| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с Правец 8С и реставриране на 8Д  (Прочетена 1532 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Здравейте колеги,
Занимавам се с компютри от 1990та година. Запалих се в 4ти клас с един Робко 01 с който си поиграхме в училище.
Реших да запаля интереса и на сина ми с такъв робот. Преди 1 година купих си същия Правец 8C какъвто имах навремето, а тази година същия робот.
Тази година и ми изгоря кондензатор на захранването на компютъра, смених го и заработи както трябва. Включих робота, компютъра работи няколко часа и изчезна картината на монитора. Сега компютъра си показва, че има захранване и зелената лампичка свети, когато натисна Ctrl+Reset писка както когато влизам в Бейсик, на монитора също свети лампичката. Всичко изглежда както трябва, но картината изчезна. Някой има ли идея какво може да е?

П.С.: за да не пускам нова тема искам да питам и за един Правец 8Д който имам, но му липсват 3-4 чипа и трансформаторчето на захранването. Прилагам снимка на дъното. Ако имате идеи как може да се реставрира, ще се радвам да споделите.
56685-0

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Проблем с Правец 8С и реставриране на 8Д
« Отговор #1 -: 30 Юли, 2016, 13:06:58 »
Имам оригинален трансформатор от 8Д - подарявам го!
Ако 8Д-то има и друг проблем, мога да ти помогна с пускането -
имам достатъчно резевни чипове с изключение на РАМ паметта, обаче
единственото условие е да го измиеш добре предварително!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Проблем с Правец 8С и реставриране на 8Д
« Отговор #2 -: 04 Септември, 2016, 14:58:32 »
Дъното трябва да е в ред, просто на някои модели фабрично не са сложени втория EPROM и схемата долу (IC10 и IC11) ако IC09 е тип 27128 (128К).  Kондензаторът CV1 на някои модели е запоен от другата страна на платката, за да се настройва с отвертка през дупка в пластмасата. По-ранните версии на 8Д я нямат тази дупка и затова е отгоре. За всеки случай би било добре да се лепне една нова лепенка на прозорчето на EPROM-а за да не се изтрие. Самата платка мисля че искаше 7.5VDC и ако имаш подходящо захранване може да пробваш да подадеш ток директно към нея.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |