| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за лед осветление  (Прочетена 1524 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен electron libre

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Варна
Съвет за лед осветление
« -: 02 Ноември, 2022, 19:42:20 »
Здравейте всички,
имам следния проблем и не мога да намеря еднозначно решение в нета.

Имам един полюлей, които се с нормални крушки Е14. Той се захранва през обикновен стенен триак димер, инсталиран на стената. Бих желал да сменя крушките с ЛЕД. По магазините се намират димиращи крушки от различни производители. Това, което ме притеснява е:
- До момента не съм имал една ЛЕД крушка, която да е надживяла една година нормална употреба.
- Бих искал крушките да са еднакви - да светят еднакво и да изглеждат еднакво, и в идеалния вариант да ги има по магазините винаги :)

Това, което изгаря в ЛЕД лампите е електрониката - драйвъра или кондензаторите. Самите ледове в почти всички случаи са запазени. Бих искал да направя система без електроника в самата лампа, а всичко - захранването и шима да се регулира от отделен драйвър и траф преди него. Имате ли представа дали подобни инсталации съществуват? И въобще тези ледове могат ли да се закачат на шим шина без регулиращо съпротивление?

Да предположим, че цоклите ще ги преработя по някакъв начин и съм сръчен дотолкова с поялника че да запоя някой друг лед.

Съвети? Мнения?

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #1 -: 02 Ноември, 2022, 20:57:12 »
Какъв тип е полюлея? Главния проблем на лед крушките е липсата на адекватно охлаждане. Повечето лампиони и полюлеи не позволяват поток на въздух, което води до прегряване. Вкъщи съм с лед крушки от икеа, най обикновенния им модел, вече около две години работят без проблем.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3521
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #2 -: 02 Ноември, 2022, 21:08:30 »
Кондензатори там рядко слагат,обикновено гори някой от светодиодите.Много рядко LED драйвера.Обикновено слагат настройките му на ръба на възможностите на LED.Може да се промени тока през LED и да се намали и с това се увеличава живота на лампата.При лампи с вътрешен драйвер димирането е проблематично или въобще невъзможно.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #3 -: 03 Ноември, 2022, 08:56:57 »
Моите лампи на полилея са VIV...... и са по 9лв парчето и са добри.Наложи се да сваля регулатора за силата на светлината и да окъся мястото на тиристора защото иначе много интересно примигваха лампите.Не се хващайте за думата "тиристор",знам ,че не такова.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #4 -: 03 Ноември, 2022, 15:16:31 »
Да, за димиране забрави общо взето.
И моите впечатления са, че най-често горят светодиодите, а не драйвера при все, че неговата топлина подгрява излишно светодиодите. Дори кондензаторите са си добре говоря за лампи TOSHIBA по 2 лъва парчето.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #5 -: 03 Ноември, 2022, 16:20:55 »
Ето как bigclivedotcom удължава живота им:
/>Can we hack an Energizer lamp for longer life?
/>Inside a new Philips ultra-efficient LED lamp (with schematic)
/>Opening the 1W Dubai lamp (with schematic)
/>The lamps you're not allowed to have. Exploring the Dubai lamps
« Последна редакция: 03 Ноември, 2022, 16:36:09 от hris »

Неактивен electron libre

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #6 -: 03 Ноември, 2022, 16:22:29 »
Благодаря за отговорите!
Малко допълнителни уточнения: полюлея не е нищо особено, не се бях замислял за отделената топлина и охлаждането. Има по 4 цокъла на тяло и общо взето много рядко се ползва на пълната си мощност, поне с нормални лампи е така. Благодаря за информацията за кондензатора и драйвъра - до момента съм разглобявал само една такава крушка преди много време и там имаше един доста голям кондензатор който си беше гръмнал.

Полюлея е в хола ми, и димирането е част от чара на помещението. От него няма да се откажа, най-много да остана със стари крушки или да вържа по две серийно :Д

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #7 -: 03 Ноември, 2022, 16:38:03 »
https://www.shelly.cloud/ вземете си димери на Шели илии направо тяхни димируеми крушки имат и други опции за изграждане на система Умен Дом там на сайта си.

Ако все пак искате направи си сам:
/>Светодиодный светильник своими руками. Особо экономичный лайфхак из хлама и светодиодной ленты

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #8 -: 05 Ноември, 2022, 13:51:05 »
Вярно е, че белите светодиоди имат значително вътрешно съпротивление което ще ограничава някак тока, но аз не бих ги пуснал в такава схема, особено ако напрежението в мрежата има навика да се повишава повече.
Идеята за намаляване на тока през лампите не е лош, и аз го практикувам напоследък. Често в драйвера са два почти еднакви резистори задаващи тока. Просто разпоявам единия и така живота на лампата се увеличава.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен коко

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Берковица
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #9 -: 07 Февруари, 2023, 21:55:06 »
Вярно е, че белите светодиоди имат значително вътрешно съпротивление което ще ограничава някак тока, но аз не бих ги пуснал в такава схема, особено ако напрежението в мрежата има навика да се повишава повече.
Идеята за намаляване на тока през лампите не е лош, и аз го практикувам напоследък. Често в драйвера са два почти еднакви резистори задаващи тока. Просто разпоявам единия и така живота на лампата се увеличава.
експлоатирам куче-марка LED крушка повече от 2 години , но и свалих тока 3 пъти !!! и за по-сигурно -махнах и пластмасовия купол -за по-добро охлаждане .един приятел се отказа да си купува LED крушки за фаровете на колата -мигачи, габарит . в обема на фара температурата на въздуха е много висока , и  :master2:

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #10 -: 08 Февруари, 2023, 03:15:32 »
  И аз да поспамя, че не се бях показвал скоро.
Понеже ме мързеше да правя каквото и да било след НВ короната, реших да си купя полюлей наготово от братски Китай.
Страшна техника няма дума!
Централно тяло, със странични осветителни "листа" които се разгъват за по-добра осветеност, регулиране на мощност с дистанционно за имам няма - 20 лева, и цялото това чудо на фасунга е27...  :o
 Обаче - хитър китаецът! Страничните елементи - алуминиеви и охлаждат. Вътре в основното тяло - пръстеновиден радиатор върху който монтирани светодиодите и пак добре охлажда.
 Интересно са решили "димирането" - на няколко степени, I/0 и готово! понеже ми стана интересно как са решили конструктивно нещата, понадникнах да видя, обаче - ядец! два smd чипа, малко пасивни елементи, триак и толкоз! А, да! И бобина за приемника. (оказа се че тая гад работи на радиовълни.) за съжаление преди монтажа, някой "добър човек" беше заличил номерата на чиповете.
 А иначе - добре работи. За нищожните си 20W/6к К  осветява отлично и навсякъде.
 Не че правя реклама на брат Китаец - но за парите, си заслужава. Просто навиваш във фасунгата, разгъваш и ползваш, при това с дистанционно което работи и от другите стаи.   ;)
Омраз!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Съвет за лед осветление
« Отговор #11 -: 08 Февруари, 2023, 10:50:30 »
...
Не че правя реклама на брат Китаец - но за парите, си заслужава.
...

Точно реклама правиш, но няма нищо лошо в това след като си просто доволен клиент и не си свързан по никакъв начин с производителя. Този вид реклама е най-общополезна.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |