| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Елка 6521 схема  (Прочетена 11406 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #15 -: 02 Август, 2018, 20:51:07 »
Схема трябва да търсиш при човек, който е наследил имуществото на "Канцеларски машини" и не я е предал за вторични. Знам кой е за Враца, но познвайки човека, едва ли да я пази. Това бяха едни хелиографски жълтеникави огроми хартии, на които връзките се проследяваха с линия. Всъщност, обективно схема не ти е нужна, защото цялата ЕЛКА е изградена на германиеви транзистори, които са обединени в регистрови модули. С други думи, многократно поавтарящи се блокове. По спомени, бил съм десетгодишен, когато съм зяпал как се ремонтират, даваха фира един или няколко транзистора. От един изгорял транзистор машината не спира, но прави глупости. Което си беше проблем, защото трябваше да я следиш какво смята.

Безумие на социализЪма, ако ме питат, но такива бяха времената.

П.П. ЛамБите й светят готино....
73 de LZ2VL

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #16 -: 02 Август, 2018, 21:02:15 »
Безумие на социализЪма, ако ме питат, но такива бяха времената.
Безумие на времената ;) ENIAC и Colossus са същите Безумия, но са си заслужили мястото в историята, както си я заслужава и "Елка 6521". Както и аз казах свалянето на схемата и вероятно по добро решение. Като се свали един триггер, от там може да се почне сваляне по съб-блокове и схемата за "нула време" ще е готова а и доста по добра и по лесна за използване и разбиране от оригиналния лабиринт. А и ако се поства прогреса в Hackaday ще я направи много популярна по мое мнение :) . Като гледам по снимките ползва и магнитна памет та бая народ ще и се кефи по света! :)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #17 -: 02 Август, 2018, 21:15:28 »
Всички такива ЕЛКИ ползваха магнитна памет. Една от платките е с ферити с голямо мю и по три проводника през тях. Четеш, пишеш, триещ. Покрито с плексиглас, което беше "ебаси" за времето си.

Детството ми е минало между такива "калкулатори" на един въртящ се стол. Бях палав и се нуждаех от допълнително надзираване. И понеже скуката побеждаваше, то вниквах в случващото се около мен. От тогава ми остана навик да питам за всичко и да изисквам обосновани обяснения на фактите които наблюдавам.

А другите ритаха топка...
73 de LZ2VL

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #18 -: 02 Август, 2018, 21:31:13 »
Отварял съм такава елка много отдавна,помня че беше на германиеви транзистори sft 307,sft308 мисля че бяха.Много вероятно някой от тях да е загинал или деградирал.А ако ти е нужна схемата за колекция това е друго нещо.Ако ти трябват такива транзистори за ремонта мога да ти подаря.

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #19 -: 02 Август, 2018, 21:32:42 »
Всички такива ЕЛКИ ползваха магнитна памет. Една от платките е с ферити с голямо мю и по три проводника през тях. Четеш, пишеш, триещ. Покрито с плексиглас, което беше "ебаси" за времето си.

Детството ми е минало между такива "калкулатори" на един въртящ се стол. Бях палав и се нуждаех от допълнително надзираване. И понеже скуката побеждаваше, то вниквах в случващото се около мен. От тогава ми остана навик да питам за всичко и да изисквам обосновани обяснения на фактите които наблюдавам.

А другите ритаха топка...
Супер, супер :-) Ако този проект се започне в Hackaday, ще е добре да се включиш, и да помагаш с възстановяването на схемата по памет. Та значи GRIDLIC може да мери и да чертае тригерите и прочие, а пък ти можеш да помагаш с обяснения кое как би трябвало да се свързва и пр. А пък аз и други хора дето поназнаиваме нещо от цифрова електроника ще се пробваме до помагаме със връзките между блоковете и прочие. Мисля си че една такава ЕЛКА би трябвало да присъства и в компютърният музеи в Сан Хосе . Щото това си е жива история на изчислителната техника, и е повече от гениална за времето си! Има и доста хора по света дето обичат магнито феритни памети та и те ще помагат :)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #20 -: 02 Август, 2018, 21:39:51 »
Човек, бил съм на десет години. Спомените ми не са от позитивно естество. Полезно да, но в други аспекти, едва ли. Виж, като казах, че ще съм послушен и да ме запишат на "радиоклуб", нещата за мен се отприщиха. Какички, състезания, лагер-школи. Рахат. А то елки, антени за сръбска телевизия, конвертори за дециметров обхват. Скука. Като си млад навилзаш в тематиката много бързо и натам е точно скука.
73 de LZ2VL

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #21 -: 02 Август, 2018, 21:45:13 »
Правени са в Силистра,и не мога да повярвам че всичко е унищожено.Няма ли някой от Силистра в форума да помогне със схема.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #22 -: 02 Август, 2018, 22:01:17 »
Уважаеми Г-н Митов не ми е необходимо обяснение. Както писах на първа страница през 2016г. През 90г. посетих завод "Електроника" и там успях да ксерокопирам 98стр. от стотици страници производственна документация на ЕЛКА 6521. Тук качвам една от страниците  макар с много лошо качеството. С времето страниците са побелели. Както пише тези схеми се повтарят многократно в общата схема на калкулатора. 
« Последна редакция: 02 Август, 2018, 22:18:24 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #23 -: 02 Август, 2018, 22:09:04 »
През 90г. посетих завод "Електроника" и там успях да ксерокопирам 98стр. от стотици страници производственна документация на ЕЛКА 6521. Тук качвам една от страниците макар с много лошо качеството. С времето страниците са побелели. Както пише тези схеми се повтарят многократно в общата схема на калкулатора.
Няма да е лошо да се добавят в библиотеката на форума ;-)

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #24 -: 02 Август, 2018, 22:27:12 »
Не мога да си намеря драйвери за скенера. Мисля че ако се сканират качеството ще бъде много по добро. Имам някакво фотоапаратче 5 мегапиксела, и с него снимам.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #25 -: 02 Август, 2018, 22:31:19 »
Този калкулатор в никакъв случай не е безумие! За кои времена става дума? Не помня в соц. лагера, по това време, някой да е правил компактна изчислителна техника. Да не говорим възможностите му - 16 разряда, плаваща запетая, 3 регистъра памет, някои от които можеха да съхраняват междинни резултаи... А по това време в университетите още се смяташе с логаритмична линийка! Това си беше истински scientific calculator.  :)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #26 -: 02 Август, 2018, 22:48:55 »
Ресурсът отделен за проектирането, въвеждането в производство, самото производство и поддръжката на техниката бяха безумие. Краварници трябваше да се строят и да се засилва ролята на селото в бита и ежедневието. Не оспорвам научната му стойност, но повсеместното му въвеждане за сметка на качеството на живот на ползващите го... Безумие!

То и на мен ще ми е секси да си направя ТОКАМАК за сметка на населението, но е добре, че времената, които ми даваха такава възможност, отминаха.
73 de LZ2VL

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #27 -: 02 Август, 2018, 23:11:04 »
За 1965г. става въпрос. Проектанско бюро на завод "Електроника" София. Наскоро почина един от главните проектанти на Елка 6521. Интересното е че е Жена.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Jimmy98

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Sofia, Plovdiv
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #28 -: 06 Август, 2018, 19:45:38 »
Браво на съфорумците, които могат и реставрират стари уреди. Аз, когато започнах треда, бях намерил една 6521 в прилично лош вид. После някак късметът се усмихна и се сдобих с още 2, в много добро състояние. Разбира се, за правилно смятане не може да става дума, но лампи светят. Все си мисля, че някой ден усилията могат да бъдат обединени в името на някакъв по-сериозен проект. Аз за съжаление от електроника не разбирам :( Адмирация на останалите
Поздрави Д.

Неактивен dany_iv

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #29 -: 24 Април, 2019, 14:53:25 »
Здравейте,

Пиша тук, за да не отварям нова тема.
Някой знае ли каква е разликата между Елка6521 и Елка21А?

http://www.calcuseum.com/scrapbook/BONUS/60549/1.htm

http://www.calcuseum.com/scrapbook/BONUS/71842/1.htm

Поздрави.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
Елка-6521

Започната от GeoK Продавам

0 Отговора
1537 Прегледи
Последна публикация 24 Май, 2016, 21:06:33
от GeoK
6 Отговора
2073 Прегледи
Последна публикация 30 Декември, 2016, 18:04:06
от BatKoce
1 Отговора
1690 Прегледи
Последна публикация 20 Април, 2017, 21:12:09
от universum
1 Отговора
1636 Прегледи
Последна публикация 29 Декември, 2017, 10:06:19
от mix60
1 Отговора
689 Прегледи
Последна публикация 21 Юни, 2023, 11:02:30
от NKK

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |