| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Асансьорите на старите сгради  (Прочетена 3763 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Асансьорите на старите сгради
« -: 08 Януари, 2024, 14:30:17 »
Това са електрически съоражения които достойно могат да се вместят в нашият форум.
Много статии чета из интернет колко зле са старите асансьори и колко опасни са били.Моят извод е,че за окаяно им състояние са виновни първо живущите и после фирмата която поддържа самият асансьор.
Аз като домоуправител държа всичко по техническата част да е изрядно,а по естетическата част си е до самият манталитет на живущите.

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #1 -: 08 Януари, 2024, 23:17:18 »
Мисля, че ще е интересно да се види какви асансьори е имало в България. Дори уникални в световен мащаб:
https://btvnovinite.bg/lifestyle/liubopitno/otkriha-edin-ot-parvite-asansyori-v-sveta-v-carskija-dvorec-v-sofija.html
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #2 -: 09 Януари, 2024, 06:49:20 »
Един от най красивите асансьори във Варна беше в блока на леля Зара, шивачката на майка ми. Блока до ФК то на входа на морската градина. Возил съм се с удоволствие в него. Даже мисля имаше репортаж по някоя телевизия за него.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #3 -: 09 Януари, 2024, 11:25:52 »
Аз съм на 52 години и нямам спомени в асансьорите бутона "АЛ.СИГНАЛ" да е функционирал.Може би това е нещо заложено само по електрическа схема,но не е изпълнено на практика.Иначе бутона е оцветен в жълто или зелено.И имало ли е и светлинен сигнал при натискане както при другите бутони?

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 220
  • Населено място: София
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #4 -: 09 Януари, 2024, 13:43:07 »
Всеизвестно е, че най-старата и реномирана марка за асансьори е Шиндлер. Станали са номер 1 не само защото са първи в асансьоростроенето, а и заради изключителната поддръжка. По бул. "Мария Луиза" има стари сгради, в които техните асансьори още са в движение. В един от тях видях табелка на шрифт от преди девети 44г. "... асансьора е пуснат на ... (дата) он инж. (име и фамилия - българин) и телефон за връзка..." Такова е било изискването на фирмата, иначе няма да го доставят. Друг случай за същата фирма: в края на миналия век (90-те години) пускат асансьор в петзвезден хотел някъде по инданезийски остров. Пращат българин, служител на фирмата да го инспектира. На място инженерът установява, че асансьорът като модел е допотопен -релейно-контакторна логика (иначе много луксозен). Та задава нашия човек въпроса: добре бе, имате най-ново производство с електроника и всякакви екстри, защо е монтиран такъв стар модел? Отговорът е прост: не можем да осигурим квалифицирана поддръжка в този регион на света!

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #5 -: 09 Януари, 2024, 17:01:53 »
Аз съм на 52 години и нямам спомени в асансьорите бутона "АЛ.СИГНАЛ" да е функционирал.Може би това е нещо заложено само по електрическа схема,но не е изпълнено на практика.Иначе бутона е оцветен в жълто или зелено.И имало ли е и светлинен сигнал при натискане както при другите бутони?

Населихме се в нов блок през 1983 г. Асансьорите още не баха пуснати - задвижващия механизъм беше дефицитен. Първите месеци след неговото пускане като деца си играехме с тях и се чудехме какво ще стане ако натиснем бутона "АЛ.СИГНАЛ". Признавъм си, веднъж го направих. Когато го натиснах не светеше и по нищо не можеше да се разбере дали изобщо работи. Само дето след 10-20 минути дойдоха асансьорните техници които се помещаваха на пет минути пеша от блока. Та от тогава спряха нашите игри с него. След някоя и друга година изключиха бутона поради зачестилите фалшиви тревоги. Та когато някой засядаше той вече не работеше.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #6 -: 09 Януари, 2024, 21:19:50 »
А познайте у кого е таблото на може би баш първия асансьор в България . ::)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #7 -: 10 Януари, 2024, 02:49:09 »
Има в центъра ,също толкова античен. Ама надписите за етажите са на немски, от преди войните е там... Нямам снимки за съжаление.

НЯкой да има случайно учебниците по асансьори сканирани, или да знае от къде?

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #8 -: 10 Януари, 2024, 10:45:32 »
Когато го натиснах не светеше и по нищо не можеше да се разбере дали изобщо работи. Само дето след 10-20 минути дойдоха асансьорните техници които се помещаваха на пет минути пеша от блока.
Интересно е няма светлинен сигнал,че е подаден сигнал нито пък се е чул звукова сигнализация тогава аджаба по какъв начин са приели заявка за да знаят на кой адрес да дойдат техниците.

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #9 -: 10 Януари, 2024, 17:18:34 »
Интересно е няма светлинен сигнал,че е подаден сигнал нито пък се е чул звукова сигнализация тогава аджаба по какъв начин са приели заявка за да знаят на кой адрес да дойдат техниците.

Познавах един от младите асансьорни техници и по мой спомен е казвал, че има предварително положени кабели които водят до тяхното помещение където даваха дежурства. Целия квартал беше току-що построен всичко от нула, дори и пътищата. Всъщност това работеше до 90-те със сигурност.
Абе нация техническа.  :)
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #10 -: 10 Януари, 2024, 20:45:19 »
1968-1970 си пробивахме стотинка и си я носехме на врата.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #11 -: 11 Януари, 2024, 17:23:29 »
Radist
Аларменият сигнал в асансьорите е изграждан навсякъде.Какво представлява той.На асансьорното табло в машинното помещение е монтирано гнездо където се слага батерия 4,5V и се захранва най-обикновен електрически звънец на същото напрежение само че с постоянен ток и се монтира в шахтата на първият етаж.Замислено е пътника който е заседнал да не вика и клопа ми да звъни на звънеца докато падне батерията и живущите да сигнализират вече на сервиза.Затова самият бутон няма как да има осветление защото той затваря веригата на звънеца.Според мен масово да не работи този алармен сигнал е че батерията с течение на времето се самоизтощава и трябва да се подменя или просто деца си играят постоянно и живущите са вдигнали ръце.Специално в моят блок където живея самият звънец е откраднат и според мен ако се монтира звънец и се сложи нова батерия всичко би проработило отново.Тук ми идва една муха паралелно с техниците да монтираме отново един звънец да видим дали всичко ще проработи отново.Сегашният алармен сигнал вече представлява разговорното устройство където вече е задължително всички асансьори да имат

Pichaga933
Единствено което аз имам е ел.схемата на нашият асансьор която беше в машинното помещение в една папка останала от построяването на асансьора през далечната 1971г.и съм е прибрал при мен евентуално да я сканирам.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #12 -: 13 Януари, 2024, 18:29:14 »
В моя град ,понеже най високия блок  е 1 с 8 етажа  много малко такива имат асансьори. Нашия няма , темата ще е интересна

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #13 -: 15 Януари, 2024, 18:43:39 »
Наистина стана много интересна дискусия точно за аларменият сигнал в асансьорите.Много благодаря за изчерпателният отговор.Съгласен съм и с другото твое мнения,че за ужасният вид на асансьорите са си виновни живущите.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Асансьорите на старите сгради
« Отговор #14 -: 15 Януари, 2024, 20:04:48 »
Вие да видите Входа на bobi MW как свети. Та до съсзнанието на хората е  в 99%. За някои неща не се искат пари за да се направят ...  Относно аварийния сигнал си спомням като по малки сме се возили във входовете в които има асансьор и в единия си работеше звънеца :blush:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |