| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....  (Прочетена 25967 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #30 -: 03 Май, 2022, 22:16:16 »
И аз вече имам Правец 82 с идеален цветен CRT монитор!  8)

Преди два дни намерих в Базара един 14" JVC C-F14EE за 30 лв. - (този)

Взех го с цел да си изпробвам ESP32 картата на още един телевизор, но вдъхновен от твоите експерименти реших да видя дали няма да извади цвят на Правец 82 ако само му сложа 14.31818 MHz кварца с последователно свързания към него тример-кондензтор и нищо друго. За мое огромно учудване появи се цвят и то идеален!! Телевизора го вижда като PAL, защото не ми изписва NTSC както когато му пусна стандартен NTSC сигнал. Картината която вади направо не е за вярване! Цветовете са точно тези които показва и AppleWin емулатора.

Остава само да намеря начин да влезна в сервизното меню за да центрирам картината по-добре. Този модел изисква специално сервизно дистанционно, което нямам, но ще видя дали не може да се емулира с универсално.
« Последна редакция: 03 Май, 2022, 22:43:29 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #31 -: 05 Май, 2022, 07:00:00 »
Браво!
На мястото на дросела плюс 47 пикофарадния кондензатор - сложи един променлив 100 пикофараден и това ще ти е достатъчно да докараш та теста /ЖЪЛТОТО/ с финна настройка.Жълтия цвят най трудно се докарва,но се получава.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #32 -: 05 Май, 2022, 08:22:32 »
Да, наистина има съвсем леко изместване на цветността - ако не беше казал нямаше да забележа. И след като този телевизор вижда сигнала като PAL, а не NTSC, не излиза опция да се настройва през менюто. Много ми прилича на 33-градусово завъртане, което е точно разликата между YUV на PAL и YIQ на NTSC.
« Последна редакция: 05 Май, 2022, 08:45:21 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #33 -: 17 Май, 2022, 13:13:04 »
Днес открих че и китайските PAL<->NTSC конвертори се справят с цветния сигнал от Правеца и могат да се използват да го конвертират към стандартен PAL или NTSC. Проблема обаче е че сигнала на изхода става с презредова развивка и то с много лошо качество, така че картината която вадят примигва и трепери на телевизор с кинескоп. Могат обаче да се използват с плосък Плазма/LCD/LED/OLED телевизор. Качеството пак е зле, но вече е до някъде използваемо. Прикачвам снимка на Sony Bravia LCD телевизор на NTSC.

Иначе тези кутийки вадят много добър цветен шаблон когато липсва входен сигнал и са доста удобни за диагностика както на PAL така и на NTSC.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #34 -: 17 Май, 2022, 20:40:46 »
Като гледам,на последната снимка шаблона не е презредов?Може би само при конвертиране се вижда презредово?
Има на платката ненаситени отвори за куплунг може би да е за rgb вход,не се вижда много ясно?Все пак трябва да се види инфо за чипа.
Браво поне и тестер има за проба на системите на телевизорите.

Не мога да си спомня ,кой колега ми записа преди време малки руски промчета за руската rgb-платка!!!
NKK или CVT???Искам да помоля да ми запише за Правец8Д pal-прома на няколко нови руски промчета които имам-нови,че да мога да си възстановя 8Д-то.
В лошо състояние попадна в мен Правеца 8Дкойто имам.Работи перфектно само на RGB.Иначе вади комплексен видеосигнал,без сила-ниво ,чернобяло в общи линии-мизерия и всичко ми подсказва че са правени експерименти с прома или е обръщан обратно щото е на цокъл или е разпрограмиран,частично изгорял.
« Последна редакция: 17 Май, 2022, 20:58:58 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #35 -: 17 Май, 2022, 21:15:51 »
Шаблона е с презредова развивка, но просто това няма как да се види на снимката. Даже е трудно да се забележи с просто око при статична картина.

И аз мислих да намеря дейташийта на чиповете и да видя дали няма да може нещо да се конфигурира, но не открих нищо. Затова и сложих снимка където се четат, ако някой може да помогне.

Колегата NKK е бил със сигурност, аз нямам записвачка. Той и на мен ми беше записал едни чип.
« Последна редакция: 17 Май, 2022, 21:23:58 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #36 -: 22 Май, 2022, 20:22:28 »
Намерих,в събираните ми боклуци повредена платка от сега-тиви игра.На която комплексния телевизионен изход изграден с чипче KA2198 - енкодер.Като гледам и сравнявам няма голяма разлика с великия-CXA1145.Отрязох платката с чипчето и компонентите около него.Изградих осцилатор на 4.43 мегахерца.Подадох RGB,SYNC и излезе перфектна пал картина.Получи се като резултат модулче което бачка на 5волта.Даже не е необходим амплитудния отделител за синхроинпулси.Готовия синхроинпулс от Правец е напълно достатъчен.Тия дни ще направя снимки!За сега експерементирам върху аркадни игрови платки!Е вярно тяхното RGB e перфектно,но ще видя как ще се държи с Правец.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #37 -: 23 Май, 2022, 09:02:26 »
Единственото нещо което няма да може да се премахне докато се използва композитно видео са шарените букви в графичен режим. Иначе намерих ти канала в Тубата и искам да те питам телевизора NEO като PAL ли вижда сигнала от Правеца или като NTSC?

Опитвам се в крайна сметка да разбра кой е идеалния цветен телевизор с кинескоп за Правците с "кварц + кондензатор" модификация. Щях да кажа че е моя JVC C-F14EE, но той вижда сигнала като PAL и не ми дава опция в менюто леко да изместя цветността. На PAL тази опция липсва, тъй като цветността се регулира автоматично посредством чалъма от който произлиза и самото име PAL. Пробвах да сложа дросел + кондензатор на самата платка в Правеца и мога да регулирам цветността през него, но това създава друг проблем: супер шарени букви в текстов режим.

Твоя NEO вижда ли сигнала като NTSC? Визирам този:


P.S. Много го докарва и на визия, сякаш е произведен за този Правец!  :D

« Последна редакция: 23 Май, 2022, 09:33:17 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #38 -: 23 Май, 2022, 20:42:22 »
Да НЕО-то вижда сигнала като NTSC няма шарени букви в графичен  режим!
Същия компютър го пуснах на единственото 14 инчово сони което вади цвят на ntsc и след няколко секунди буквите се оцветяват до толкова,че едва се четат.Като ктартирам игра или тест се вижда перфектно-цветно.Въртях тремера на кварца на сонито но без успех.
Просто сонито нещо не си оправя системите щото като разпоих кварца за пал Правеца си заработи както трябва без шарени букви.То-ест,меши системите!!!
Но ако оставя сонито без кварц за пал,го осакатявам да работи само на NTSC.
Нео-се вижда вертикално презредово но почти незабележимо няма го трепкането,само като го погледна отблизо се виждат празните липсващи вертикални линии

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #39 -: 23 Май, 2022, 20:52:14 »
Фунай е телевизора дето се вижда перфектно на Правец.Без да трепка ,не оцветява буквите и не се вижда презредово!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #40 -: 23 Май, 2022, 21:11:19 »
Това което виждаш като "презредово" няма нищо общо с презредовата развивка, а е съвсем друга хава. Телевизори които поддържат и PAL и NTSC трябва по някакъв начин да компенсират по-ниското вертикално разрешение на NTSC, без да нарушават съотношението 4:3. Някои го правят като просто леко разреждат редовете на NTSC. Сонитата имат бутон на дистанционното, което може да включва и изключва това разреждане, но те пък не стават за Правец. Забележи че на Фуная редовете не са разредени, но съотношението вече не е 4:3 (картината е леко свита по вертикала).
« Последна редакция: 23 Май, 2022, 21:17:33 от CVT »

Активен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #41 -: 23 Май, 2022, 21:23:40 »
Фунай е телевизора дето се вижда перфектно на Правец
Какъв е модела на Фунай-я?

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #42 -: 23 Май, 2022, 21:25:01 »
Фуная който имам е 21 инча по големичък от неото!Имам и един 21 инчов панасоник който също бачка с Правец но се вижда на парцали доста! Той пък в менюто за яркост контраст наситеност и др - има ntsc-хрома седи в средата !Като го местя на-ляво и надясно с курсора на дистанционното сменя цветовата гама към различни нюанси.Интересен момент,който при пал го няма!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #43 -: 23 Май, 2022, 21:28:35 »
Какъв е модела на Фунай-я?
Не е пред мен в момента,а на един таван къдено държа част от колекциятя си!Ще видя модела и ще пиша.Модела е със микрета дето се запуска стендбая,не със 220-волтов ключ.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #44 -: 24 Май, 2022, 08:10:58 »
Би ли дал и по една снимка със цветовете на програмата VIDEO за ROM картата която ти изпратих - аз ще направя същото. Просто да сме сигурни че сравняваме ябълки с ябълки.

Ето и една програмка която написах на Бeйсик да дава 8-цвятов шаблон:

  5  GR : POKE 49234,0
 10  COLOR = 15: GOSUB 100
 20  COLOR = 13: GOSUB 100
 30  COLOR = 7:  GOSUB 100
 40  COLOR = 12: GOSUB 100
 50  COLOR = 11: GOSUB 100
 60  COLOR = 9:  GOSUB 100
 70  COLOR = 2:  GOSUB 100
 80  COLOR = 0:  GOSUB 100
 90  IF PEEK (49152) > 127 THEN GR : HOME : END
 95  GOTO 90
 100 FOR X = OFFSET TO OFFSET + 4
 110 VLIN 0,47 AT X
 120 NEXT X
 130 OFFSET = OFFSET + 5
 140 RETURN
« Последна редакция: 24 Май, 2022, 08:34:52 от CVT »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
26524 Прегледи
Последна публикация 11 Февруари, 2023, 05:01:00
от bir4o
94 Отговора
50024 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
0 Отговора
1076 Прегледи
Последна публикация 25 Май, 2013, 12:37:11
от Emil
28 Отговора
12786 Прегледи
Последна публикация 09 Юни, 2013, 12:35:04
от vangelis
1 Отговора
755 Прегледи
Последна публикация 09 Септември, 2013, 16:12:32
от LZ10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |