| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Апарат за точково заваряване на акумулаторни батерии  (Прочетена 493 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми колеги
В тези студени ,сиви и студени  януарски дни използвайки си опита по заваръчни апарати и по молба на колега реших да се пробвам да направя апарат /с подръчни материали/  за точково заваряване на акумулаторни батерии.
В интернет има изобилие от идеи на основата на трансформатор от микровълнова печка.
Имах на разположение доста стари части,които реших да използвам.
Поръчах  от Китай комплект за управление с дисплей посочени на снимката.
За трансформатор реших да използвам сърцевината  на  непотребен трансформатор посочен на снимките. Същият трябва да бъде разглобени навит наново за което реших да използвам за първичната намотка  проводник ПЕЛ с диаметър 1мм развит от изправни стари дросели за улични луминисцентни лампи.
Трансформатрът е със сечение 16см2, и има голям прозорец за навиване на вторичната намотка.


 
« Последна редакция: 31 Януари, 2024, 20:04:32 от dragan »

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Драго,дай линк за контролера.Вторичната на силовия трансформатор каква си навил?При мен е многожичен 25кв 4 навивки.Тока като че ли е твърде голям или времето е голямо.Няма точен регулатор,така на око.Пробива лентата,не винаги обаче се случва.Вероятно навивките са в повече.
« Последна редакция: 31 Януари, 2024, 20:06:03 от lz2xl »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Здравей Асене
Преди време правих такова устройство с трансформатор от микровълнова печка с 4 намотки от двоен проводник 6мм2-толкова се събра в прозореца. Получих напрежение 2,5 волта.
  В първичната намотка използвах:
 -семисторен регулатор  за тока- готово изделие
 -два тиристора  насрещно свързани за ключ управлявани от релето за време
 -реле за време
  Стана много добре
  ето снимките и схемата.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Ето тук намерих тези неща

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Идеята е добра и работеща. :drinks:
Има ли някои колега да е правил същото но с литиеви акумулатори и по-важното какъв е крайния резултат.
Питам заради един приятел, който си купи готово изделие от братски Китай с акумулатори.
Резултата не е добър.
Пробвал е всякакви настройки - или прегаря лентата или не прави достатъчно здрава заварка...китайска му работа :rofl:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Много добре се е получило, значи Кънчо може да си завари скалната стрелка на неговата Звезда.   :D

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Благодаря за идеята :). Аз имам само навит трансформатор от микровълнова с дебел проводник 16 или 8 квадрата май беше. Намотка и половина. Стопява болтчета 3мм :master2:

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми колеги
Продължавам работата по заваръчния апарат.
Трансформаторът е вече навит.
За първична намотка използвах ПЕЛ 1,0мм. Използвах проводника от два дросела за луминисцентни лампи,като съединяването на проводниците направих извън макарата и затова се вижда на снимките средния край.
За вторична намотка направих бандажирано въже от 6 проводника със сечение 3мм2.Проводникът е с изгоряла изолация, който някога съм запазил от изгорял електрожен.
На празен ход се получи напрежение 5,5 волта.
« Последна редакция: 01 Февруари, 2024, 19:59:08 от dragan »

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Драго,това е моето ТНТМ.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Ами ти си го направил вече.
Имаш ли реле за време?

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Направен е отдавна,стоеше си под масата на работа.Там имам възможност и за хобито.Реле за време или ще купувам или ще правя.Без него е загубена работа.Трябва да имаш ръка на часовникар :) Вторичната е от монтажен проводник,доста дебел.За всеки случай го изолирах от магнитопровода с голям диаметър стъклошлаух.Нямам вяра на китайските майстори и трансформаторитя им  :) Не го знам каква е реалната му мощност.На око около киловат,ама като им знам качеството на пермалоя :) Въобще ми дожаля да го изхвърля,намерих му приложение.
« Последна редакция: 01 Февруари, 2024, 21:51:57 от lz2xl »

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Преди доста време един приятел ми даде задание да му направя реле за време за мощна точкова заварка. Използвах оптрони да получа синхроимпулси от мрежата, МОС3063 за изходни импулси към триак и превключваем брояч на импулсите между тях. Схемата беше усложнена за да осигури повтаряне на импулсите, затова имаше и брояч на паузите. Знам, с PIC ще снане лесно, но за единична бройка ми се стори нецелесъобразно. Освен това се притеснявах как ще защитя процерора от мощните импулси. На всичкото отгоре, неговата апаратура е за 400V и трябваше да се слагат допълнителни триаци защото моковете ще гръмнат. Това, последното не се случи, тъй като интересът към разработката спадна и така си седи по рафтовете ми без да е тествано в реални условия. Ако някой пожелае, може да направим съвместни експерименти (за София, разбира се). За съжаление, схемата ми беше в компа, когато ме удари онзи криптовирус и сега трябва да я възстановявам от монтажа.
Аз самият имам интерес от кондензаторни точкови, баш за тънките ленти към акумулаторите, но е немокаят да почна да експериментирам.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми клеги
Освен релето за време, другия важен елемент е механичната конструкция,която трябва да осигури преминаване на токовоя импулс при гарантиран натиск между двата електрода и изделието за заваряване.
За моя проект реших да си направя конструкцията посочена на снимките.Изработена е с материалите, които се намират в работилницата.Конструкцията е паралелограмен пружинен маханизъм и  наподобява стойките за ръчните дрелки.При натискане на лоста се премества надолу горната планка и се опъват страничните пружини.
След допиране на електродите до изделието, започват да се свиват другите пружини на които са закрепени електродите и при определен ход /при което се гарантира натиск от свитите втори пружини/ се задейства микропревключвател, който подава команда към контролера за старитране на  токовия импулс.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Апаратът за точково заваряване е вече готов.
Показвам снимки от тестовете.Имаше период на настроки.
За съжаление дисплея с цифрите нещо не работи както трябва !

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |