| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851  (Прочетена 26578 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #180 -: 18 Декември, 2019, 11:35:39 »
... как точно си представяте че ще работи ...
Никак, работната точка напр. до макс. 100% AM е само една. По-нагоре/надолу следва ограничение от едната или другата страна. В най-добрия случай разчитаме на малко изменение от системата на АРУ (чипът е широколентов и се очаква да не се изменя толкова нивото с честотата) и от друга страна - ниска 10-30% АМ модулация. Но за музика/говор като АМ-микропредавател е неизпълнимо - или пълно АРУ, или плитка модулация. Затова и продължавам да напомням за възможността за външен АМ-модулаторен модул, а АРУ-корекцията на нивото с честотата да си остане към RSET на AD9850/51 или FS ADJ на AD9834.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #181 -: 18 Декември, 2019, 14:47:37 »
Защо зададох въпроса...
Без значение колко е дълбока модулацията, ако сигналът от АРУ и модулиращият просто се сумират, с каквито и да е коефициенти, при постоянен модулиращ сигнал, промяната на сигнала от АРУ неизбежно ще води до промяна в нивото на модулацията. За да работи правилно системата е нужно сигналите де се умножават, а не да се сумират. Тогава ще е възможно регулиране на усилването без промяна на формата на сигнала, без значение колко е дълбока модулацията.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #182 -: 18 Декември, 2019, 15:14:38 »
АРУ ще се използва само при немодулиран сигнал, разбира се, когато ни трябва определено изходно ниво и особенно с атенюаторите. Обаче с модулация трябва да се спре, наистина! Буквално преди един час зяпах схемата и ме огря и мен, че без да се спира тоя контрол няма да има модулация. Но това е лесно - едно ключе между R18 и входа на 3-тия ОУ. Така ще си има и носеща, и модулация. Ще го помисля още малко.
Първите реленца ще пристигнат на 14 април 2020, а вторите не са по-евтини и са пълен еквивалент на тези, които съм избрал. Разглобявал съм и Аксиком.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #183 -: 19 Декември, 2019, 11:08:44 »
Айде, версия 0.3, коригирани грешки, добавена линеаризация на модулатора и превключвател за спиране на АРУ при модулация.
Още нещо да съм омазал?
 :D
125261-0

* GSS.pdf (1174.1 kB - свалено 83 пъти.)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #184 -: 03 Януари, 2020, 17:07:37 »
Поръчах контролера и диспея, чакаме ги от Чайна. Сигурно месец ще мине. Бавно работя по платката, голяма врътня е. По някое време ще нарисувам и схемата на захранващия блок. Колегата вече поборва софтера по малко и чака да му налепя цифровата част.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #185 -: 04 Януари, 2020, 12:33:59 »
По въпроса за кутията, имаш ли нещо предвид например?
https://www.google.com/search?q=ABS+Plastic+Box+Electronic+Junction&rlz=1C1AOHY_bgBG735BG735&sxsrf=ACYBGNQsMYn_eo-mGJmANOtNYyKTAt8Pbw:1578134151789&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi00Zns3-nmAhUjxaYKHQ0UD4gQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1280&bih=709
Конекторите директно на платката ли ще ги запояваш, или ще бъдат изнесени външно?
Понеже сега разработваш платката, има няколко варианта за разположение.
Колегата ти, как е реализирал управлението, с енкодер да се преминава по менюто, или с бутони, или комбинирано?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #186 -: 05 Януари, 2020, 14:24:38 »
Здравей!
Нещо много зает уикенда...
Кутията трябва да е пластмасова, заради цената. Но на самата платка ще има екранировка на важните секции. Конекторите ще са запоени на платката, edge тип. Още го мисля точно как да стане, като имам някакви ясни идеи ще ги изложа за обсъждане.
Съвсем ориентировъчно ще е такъв типаж за сега:
125993-0
Управлението е без никакви менюта! Има само 4 бутона, два за местене на курсора за честотата и два за смяна на нивото на атенюация. Друго няма нужда, а и друго процесора не управлява. Нива и някои превключвания - потенциометри и ключета. Максимална простота.
 :drinks: :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #187 -: 22 Януари, 2020, 10:12:09 »
Привет сандъкчии!
Пускам ви една картинка да ви дразня... 8)

126566-0

До тук е положено и опроводено всичко от аналоговата схема. В празното пространство ще положа нискошумящите стабилизатори и развързващи вериги, както и процесора. Разбира се, това не е крайния размер на платката, просто съм си опънал едно огромно поле да ми е лесна работата. Моя колега, който ще пише сорс кода, в същност ми даде редица добри идеи за платката, за което съм му благодарен. Ще ви държа в течение!
 :hi: :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #188 -: 23 Януари, 2020, 15:33:22 »
Привет сандъкчии!
Платката вече има положено и опроводено цялото захранване с нискошумящи стабилизатори. За любителите експортирах 2 PDF 3D файла - един без граундплейн, за да се виждат всички писти ясно, и един с граундплейн, да се види как ще изглежда наистина., за да може да си огледате от всички страни платката и да си врете носовете между частите. Ако Акробат ви се оплаче, че 3D режима е спрян, кажете му да се доверява винаги на документа от опциите. Между другото, не гледайте белия печат - няма да го има. Не мога да го спра в 3D режим, или може, но не ми се рови в опциите.
В празните пространства скоро ще се появи цифровата част.
 :hi:

126714-0

126716-1

* GSS3DNGP.pdf (10430.2 kB - свалено 94 пъти.)* GSS3DNGP.pdf (10430.2 kB - свалено 86 пъти.)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #189 -: 23 Януари, 2020, 17:10:22 »
Извинете, качил съм два пъти файла без граундплейна.
Ето го и другия:
* GSS3DGP.pdf (9143.04 kB - свалено 97 пъти.)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #190 -: 24 Януари, 2020, 16:50:24 »
126782-0

Това е крайния вариант преди процесорната част. За сега чакаме от Китай неща, а и колегата в момента е зает твърде много. За сега - на трупчета, като дойдат чаркове ще продължа платката, че китайците са малко неясни с размерите на продуктите си...
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #191 -: 24 Януари, 2020, 17:44:29 »
Не слагай multilayer кондензатори в НЧ генератор, дори C0G (NP0) да са. Пиезо-ефектите им са ужасни.
Някакви полиестерни, полиетиленови или др. film-кондензатори да са най-добре, независимо от размера си.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #192 -: 24 Януари, 2020, 21:35:13 »
Да, и аз бая почетох по темата. Обаче при NP0 ефектите са минимални, освен това това е един генератор на единична честота и няма да работим с хармонично богатство. Температурната стабилност също е желана в нашия случай. Ще пробвам така, ще направя изпитания с вибрация/удар по платката по време на работа на генератора и ако наистина има проблеми, ще ги сменя с други подходящи. Ще използвам записващ осцилоскоп и записващ аудио спектроанализатор.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #193 -: 15 Септември, 2020, 13:41:40 »
Да поизтупаме праха от темата ...

Наскоро се заиграх за пореден път с FM-приемниче с МЧУ + ЧД на ИС CA3089. За някаква насока в изходните си резултати (освен безкрайните положителни емоции по сглобяването и приемания ефир) отново се върнах на темата за необходимостта от лаборатнорен генератор (в случая: в обхвата 88-108 MHz, който липсва на работната ми маса).

Сл. постановка беше свързана набързо:
ген. 1 kHz (AD9834 модул) -> FM мод. 105,4 MHz (KT0803 модул) -> ефир (TX-RX на 20 см на раб. маса) -> приемник с CA3089 -> комп. звукова карта.

За моя изненада "най-кривящото" по нискочестотен сигнал в случая се оказа ЧД на приемника (който исках да подстроя "по апаратура"), т.е. насвързаните модули предаваха добре сигнала един към друг.

При "първо пускане" (по схема из спр. данни на ИС) КНИ беше ок 1,1% (настроен ЧД "на слух" напр. най-силен сигнал във високоговорителя). След внимателна подстройка на бобината на ЧД и паралелния резистор се получиха данните по-долу. Т.е. експериментът си заслужаваше.

Въпросът ми е: някой може ли да повтори измерването с напр. готови FM-трансмитерчета, напр. за автомобили и да сподели същите резултати? С входен сигнал 1 kHz, напр.: чист синус от звуковата карта? Не, че за измервателни цели не е възможно да се съберат и специализирани ИС/модули, но като че ли ми се ще да експериментирам и с готови устройства. Готовия FM-transmitter (ниско, средно качество) колко добре предава сигналите?

за бъдещи експерименти: да сравня изходния сигнал на няколко МЧУ + ЧД ИС (използвани в бл. минало), както и няколко FM-модулчета - цели приемници (без/с управляващата им част) при едни и същи входни сигнали/условия.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #194 -: 15 Септември, 2020, 18:41:22 »
Ъпдейт по темата и от мен:
За съжаление нямам програмист...отново. Смених работата, онзи човек тотално ме е зарязал и не му се занимава. Ако се намери някой да програмира управлението - готов съм да продължа с цифровата част и до завършване на проекта.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
29 Отговора
12921 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2014, 15:53:17
от ahedproductions
0 Отговора
414 Прегледи
Последна публикация 10 Март, 2023, 10:49:30
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |