| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: подбор комплементарни транзистори  (Прочетена 4292 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
подбор комплементарни транзистори
« -: 29 Декември, 2016, 23:51:07 »
Колеги имам дилема относно подбор комплементарни транзистори за ремонт на НЧ усилвател.
Оригиналните са 2SC1986C - 2SA771 и са изгорели.
Мушнах в гугъл едно търсене на субститютери - излезе ми BD243C и BD244C, ама в елимекс имат само едните.
Иначе имам по 10 на бройки от
2SC2908
MJ15015
MJE15033

бихте ли помогнали с намирането на комплементарни , какви да търся, примерно в елимекс има MJE15032G той става ли за к.дв. на MJE15033 !? Притеснява ме буквата "G"
, а за другите къде мога да намеря инфо кои стават за комбиниране като pnp-npn двойка :(
Изобщо има ли някъде информация кои транзистори са подходящи за комплементарни двойки

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #1 -: 30 Декември, 2016, 12:15:33 »
От това по-ясно??? И за G-то пише!!!
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/MJE15032-D.PDF

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #2 -: 30 Декември, 2016, 15:14:13 »
За какъв усилвател става дума? Транзисторите BD243C и BD244C ги има във Фарнел - Англия. Комет електроникс ги доставя от Фарнел. Читави са, производство на FAIRCHILD няма да са китайски ментаци от елимекс.
https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/1496196/
https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/1800874/
Тези транзистори са комплементарна двойка MJE15032 и MJE15033 за по голямо напрежение са - 250V.
Усилвателя Sony TA F4A е с точно тези транзистори, 2SC1986 и 2SA771. Заменят ги с BD243C и BD244C. Препоръчително е когато търсиш комплементарни двойки, да бъдат от един производител, с еднакви вътрешни параметри.
« Последна редакция: 30 Декември, 2016, 15:43:01 от didov »

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #3 -: 30 Декември, 2016, 21:40:57 »
Да , става въпрос за Sony TA F4A
от фарнел не съм поръчвал, нещо ми звучат странно - идентификатори ми искат , пароли , от Англия ги докарват за два дни , не вярвам за две двойки транзистори да се засилят от Англия да ми ги докарат на цена по 2 лв.
Относно комплементарна двойка MJE15032 и MJE15033 има ги в наличност в елимекс, не разбирам защо  това че са за по голямо напрежение е проблем.
А дали някой има информация кои са комплементарните двойки на
2SC2908
MJ15015
« Последна редакция: 30 Декември, 2016, 21:46:28 от santera »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #4 -: 31 Декември, 2016, 09:43:57 »
Тези транзистори съм си купил от комет. 2SA1943-O 2SC5200-O
Пържа ги на 2х50V. Като усиля до половината и комшиите чакат да стане 22:00 да викнат полиция.
Колет е магазина в който качеството на стоката е перфектно, там не можеш да намериш ментета, саита им е с наи-много възможности.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #5 -: 31 Декември, 2016, 13:14:18 »
Поръчката към Фарнел се прави в Комет.Те са представителите.Действително идват за два дни.И цената е тази която е обявена.Събират се всички поръчки за деня и всеки ден самолетчето.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #6 -: 31 Декември, 2016, 13:39:50 »
Да, когато си намериш елемента който ти трябва във Фарнел гледаш кода за поръчка, написан е там някъде на страничката на съответния елемент като отвориш. Кода се състои само от цифри. После влизаш в сайта на Комет, логваш се и цъкаш на табчето фарнел. Там в полето търсене пишеш кода за поръчка който си копирал от сайта на фарнел. Открива се елемента и си поръчваш нужните ти бройки. Идват на цената написана във фарнел + 20% ДДС естествено! И 1 бройка да поискаш след 2 - 3 дни е тук. Няма нищо страшно и неизвестно, отдавна изпитано от много от нас.
А от Елимекс не те съветвам да купуваш НИКАКВИ полупроводникови елементи НИКОГА! Просто там са САМО ментета не се сещам с изключение на някои много редки случаи да съм купил от там читав полупроводник. Така че в никой случай! И Транзисторите които ти е препоръчал rolling_heads също са отличен вариант, евтини, намират се в Комет (ако имат наличност в момента) и са наистина много яки и истински. Ако не намериш заместителите може да пробваш с тях. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #7 -: 31 Декември, 2016, 15:24:59 »
В твоя усилвател използват ИС, които имат функцията на драйверно стъпало. Тези интегрални схеми CX-171, управляват крайните транзистори. В нея влизат и честотните корекции, TREBLE, BASS. Няма никакви други драйверни транзистори. Много трудно се намират тия интегрални схеми, те са разработка на SONY. Затова трябва да се придържаш, какво са монтирали Японците. Не може, каквито транзистори намериш и да ги поставиш. Именно защото тази интегрална схема ти управлява тези транзистори, има си вътрешни параметри, които не трябва да се претоварват. Дори и да търсиш някакви по подробни каталожни данни за CX-171....няма. С две думи тези интегрални схеми трябва да пазиш, от не правилен подбор на крайни транзистори. За транзисторите на колегите,  2SA1943-O и 2SC5200-O отлични са за аудио цели, но не са със същите корпуси както са оригиналните, тези са по големи. В английския аудио форум, същия усилвател като твоя са използвали транзистори BD243C и BD244C. След настройка по сервизното, всичко е идеално.
« Последна редакция: 31 Декември, 2016, 15:33:20 от didov »

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #8 -: 12 Януари, 2017, 23:12:22 »
Поръчах BD243C и BD244C от комет, да по сигурно взех по 4 бройки от вид , тоест двойно, да имам запас . Каква беше изненадата ми след едноседмично чакане , когато им измерих коефицента на усилване с тестера ми - едните/npn/ бяха точно по 220 , а другите /pnp/  45. Явно съм късметлия  :-[
И сега се чудя дали да не турна от MJE15033 + MJE15032 имам подбрани двойки от тях  :master:

Неактивен Niakoi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #9 -: 13 Януари, 2017, 13:51:14 »
Колет е магазина в който качеството на стоката е перфектно, там не можеш да намериш ментета, саита им е с наи-много възможности.
Не че имам нещо против, но това е силно казано!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #10 -: 13 Януари, 2017, 14:12:08 »
Не е силно казано. Въпреки че преди години при мен се получи издънка с едни стабилизатори LM 317. Даже не вярваха, но аз им бях изпратил обратно 48 от купените 50 броя. Два използвах за пробите. Стигна се до разправии по телефона и когато им казах че ще им изпратя платки със стабилизатори вадени от скрап и с купените от тях обещаха да тестват върнатите. На другия ден дойде SMS от ЕКОНТ и телефонно обаждане с извинения. Оказа се че цялата партида е дефектна, но не знам от де са намерили читави и ми върнаха 50 броя. Друга издънка не е имало с тяхна стока. Пазаря основно от там или когато става дума за единични бройки- от Братан. От ЕЛИМЕКС има неща, които купувам и други, които не пипам! Епизодично съм прибягвал до услугите на ФУТУРЕЛ и на МТ 1, там издънки не е имало, но цените им са по-височки.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #11 -: 13 Януари, 2017, 14:34:10 »
Не е коректно от различния измерен коефициент на усилване по ток да заключиш че двата транзистора са фатално различни. Коефициента на усилване по ток е зависим от тока през транзистора и може за PNP транзистора за малките токове (с които мери твоя тестер) да има по-ниски стойности от нормалните. Като цяло еднаквия коефициент на усилване по ток на двата комплементарни транзистора не е най-важното нещо. Поне докато и двата имат над критичния минимум според мен могат да се толерират значителни разлики без да страда от това работата на стъпалото. А като казваш че си чакал цяла седмица - те от Фарнел идват поръчките за 2-3 работни дни, ти после си чакал по Еконт пратка от Комет ли или лично в магазина си си ги взел? Не би трябвало да има проблеми, видя ли във фарнел дали двата транзистора са от един и същи производител?
И наистина, от Комет и Фарнел никога не съм имал проблеми нито с ментета нито с дефектни елементи, така че е рано за заключения.
И най-важното попринцип - няма комплементарни транзистори. Един NPN транзистор е винаги МНОГО различен от един PNP транзистор и е голяма битка на производителя да ги докара със сходни постояннотокови и променливотокови параметри за да могат да минат за „комплементарни“. Просто разликите с много големи във самата физика на нещата.
В заключение - аз бих поставил транзисторите в усилвателя!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #12 -: 13 Януари, 2017, 16:23:01 »
И аз мисля че усилването не е толкова важно, само да не е критично ниско, кой знае каква дълбока ОВ има стъпалото.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #13 -: 13 Януари, 2017, 18:47:55 »
Особено като е ясно, че крайните транзистори на практика са усилватели по ток, а не по напрежение и аз си мисля, че не е проблем тая разлика. Спомням си преди години крайните, които бяха достъпни -KD 503, 2N3055, за руските или германиевите дори не споменавам, бяха с усилване от порядъка на 5-15-20. И си свиреха усилвателите. За мен е критично важно да се подберат драйверните транзистори и след това не трябва да има проблеми. Е, няма нищо лошо ако всичко е перфектно, но....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
Re: подбор комплементарни транзистори
« Отговор #14 -: 15 Януари, 2017, 17:21:52 »
Доколкото разбрах дори и при тая разлика в коефицентите на ус. мога да ги поставя. В такъв случай ползвам случая да попитам за настройката , примерно на единия канал включва сред спойката на транзисторите (Q201 + Q202 съгласно приложената схема) посредством тримера RT201 47k  ограден в червено да настроя тока на покой . Обаче не ми е ясно как става - има някакъв Chek Point DC Bias но там мога да меря пад на напрежение /оградено в червено/ върху R220 , по принцип бях решил да се старая на изхода на канала към говорителите - колекторите на крайните транзистори да докарам около 0 волта спрямо маса .
Бих желал да чуя съвети по смяната.  :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |