| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за замяна на 6Д6А с полупроводников диод в сонда  (Прочетена 4567 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Здравейте,
Споделете, дали според вас може да се замени вакуумен диод 6Д6А с полупроводников германиев диод, например Д18 във високочестотна сонда.
Схемата на сондата е тази:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Мисля че имам някъде нови .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Смяната няма да е удачна, лампа ще се намери!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Ако се намери такава лампа ще съм благодарен.

На друга схема е дадена сонда с полупроводников диод, но не мога да намеря информация какъв е той:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Предлагам лампа 6С7Б. Като се свърже решетката с анода се получава диод с аналогични качества. А щом има сонда и с диод, не виждам проблем да не стане с такъв - германиев, на около 100в и 10 мА- напр. Д2Ж.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Руснаците не я приемат идеята да се замени лампата с диод. Виж какво са написали.

Hесеpьезно. Сильно дpугая пpямая ВАХ дает очень большую погpешность на
низковольтных диапазонах. А малое обpатное напpяжение (вольт 30 у более-менее
высокочастотных) огpаничивает максимальное измеpяемое напpяжение 7,5-10 В эфф.
Или, если взять Д2Ж 150-вольтовый - 40-50 В эфф макс, но pастет погpешность на
ВЧ.
Можно, конечно, поставить какой-нибудь германиевый диод ВЧ, но на первом
пределе будет большая погрешность измерений, вследствие его нелинейности
в области малых напряжений, обший предел измерений ограничится
максимальным обратным напряжением этого диода, т.е. 20-30В.

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Бих пробвал и двата варианта за да видя разликата, но за съжаление нямам нито 6Д6А нито германиев диод. Не намирам и в сайтовете на БГ магазините за електроника.
Ако на някой колега от Пловдив му се намира подходящ германиев диод, ще съм благодарен.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Аз може и да имам.
Свържи се смен довечера на лични, да проверя.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Мисля че е най-добре да вземеш идеята на колегата styrshel и да се възползваш от предложението му за поставянето на триод. Аз лично ако тръгна да го заменям с нещо различно от лампа бих пробвал със СВЧ шотки диод, например нещо такова:
http://bg.farnell.com/broadcom-limited/hsms-2800-tr1g/diode-rf-schottky-sot-23/dp/1056832
или това:
http://bg.farnell.com/on-semiconductor/mmsd701t1g/diode-schottky-70v-sod-123/dp/1431102
Първия има капацитет на прехода 2 пикофарада но при малки токове ще има много малък пад (вероятно под 250 миливолта), докато втория е с по-малък капацитет - 0.5 пикофарада, но ще има по-големичък пад дори при малки токове, така или иначе вероятно и двата ще са по-добре от германиев точков във всяко отношение.
И все пак, заложи на лампата!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Една малка подробност,съпротивление между катод отопление минимум 100 мегаома.......малко са лампите които го реално имат.Има някъде на работа нови в опаковки.Днес не се получи да търся,утре ще видя къде съм ги сложил.По добре да изчака до утре.

Неактивен Иван Иванов

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Перник
Аз имам 126бр 6Д6А-В.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Намерих само един брой.Подарявам,ако искаш пиши на лични.

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Благодаря на всички за отговорите и на Иван Иванов и lz2xl за лампите.

Захванал съм се с възстановяването на два съветски вобулоскопа (характериографа): Х1-1А и Х1-7А, на които им липсват сондите. Вече имам ламповите диоди и за двете сонди, но трява да измисля в какво да ги вкарам. Оригиналната сонда на Х1-7А е с полупроводников диод, но ще му сложа лампа по схемата на Х1-7.
 
Обиколих всички магазини за електроника в Пловдив (а те не са малко), но никъде не можах да открия конектори за буксите на Х1-1А. На някого да му се намират из чекмеджетата? Ето снимка:

 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
И аз търся женски конектор за мъжкия като този левия за един Индикатор АЧХ „Тест“ и до сега никъде не съм намерил! Много е сложно положението с тоя вид конектори и в технически университет разпитвах и никъде няма. Имат много подобен на този но е 50 омов вариант и централното пинче е доста по-дебело и не влиза. Така че и аз се нареждам на опшката ако се намерят конектори, но да ти кажа без да звучи песимистично - май няма да излязат!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
origo, предполагам, че за съветската военната апаратура са ги използвали доста. Ако някой има достъп до военна електрона лаборатория или части може и да намери. За съжаление, не познавам такива хора.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |