| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads  (Прочетена 23377 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #30 -: 04 Януари, 2015, 14:36:31 »
rolling_heads , мислиш ли че всеки конструктор на китарен усилвател е бил гениален китарист? Задаваш кофти въпрос, който може да предизвика кофти отговор. Няма как китарата да е с беден на хармоници звук, след като всяка струна малко или много предизвиква разтрептяване поне на съседните струни. Да не говорим за тежките плътни електрически китари, при които предаването на трептенето на струните през корпуса си е просто задължително. Чуй един акустичен ънплъгд концерт- примерно FIVE MAN ACOUSTICAL BAND  на TESLA и пак ми кажи, че чистите китари звучали сухо... Тук нещата опират до собствен вкус. Щом си постигнал търсеното звучене-чудесно. Радвам се и между другото имам намерение да тествам тази твоя концепция за тонкоректора. Може би още тази година, ако ми остане време. Никога не е късно човек да научи нещо ново.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #31 -: 04 Януари, 2015, 14:45:50 »
Цитат
Да не говорим за тежките плътни електрически китари, при които предаването на трептенето на струните през корпуса си е просто задължително.
Това абсолютно не е вярно.
Цитат
след като всяка струна малко или много предизвиква разтрептяване поне на съседните струни.
Това е похват на свирене. Ако искаш ще трептят, ако искаш ще ги заглушиш.
Цитат
Чуй един акустичен ънплъгд концерт- примерно FIVE MAN ACOUSTICAL BAND  на TESLA
Слушал съм много музика. И съм свирил доста на сцена.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #32 -: 04 Януари, 2015, 18:31:36 »
Добре. Съгласен съм :empathy2:  А, и аз съм слушал много музика. Но не съм свирил на сцена. Даже изобщо не съм свирил. Което според мен не значи нищо :hi:  Но никога не е късно да се чуе нещо ново.

« Последна редакция: 04 Януари, 2015, 18:36:57 от ditronix »
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен никони

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: София
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #33 -: 05 Януари, 2015, 04:07:21 »
"Явно с лампи голяма дълбочина на корекциите не може да се постигне и проекта ще си остане един голям компромис."

 За тон-коректори  използваш обикновено R/C или L/C филтри, независимо дали ги включваш в прекия път на сигнала или ги ползваш в обратна връзка. И в двата случая дълбочината на корекциите  не зависи от типа на усилвателните елементи, които използваш - били те лампи, биполярни транзистори, JFET и т.н., така че не са ти виновни лампите....
 Тон-коректора който си направил е лошо оразмерен /меко казано/ и освен това е поставен да работи след стъпало / две стъпала в твоя случай/ с високо изходно съпротивление, а тон-коректорите работят много по добре при ниско съпротивление на входа /до 2-3к най много/. Един катоден повторител преди коректора доста променя нещата...
 Моя съвет е да гледаш на този проект не като на "един голям компромис", а като на работен проект от който си натрупал опит и знания и да запретнеш ръкави за следващия... с още четене, мислене и експериментиране, разбира се  :) Съдейки по развитието на проекта се движиш в правилната посока... Още трябва да поработиш, за да стигнеш до звученето, което харесваш - нали това е целта! Ако решиш да продължиш със заниманията можеш да разчиташ на помощ от моя страна, но не с конкретни решения / с конкретни решения ще стигнеш до звученето което аз търся, а не ти/, а със съвети, насоки, литература...
Не всеки дефект в схемата води до ефект в звученето и не всичко което изглежда добре на осцилоскопа звучи добре в говорителя...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #34 -: 05 Януари, 2015, 15:18:21 »
Цитат
а тон-коректорите работят много по добре при ниско съпротивление на входа /до 2-3к най много/. Един катоден повторител преди коректора доста променя нещата...
Току що направих проба с катоден повторител с катодно съпротивления 2к.
Наистина моста на Baxandall заработи по плавно и меко, но не усетих да има по голяма дълбочина на корекциите към усилване, само към затихване. Освен това намаля дълбочината на PRESENS, а тази корекция си я искам.
Направих някой корекции по моста и съм почти доволен.
22878-0
В предните схеми съм разменил местата на кондензаторите на средните по недоглеждане.
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 15:26:29 от rolling_heads »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #35 -: 05 Януари, 2015, 16:23:34 »
Приемам последни съвети.
Утре правя платката на преампа.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #36 -: 05 Януари, 2015, 16:34:09 »
Що не дръпнеш идеи от Фабрични такива схеми ?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #37 -: 05 Януари, 2015, 17:25:39 »
Ми дръпнал съм каквото ми е харесало.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #38 -: 05 Януари, 2015, 19:43:22 »
Аз пак рискувам да се обадя. Доколкото помня беше недоволен от високите. Опитай да махнеш катодните кондензатори на триодите в предусилвателната част или поне намали тези капацитети. Би трябвало високите да изпъкнат. А свалял ли си честотна характеристика на предусилвателната част? Да кажем на няколко фиксирани честоти, като изключиш тонкоректора? Да не би да имаш завал на високите още в началото по някакви причини? Всичко става в края на краищата.Ако недай си Боже има такова нещо, няма как повдигането на високите да е съизмеримо с повдигането на ниските. Какви говорители ползваш?
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #39 -: 05 Януари, 2015, 20:29:35 »
Ще цитирам себе си
Цитат
Между другото високите дойдоха. Забравил съм да сложа 200к във веригата за PRESENS.
Бях допуснал грешка при монтажа.

Вече съм доволен от постигнатото. Остана още малко съгласуване за ехото. Но малко ме притеснява , че там съпротивлението става много малко, но за сега не усещам промяна в звука от намаляването му.
Ето схемата с корекциите до момента.
22880-0
Баса стана толкова много че като се слуша музика прави гюфта-гюфта, а високите с PRESENS направо ти влизат в мозъка. Иначе с електрическата китара вече ми харесва и чиста и с дисторшън

В момента съм с е един ВКН1231 + ВЛД40 за в бъдеще смятам да правя кабинет с два ВКН1231 не затворен от зад
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 20:35:29 от rolling_heads »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #40 -: 05 Януари, 2015, 22:42:25 »
За мен всичко вече е ясно! ВКН 1231 и ВЛД 40 НЕ СА говорители, подходящи за китарен усилвател! И за това са били вероятно мъките и терзанията ти! Затова са обилните ниски, проблемите не са били  в схемотехниката. Щом си свирил на сцена, няма да ти бъде проблем мисля да намериш за един тест примерно кабинет от някой китарен усилвател VERMONA. Опитай с него. И един линк-     http://megavoice.bg/?pid=158      Два Roland 3T53E направо ще ти залепнат! И цената е съвсем прилична- малко над 100 лева. Убеден съм, че ще  чуеш един съвсем различен звук от усилвателя си!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #41 -: 07 Януари, 2015, 12:33:47 »
След като
Цитат
За мен всичко вече е ясно!
би ли обяснил на хората тук, каква е ролята на заградения с червено резистор и как ще се промени АЧХ ако вместо него се сложи съпротивление 0 ома?.
22887-0

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #42 -: 07 Януари, 2015, 13:01:46 »
Измества работната точка на триода,в катода имаш RC група която повдига този катод спрямо обшия край.Интересно е че няма решетъчен резистор за утечка на решетъчен ток.От анода подават плюс през резисторна група 2Х220к и подават някакъв + на решетката ? ? ? разликата в потенциалите катод решетка става по малка и вкарват лампата в режим.Двата кондензатора и протенциометра отдолу правят с тази група някакъв филтър.Странно решение,някаква фирменна тайна :) Ако намалиш едното ще извадиш лампата от работната и точка :) какво точно ще стане един бог знае.Със сигурност ще вдигнеш анодния ток на триода.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #43 -: 07 Януари, 2015, 13:17:29 »
Цитат
От анода подават плюс през резисторна група 2Х220к
Тази група е свързана с анод, но  през кондензатор  :)
Цитат
Интересно е че няма решетъчен резистор за утечка на решетъчен ток
Има, но минава през тон коректора и стига до решетката на следващия триод.
Цитат
Странно решение,някаква фирменна тайна :) Ако намалиш едното ще извадиш лампата от работната и точка :)
Странно е наистина, но не е тайна, променя честота на високите от 2kHz до 3kHz или така наречения PRESENS, на български присъствие. Тази корекция се използва при изпълнение на соло, кара инструмента да изпъкне пред останалите в оркестъра.
Цитат
какво точно ще стане един бог знае
Какво точно стана съм писал няколко пъти по горе - затихват високите.
Това се опитах да кажа на ditronix

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Китарния Лампов DIY Усилвател на rolling_heads
« Отговор #44 -: 10 Януари, 2015, 10:25:09 »
Представям ви шасито в напълно завършен вид.
23029-0
И платките:
23031-123033-223035-323037-4
Смятам, че с електрониката съм напълно готов. Единствено, ако някой ден измисля как да дигна анодното на крайните лампи за повече мощност.
Прикачвам и един архив с платките и схемата чертани съответно със Sprint Layout и sPlan
Благодаря за помощта и моралната подкрепа на всички участници по темата.

Вече почвам да мисля за кутия и кабинет.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
451 Прегледи
Последна публикация 21 Февруари, 2019, 19:31:39
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |