| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...  (Прочетена 6229 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Ще използвам темата ако позволите. Имам XT-IDE платка и CF карта на нея. Опитвах се да форматирам един ST-225 вързан с контролер wd1003-wa2 без БИОС.
Понеже контролера няма биос и програма за low level format, опитвах какви ли не варианти, като един от тях беше асемблерски код за форматиране.
След това компютъра започна да дава грешка: "d0000h optional rom bad checksum".
Въпроса ми е дали кода по-долу може да е позатрил част от EEPROM-a ?

След това сложих XT-IDE-то на друга машина, изглежда запали, но не намери CF-картата

ADEBUG

-A 100

-XXXX: 0100 MOV AX, 0500; (calls number 5 feature)

-XXXX: 0103 MOV BX, 0180; (set buffer address)

-XXXX: 0106 MOV CX, 0001; (start with track0 and sector1)

-XXXX: 0109 MOV DX, 0080; (track 0 of disk C)

-XXXX: 010B INT 13

-XXXX: 010D INT 3

-E 0180, 0, 0, 0002; (write in parameter)

-G 100
https://www.minitool.com/lib/low-level-format.html

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Тъй като този контролер (wd1003-wa2) няма биос (то май всички АТ RLL контролери са без биос) може да ползваш IBM Advanced Diagnostics for IBM AT дискета.
Ето тук е описано как се форматира:
http://minuszerodegrees.net/misc/5170_Low-level%20format%20using%20Advanced%20Diagnostics%20for%20AT%20disk.pdf
А от тук може да свалиш диескетите за IBM 5162 и 5170:
https://archive.org/details/ibm5162diagnosticdiskettes
https://archive.org/details/ibm5170diagnosticdiskettes

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
...
Въпроса ми е дали кода по-долу може да е позатрил част от EEPROM-a ?
...
Доколкото знам, XT-IDE биоса се записва с програма. Отделно, ако не се лъжа, в XT-IDE се ползва *28С64(256), която има софтуерна защита от случаен запис. Почти съм сигурен, че след записване на XT-IDE биоса, въпросната програма включва тази защита. Иначе би било много странно да можеш да "пишем" на места, където не би трябвало.

Цитат
ADEBUG

-A 100

-XXXX: 0100 MOV AX, 0500; (calls number 5 feature)

-XXXX: 0103 MOV BX, 0180; (set buffer address)

-XXXX: 0106 MOV CX, 0001; (start with track0 and sector1)

-XXXX: 0109 MOV DX, 0080; (track 0 of disk C)

-XXXX: 010B INT 13

-XXXX: 010D INT 3

-E 0180, 0, 0, 0002; (write in parameter)

-G 100
Явно сте стигнали до ръба на отчаянието, за да прибегнете към този метод.  :D
Макар че в него няма нищо свръх естествено, има страшно много цифри, които да се съобразяват за всяка от командите. Приложил съм списък на параметрите на драйвера за управление на твърд диск (The dark Lord of INT 13 !;o). Имайки в предвид, че едновременно са свързани два диска (ST-225 през WDC и CF през XT-IDE) има голяма вероятност да сте объркали цифрите в кода и да сте "повредили" записа на CF картата.
Както е предложил колегата по-горе, ако имате FDD заредете ДОС и ползвайте някоя програма за формат на ниско ниво, като SSTor например. От всички програми, които съм ползвал, от тази съм най-доволен.



Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Цитат
Отделно, ако не се лъжа, в XT-IDE се ползва *28С64(256), която има софтуерна защита от случаен запис.

Споделям мой опит, НЯМА СОФТУЕРНА ЗАЩИТА! На моите платки XT-IDE, ако не съм включил ПИС-а за защита срещу запис, на всеки 3-4 включвания (JUKO 12MHz) съдържанието на 28С64 се СКАПВА. Не съм гледал подробно схемата за да преценя откъде може да се получава този проблем, но е факт. Не знам на 4,77MHz-ово дъно как ще се държи. Затова силно препоръчвам да си включвате хардуерната защита срещу запис!

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Не съм имал проблеми със SDP на АТ28С*, дори в зашумена среда. Всичко е в доброто захранване и схема за начално установяване. Цитат от описанието на АТ28С64В:
Цитат
4.6 Data Protection
   If precautions are not taken, inadvertent writes may occur during transitions of the host system
   power supply. Atmel® has incorporated both hardware and software features that will protect the
   memory against inadvertent writes.
4.6.1 Hardware Data Protection
   Hardware features protect against inadvertent writes to the AT28C64B in the following ways: (a)
   VCC sense – if VCC is below 3.8 V (typical), the write function is inhibited; (b) VCC power-on delay
   – once VCC has reached 3.8 V, the device will automatically time out 5 ms (typical) before allowing a write; (c) write inhibit –
   holding any one of OE low, CE high, or WE high inhibits write
   cycles; and (d) noise filter – pulses of less than 15 ns (typical) on the WE or CE inputs will not initiate a write cycle.
4.6.2 Software Data Protection
   A software controlled data protection feature has been implemented on the AT28C64B. When
   enabled, the software data protection (SDP), will prevent inadvertent writes. The SDP feature
   may be enabled or disabled by the user; the AT28C64B is shipped from Atmel with SDP disabled.
Сигурен съм, че ако е разрешена, SDP е достатъчна в 95% случаите. А в XT-IDE са решили проблема радикално - прекъсват сигнала MEMW от шината и свързват WE на АТ28С* през резистор към VCC  ;) Имайки в предвид, че АТ28С* се държи като RAM, аз не бих свързвал MEMW директно към нейния WE. На прима виста бих го "прекарал" през адресния дешифратор. Същото се отнася и за MEMR. Така ще е сигурно, че ще четем/пишем тогава и само тогава, когато имаме успешно дешифриран от модула адрес. 

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Благодаря на всички отзовали се. Да, бях доста отчаян. Използвах XT-IDE то, за пренос на данни от съвременния компютър чрез CF картата до ретро машината.
360К флопитата ми/или дискетите не работят и няма шанс да запиша  IBM Advanced Diagnostics for IBM AT на 360к дискета.
Понеже 286-ката пали с този контролер от 1.44МБ флопи... ще се опитам да вържа едно флопи на десктоп машина и да заредя  IBM Advanced Diagnostics for IBM AT имидж на нея.
Намерих подобни тук: http://www.ibmfiles.com/ps2disketteimages.htm
Утре ако остане достатъчно време ще тествам.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
... за пренос на данни от съвременния компютър чрез CF картата до ретро машината.
360К флопитата ми/или дискетите не работят и няма шанс да запиша  IBM Advanced Diagnostics for IBM AT на 360к дискета.
...
За пренос на данни ползвам... LPT + NC. Скоростта не е впечатляваща, но и обемите не са кой знае какви.   ;) 

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Според мен Gotek флипи емулатор флашнат с FlashFloppy фърмуера е един от най-добрите ретрофити който може да се направи на тези машини. В Нета има огромни архиви с флопи имиджи на почти всичко което е написано като софтуер и можеш да сваляш и да инсталираш или да въртиш директно от флопи имиджи записани на флашка.

Бях писал по-подробно за него в тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
все не мога да намеря време да го флашна моя  и  с новия олед екран да го подкарам

ето какво съм му напечатал  .... заедно със слот за ЦФ карта  ... която ще бъде свързана на  XTIDE платка ...


Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #24 -: 06 Октомври, 2023, 14:18:59 »
Здравей, видях че имаш същата CF платка с IDE конектор. Пускам я на Pentium 1 и си я разпознава перфектно. Но когато опитам на 386DX на никакви настройки не успявам да я пусна. Знаеш ли в BIOS какви цилиндри, глави и други настройки трябва да се напишат или някакъв начин за подкарване на такъв компютър? В момента съм с 2GB CF card, но мога и с други да пробвам.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #25 -: 06 Октомври, 2023, 15:14:16 »
В BIOS-а слагаш диска на "AUTO", ако дъното е голям дъртюх може и да няма такава опция. Тогава слагаш на пентиума, виждаш с какви параметри се разпознава (глави,сектори. цилиндри и т.н.) и ги въвеждаш в 386-тицата.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #26 -: 06 Октомври, 2023, 19:46:40 »
Страхготно! Пентиума даде 3 възможни варианта като на него тръгна при първия вариант. На 386тицата първия вариант даде failure, но на втория направо буутна от CF картата. Благодаря ти!

SIZE 2049 CYLS 3970 HEAD 16 PRECOMP 65535 LANDZ 3969 SECTOR 63 MODE NORMAL

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #27 -: 06 Октомври, 2023, 20:04:50 »
Споделям мой опит, НЯМА СОФТУЕРНА ЗАЩИТА! На моите платки XT-IDE, ако не съм включил ПИС-а за защита срещу запис, на всеки 3-4 включвания (JUKO 12MHz) съдържанието на 28С64 се СКАПВА. Не съм гледал подробно схемата за да преценя откъде може да се получава този проблем, но е факт. Не знам на 4,77MHz-ово дъно как ще се държи. Затова силно препоръчвам да си включвате хардуерната защита срещу запис!

Нещата са малко по-сложни , реално има софтуерна защита но при програмирането от самият програматор трябва да се зададе да е активна , също  така го поддържат само някои от призводителите на 28C64 а и зависи от буквичката накрая на чипа . Да не говорим че ако чипа е купен от Али и приятели то най вероятно не е това което пише отгоре. Така че за най сигурно "хардуерен заключ със златен ключ" .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: моите SSD за Правец 16 , IBM PS/2 model 30 и не само за тях ...
« Отговор #28 -: 06 Октомври, 2023, 21:24:07 »
Цитат
Нещата са малко по-сложни

Абсолютно си прав, моите чипове са обикновени атмелски АТ28С64 (без буква B накрая) и нямат софтуерна защита. Според дейта шиита трябва да има хардуерна такава имплементирана в чипа, но при мен не се получава номера и записа умирГа след няколко включвания и изключвания на машината, ако ПИС-чето на самата платка за защита срещу запис не е включено.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
11 Отговора
2238 Прегледи
Последна публикация 19 Ноември, 2018, 09:43:23
от gospodinov25
4 Отговора
1918 Прегледи
Последна публикация 15 Март, 2021, 08:33:32
от rolling_heads
2 Отговора
1181 Прегледи
Последна публикация 10 Ноември, 2021, 09:15:45
от freesofia
3 Отговора
1083 Прегледи
Последна публикация 14 Март, 2022, 01:12:41
от CVT
8 Отговора
903 Прегледи
Последна публикация 29 Юли, 2023, 23:12:09
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |