| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въвеждане на AV режим в стари телевизионни шасита с офазено шаси.  (Прочетена 23471 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
А на кабеларките дали ще излови цифровите програми или те там са на друг стандарт?

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
 Но момчето зададе съвсем друг въпрос. Не знам дали го устройват отговорите .Според мен за звука идея имам вече . Но видеото иска по широка лента. Ако иска обади се на лично да се видим поне и двамата сме от Пловдив ще го обсъдим. Това което съм виждал е толкова елементарно.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Абе като имаме предвид качеството на изображението на стандартната телевизия, определено опосредстването на сигнала по висока честота чрез модулатор няма да го забележиш... така че дали пиеш от градската чешма или от извора ще бъде все тая. Естествено всеки решава за себе си как ще го направи. Кажи какво имаш предвид за подаването на видеосигнала, аудиото е лесно с един разделителен траф е готово, но видеосигнала е проблем, не е лесно да се направи широколентов трансформатор от 50 херца до 6 мегахерца...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Повечето ел. инсталации са изградени с двупроводна линия , т.е. фаза и"0". Контаките в нашия стандарт са тип "шуко" , свързва се в контакта с отделен проводник страничните клеми  на шукото с нулата.
Аз как го правя - подавам директно видеосигнала ии звука към предусилватела , като  сменям щепсъла на старите телевизори със тип "шуко" , проводника на захранващия кабел , който има връзка с шасито го свързвам с извода за зануляването на щепсъла , а другия проводник към някое от двете изводи на щепсъла . В затворен вид единия от двата извода  от цялата работа остава свободен , няма свързан проводник към него , като за захранване се използва и клемата за зануляването.
Всичко е много просто и елементарно , шасито по този начин може да се офази единствено , ако се прекъсне някъде връзката с "0"-та, но тогава няма и да има и захранване. Недостатъка  на този начин на свързване е , че в едно от двете положения на щепсъла в телевизора няма да постъпва ток , като се обърне протича. Но това за мен е бял кахър , моите телевизори ги изключвам от кллюча за включване и изключване , много рядко ми се налага да ги изключа от щепсъла, а и пак няма проблем , ако не тръгне обръщам щепсъла в контакта .

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Тя нашата работа стана  като в баснята на Езоп за лисицата и гроздето като не могла да го стигне рекла че е кисело.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това със щепсела и нулата е добре, но не съвсем - има незанулени контакти, има стари не-шуко контакти, има възможност да се включи в разклонител без зануляващ проводник като по този начин ще се офазят всички корпуси на уреди включени в този разклонител. Освен това в новите инсталации все по-често се прилага дефектнотокова защита, при такава инсталация няма да можеш да захраниш по този начин телевизора и винаги ще сработва защитата.... така че не става така. Гроздето не е кисело защото е високо! Когато бях 15 - 16 годишен и аз мнооого обичах да "тунинговам" разни стари уреди, да слагам допълнителни екстри, входове, да присаждам тунери, да правя подобрения в схемата... да ама после разбрах че уреда си заминава по този начин. Няма да стане толкова качествен като съвременен уред, а автентичността му си е заминала и става така че вече няма стойност. Сега това го осъзнавам, и РЕСТАВРИРАМ нещата до фабричния им вид. Без разни добавки и модификации, ако не са пригодни към външния свят ще адаптираме външния свят към тях, това е правилния подход.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Но форума не е само за да подсказваме и налагаме мнението си . Въпроса беше технически доста ясен . И ако можем да помогнем даваме идея в това направление . Иначе изкривяваме темата. и тя придобива вид на лайка.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Просто давам идея на човека която може да не му е дошла на ума. Или да не се е замислял над нещата добре, и това да му помогне да се ориентира. Не налагам мнението си, и на мен ми е интересно дали някой знае как да направи широколентов трансформатор или друг метод за галванично разделяне на видеосигнала, лично според мен това е доста трудна и скъпа задача.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Разтлеждал съм схемата от интерес . Но не помня името на интегралната схема оптрон. Както и модела на телевизора .Инцидентно са минали през мен. Имашеи два нормални транзистора и няколко съпротивления. . Дори съм питал дали го има в магазина .Нямаше го.Вероятно не се разваля и затова не го предлагат.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Най-просто е,да ползва платка от телевизионна игра,както е описал тук колегата Ricarq
http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,14.0.html

и преди да пусне каквото и да е,да мери с фазомер.

Неактивен rainbow704

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 90
  • Населено място: близо до Пловдив
Просто давам идея на човека която може да не му е дошла на ума. Или да не се е замислял над нещата добре, и това да му помогне да се ориентира. Не налагам мнението си, и на мен ми е интересно дали някой знае как да направи широколентов трансформатор или друг метод за галванично разделяне на видеосигнала, лично според мен това е доста трудна и скъпа задача.
Виждал съм стари цветни телевизори (не лампови), Aciko и Samsung (не помня точните модели), които са с офазено шаси и имат на A-V входовете подобни трансформатори. Специално на Aciko-то картината е доста лоша (има нещо като генерации тип "рибена кост"), когато е на AV.
Ако нещо е зелено и мърда — то е биология,
Ако вони — е химия,
Ако не работи — е физика.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Явно е специализирана ИС с диференциален оптрон и както си споменал - не се намира... значи търсим друго решение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
origo, този който съм посочил няма модулатор. Този вече има и за още 5лв си е по-добрия вариант, пък има и бутони на приемника.
http://technomarket.bg/products/09128660/strong-srt-8106

http://www.strong.tv/bg/products/receivers/terrestrial/high-definition/srt-8106
  Пробвах въпросният декодер Strong SRT 8106, модулатора излъчва на UHF обхват и в менюто "ТВ СИСТЕМА" се наглася RF-честотата от 21-69 канал, има системи за звука PAL-BG, I, DK, NTSC, но особеното е че при DK измества сигнала с 8 канала нагоре. Така че ако си нагласил честотата на 38 канал (фабричната), то на система DK телевизора ще го хване на 46 канал, защото при DK обхвата е от 13-57 канал. Иначе относно за телевизора и щепсела това важи само за Велико Търново където е с еднопътно изправяне и единия проводник е към шасито, докато при София 84 и други западни марки като Grundig, Sony, Philips и др., които нямат видео вход, връзката с шасито е от минуса на мостовия изправител, като между шаси и земя се получава разлика 110V, без значение как си завъртял щепсела. Аз имах големи ядове с такива телевизори, тъй като някой колега беше махнал разд. кондензатори на антенната букса и като оправих захранването телевизора тръгна, но като включих кабелната, понеже е заземена даде на късо и изгори сплитера, който беше добър (с връзка към корпус) и така предпази и другия телевизор дето беше включен към него и ако беще някой по-обикновен сплитер щеше да изгърми и тунера на другия телевизор. Вече гледам че от кабелната свързват галванични изолатори.
« Последна редакция: 05 Май, 2013, 01:03:01 от peppone1 »

Неактивен rainbow704

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 90
  • Населено място: близо до Пловдив
Цитат
Иначе относно за телевизора и щепсела това важи само за Велико Търново където е с еднопътно изправяне и единия проводник е към шасито, докато при София 84 и други западни марки като Grundig, Sony, Philips и др., които нямат видео вход, връзката с шасито е от минуса на мостовия изправител, като между шаси и земя се получава разлика 110V, без значение как си завъртял щепсела.
Колега нещо грешиш! За Велико Търново е така, обаче София 84 е изпълнена с TDA4600 и импулсен траф, който разделя галванично шасито от мрежата, ако имаш 110V, значи имаш някакъв проблем, може би пробив между "горещата част"(мрежата) и шасито на ТВ, това важи и за повечето модели западни ТВ (Grundig, Sony, Philips и др.), много малко от тях са с офазено шаси.
По въпроса на темата според мен трябва да търсим именно тези телевизори с офазено шаси и да видим там как е изпълнен A-V или SCART входа и да мислим как да го приложим към старите сандъци, за съжаление Велико Търново нямат такъв вход.
Желая весел празник на всички  :drinks:
Ако нещо е зелено и мърда — то е биология,
Ако вони — е химия,
Ако не работи — е физика.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
peppone1, щом поддържа стария стандарт на звука - супер! Слагаме една приставка ПТП 216 и би трябвало да е решен проблема с ламбовите и всички останали :good:.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |