| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделна транзисторна ел. реклама-възстановяване  (Прочетена 2490 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Здравейте,
не знам как да я нарека затова ще започна от начало.Това е било стара ел. реклама,чиито платки са саморъчно направени от приятел на баща ми преди години... В единия край пише 85г ,така че годината е ясна :D Намерих я на не много благоприятно място за електроника...Има и малко корозия но нищо непоправимо...Беше в кутия,пак саморъчно направена но много умело,счупена естествено...Кутията беше невъзтановима,от голяма част защото много от счупените парчета ги нямаше...За представа,нали знаете  във старите тото павилиони,как на тавана имаше четири лампи,големи с по две крушки?Е от капака на такава лампа,изрязан отпред и сложено табло с лампички,по спомени на баща ми примигващи,но не помнел как точно...Така че ще се опитам да рабера :D Започнах с ремонта,или първо със диагностика,защото много от кабелите са отрязани....Това го оставих на страна,и се заех първо със захранването.Състои се от траф със три напрежения,5,12 и 15 волта .(от някакъв телефонен апарат)След него има изправител със четири диода и няколко транзистора.На входа му свързах трафа със 12 волтовата опция.За жалост на изхода нямаше нищо...Започнах да се чудя защо и да проверявам напрежения.На един от транзисторите има входящо,но е и изходящо напрежение...Поразмърдах го малко и се оказа че едното краче е счупено...Естествено от корозия...Проблема е че не се чете много...Ако някой успява да го разпонае да пише...Естествено схема няма,не знам копиран модел ли е или измислен,защото някакъв телевизионен го е правил...Може и да е самоделна схема...Защото преди не съм виждал подобно нещо...Пращам и малко снимки.
« Последна редакция: 04 Май, 2020, 15:17:32 от kortex »

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
2Т6551, Si, NPN, UCB MAX = 75V, IC MAX = 500mA, fT = 200 MHz, h21E = 26-470, PC MAX = 800mW
поглед отдолу: ляво-дясно, средния е отгоре, от извода с чопче: E-B-C

С червения 0,5W резистор, ценеровия диод (какво пише на него?) и единия ел. конд. - последователен параметричен стабилизатор. (може би участва и мощния транзистор? не мога да преценя)
« Последна редакция: 04 Май, 2020, 15:31:59 от veso74 »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
 На  диода пише  Д814В 0778 ,ще се опитам да нарисувам схема .

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Д814В: Uz = 9..10,5V (25оC). Схемата на нея платка е почти ясна :).
Ще имаш в изхода някъде 0,6V по-малко (или 1,2V, ако участва и другия транзистор)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Ето я все пак. Значи малкият е 2Т6551 а големият  с въпрочето Д814В? Снимах го и него.Искам да съм убеден да не взривя нещо че после със моите знания ще се мъча една година още  ???

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
2N3055, емитерът му е свързан с изхода, базата му е към емитера на 2T6551, а колекторът е вход, където са диодите и + на големия електролитен кондензатор.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Това е схемата.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Другата платка предполагам .  :D

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Да,това е другата платка,две са  :D А за какво служат другите три транзистора горе в ляво?На снимката са под охладителите?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Записах какво трябва да взема,насочих се към главната платка.Подадох 12 волта прав ток на двата черни проводника и заработи...Почти...Има 5 изходни точки,като крушките се свързват м/у една от тях и - на единият черен проводник.Всяка лампа мига по различен начин и с различни интервали . Проблема е че само 3 от 5те имат  подадено напрежение,другите са угаснали...След по подробен анализ видях че проблема е както при захранването,но този път е със два транзистора.Пак по същият начин,от корозия едното краче е счупено.На единия отчупванто е откъм платката,мога да го удължа и пак да го свържа,ако не се счупи нацяло при опита,а на другия от самото тяло на транзистора.Пращам снимки и на двата,защото изобщо не ме бива с разчитането им...И са и малко поизтъркани...Но като цяло само това изглежда като проблем.Има и 2 потенциометъра чрез които може да се настройват интервалите.Ако успявате да разпознаете и тези транзистори ще съм благодарен ...  :drinks:

По схемата на колегата Пеко се падат 2та предкрайни 1 транзистора.

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Май е 2Т6822. Това в лявата част на платката прилича на трифазен мултивибратор, съответно трите мощни транзистора са крайните. Реализира "бягаща светлина".

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Ето ми решенето за вътрешния транзистор...Върши работа колкото за  :master2:    :D
За другия , разчитам нещо 2Т6823 ... Не мога да намеря такъв да се продава в близките ни магазини...Някакъв заместител?Не вярвам да няма това не е толкова прецизна схема...Има 2Т6821 ,той става ли?Ще се поровя из характеристиките да намеря най подходящия...

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Слагай 2Т6821

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Това е база данни за съвремнни транзистори, въвеждаш си характеристиките и ти изплюва новите модели
https://alltransistors.com/

Само пиши латински букви

Това ти е транзистора 2Т6821
https://alltransistors.com/transistor.php?transistor=20391

Това са му заместителите:
https://alltransistors.com/crsearch.php?mat=Si&struct=PNP&pc=0.6&ucb=60&ueb=5&ic=0.5&tj=175&ft=60&hfe=20&caps=TO18

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Малее тези транзистори са като солетки... :lol: Само ги докоснах и се отчупиха още три...Даже не съм ги натискал,само ги докоснах...Крачетата са им като косъмчета какво се учудвам и аз... Да започна от начало...Захранването вече работи,след подмяната на 2Т6551 ... Вече от 12 променлив вади 9,5 прав на изхода,което изглежда нормално. Така,единият на главната платка,който се отчупи и нищо не пишеше на него го нацелих... От вротия път   :crazy:  Първо пробвах с 2Т6821 ...Крушките светеха,но не правилно...С много къси итервали... После сложих 2Т6551 и заработи нормално...Насвързах всичко откачено,останаха 5 проводника за отделните вериги. 1 общ и 4 за четирите вериги.Само 3 от 4те обаче работят...Мислех че ще се оправи и  четвъртата след подмяната на 2Т8621 но не... И не преди да питате не съм го вързал грешно  ;) . Оказа се че има още два със разядени крачета... Пращам снимки и на тях ... Както винаги те са най малки и не се чете почти нищо... Надявам се да ги разпознаете...Най вероятно и двата ще са еднакви...  :help:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |