСС?
Измислих как да направим железно ALC! Нека да го дообмисля и ще предложа решение.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #13 -: 19 Ноември, 2019, 23:03:00 »
... А защо искаш да управляваш честотата на модулацията в един ГСС? ...
Не съм се замислял, вероятно защото не търпя ограничения :). По-универсално е. На същата цена е колкото добър ОУ (две кафета :) ), без температурни дрейфове (при нормален четириизводен опорен генератор, дори свален от компютърни платки), без предварителен подбор на еднакви компоненти в Т-моста и др., като му пратиш честотата: той е там и си стои там ...

На всичкото отгоре AD9833 е функционален генератор с правоъгълно, триъгълно и синусоидално изходно напрежение.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #14 -: 20 Ноември, 2019, 08:57:39 »
Така е, прав си. Но и за него ще трябва филтър, защото колкото и да сме надолу по честота, DDS-ите си имат утечка на часовника в изхода, както и някакви хармоници. Но пък там може и с RC групи да се минe, да кажем от втори ред. Освен това за модулация на 9851 ти трябват няколко волта, а 9833 вади миливолти, което пак ни докарва до ОУ. И накрая ще се докараме до това пак, което като му добавим осцилатора не съм убеден, че ще излезе колкото две кафета:

124274-0

Идеята ми е да минимизираме схемата до ниво, което да отговаря на изискванията, но не повече. Ако искаш с теб може да направим 2 варинта - един базов и един в стил "пълна сила" след първия. Ще ти направя платка за него на базата на базовата...  :writer:
Преди време си правих морзилка и си търсих осцилатор с чист сигнал. Отне ми известно време да го издиря, но ето го:
http://www.k4icy.com/weekend_radio_3tr-audio-amp.html
Ктао махнем всичко в дясно от C4/R4, остава едно еднотранзисторно звено да добавим след него за буфер/усилвател и на цената на 1/8 от едно кафе  ;)  ще получим модулационния източник. И тъй като 2N7000, който ползваме за модулационен за 9851 е високоомен по гейт и няма да товари този генератор, когато е пусната вътрешната модулация, на буксата за външна модулация ще излиза това аудио, което ще може да се ползва за проби на НЧУ.  8) А никой не ни спира да изведем един потенциометър на предния панел за честотата на този генератор!
« Последна редакция: 20 Ноември, 2019, 09:22:56 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
29 Отговора
12918 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2014, 15:53:17
от ahedproductions
0 Отговора
414 Прегледи
Последна публикация 10 Март, 2023, 10:49:30
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |